Anasayfa Kültür Online Check-in Nedir, Nasıl Yapılır?

Online Check-in Nedir, Nasıl Yapılır?

15
0
Online Check-in Nedir, Nasıl Yapılır

Hava yolları taşımacılığının güvenlik nedeniyle kendisine has bir takım uygulamaları bulunur. Yani otobüsle ya da tren ile yolculuk ederken olduğu gibi, biletimi aldım, kalkış saatinde orada olurum, araca biner yola çıkarım anlayışını uçağa binerken uygulayamazsınız. Uçakla yolculuklarda sadece bilet almanız ve uçuş saatinde havaalanında olmanız yeterli değildir. Bilet sadece o uçuşta yolculuk yapabileceğiniz anlamını taşımakta olup, uçuş saatinden belirli bir süre önce havaalanında olmanız, biletinizi check-in yaptırarak oturacağınız koltuk numarasını belirlemeniz, varsa bagajınızı teslim ederek yolculuğa hazır olduğunuzu onaylatmanız ve biniş kartı almanız gerekmektedir.

Check-İn Nedir, Kuralları Nelerdir?

Check-in kısaca hava yolları taşımacılığında bir biniş kartı uygulaması olarak tanımlanabilir. Uçak için bilet almış olsanız dahi bu kart olmadan (biletinizi biniş kartına çevirmeden) uçağa binemezsiniz. Birçok firmanın havaalanı gişelerinde bilet alınan uçuş saatinden dış hat yolculukları için 60 dakika, iç hat yolculukları için ise 45 dakika öncesinde check-in işlemleri kapatılmakta olup bu yüzden havaalanına geliş saatinizi, havaalanı güvenlik taramaları için gerekli süreyi de hesaba katarak planlamanız oldukça önemlidir. Bu güvenlik aşamalarının yarım saat kadar sürebileceği, havaalanı girişinden hat girişlerine de 10-15 dakikada ulaşabileceğinizi hesaba katmanız gerekmekte. Yurt dışı seyahatleri için uçağın kalkış saatinden en geç 15-25 dakika önce, “uçuş kapısında” bulunmanız gerektiğinden check-in planlamanızı yaparken uçuş kapısına ulaşma sürecinin de yarım saat civarında olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer uçak biletinizi kredi kartı kullanarak aldıysanız, uçuş kapısında bu kredi kartını da yanınızda bulundurmalısınız. Ve en önemlisi her tür uçuşlarda yanınızda mutlaka bir kimlik kartı taşıyınız. Kimlik kartınız olmadan kesinlikle uçağa alınmazsınız.

Online Check-İn Nedir, Nasıl Yapılır?

Online check-in, bileti alınmış uçuşlarda, biletin biniş kartı haline dönüştürülebilmesi amacıyla havaalanına gelmeden önce İnternet bağlantısı olan herhangi bir yerden ve cihazdan işlem yapabilme imkanını sağlayan hizmete verilen isimdir. Online check-in işlemi yapabilmek için rezervasyon numaranızı kullanmanız gerekmekte olup, online check-in işlemleri, kalkış saatinden 24 saat önce başlatılmakta ve kalkışa 90 dakika kala sona erdirilmektedir. Online check-in işleminizi firmaların Web sitesi üzerinden yapmanız mümkündür. Yine bagajı olan yolcular için önemli olan bir diğer konu, online check-in işlemi yaptırsalar bile bagajlarını teslim etmek için havaalanı şubelerini kullanmak zorunda olmalarıdır. Bu nedenle tüm yolcuların havaalanına geliş saatlerini buna göre planlamaları uygundur. Check-in işlemi yaparak biniş kartı elde etmiş tüm yolcuların, bagajlarının bulunmaması durumunda, havaalanı güvenlik kontrollerinden geçtikten hemen sonra direkt olarak uçuş kapısına gidebilmeleri mümkündür. Firmaların online check-in sayfaları Türkçe, İngilizce olarak hizmete sunulmuş olup, yolcuların akıllı cep telefonlarından, İnternet üzeri kişisel bilgisayar ya da online check-in bankolarından bütün bilet işlemlerini yapmalarına imkan sağlanmış durumdadır.

Önceki İçerikSağlığınızı Tehdit Eden En Tehlikeli 10 Yiyecek
Sonraki İçerikSelfitis Olabilir Misiniz?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz