Anasayfa Kültür Dinazorlar Dünyasına Yolculuk

Dinazorlar Dünyasına Yolculuk

299
0
Dinazorlar Dünyasına Yolculuk

Şuana kadar Dünya üzerinde yaşamış olan bütün canlılar içerisinde en büyük olanları dinazorlardır. Tarih öncesi dönemde yaşayan bu devasa hayvanlardan en büyükleri bitki yiyerek beslenen Sauropodlardı. Etçil, otçul ve hem etçil hem de otçul olarak beslenen türleri bulunan dinazorların hepsi uzun boyunlara, büyük vücutlara ve vücutlarına oranla oldukça küçük bir kafatasına sahipti.

En Ağır Dinazor Hangisidir?

Kazı bilimiyle uğraşan araştırmacıların yapmış oldukları çalışmalarda Supersauruslar ve Ultrasauruslara ait çok az kalıntılar bulunmuş olsa da şuana kadar bulunan dinazor kemikleri incelendiğinde içlerindeki en büyük canlıların bu iki dinazor türü olduğu düşünülmektedir. Ultrasaurus‘ların kuyruk ucundan başına kadar ki uzunluğu 30 metre, yükseklikleri 12 metre ve ağırlıkları da 130 tona kadar ulaşabiliyordu. 20 filden daha ağır olan bu dinazor türü şuana kadar ki en ağır hayvan olarak kayıtlara geçmiştir.

Dinazor Fosili

Bütün Halde Bulunan En Büyük Dinazor Fosili Hangisidir?

Şuana kadar elde edilen verilere göre hemen hemen bütün kemikleri eksiksiz halde bulunan dinazor fosilleri arasında en büyük olanı Brachiosaurus ‘tur. 10 filin ağırlığına kadar ulaşabilen bu canlıların yerden yüksekliği ise yaklaşık olarak 13 metreydi.

En Ağır Kemiklere Sahip Olan Dinazorlar Hangileriydi?

En büyük ve en ağır kemikler Sauropod olarak adlandırılan dinazor türüne aitti. Yapılan bir kazıda bulunan 450 kg ağırlığındaki bir uyluk kemiği bu canlılara ait bulunan en ağır kemik olarak kayıtlara geçmiştir. Fosiller alanında çalışma yapan kişiler geçmiş zamanlarda bu tür ağır kemikleri taşıyabilmek için büyük çabalar harcasa da günümüzde bunlar helikopterler aracılığıyla çok kolay bir şekilde taşınabilmektedir.

Dinazorlar Zeki Canlılar Mıydı?

Dinazorlar büyük vücut ölçülerine sahip olsalar da çoğunluğu o kadarda akıllı değildi. İçlerinden çoğu Stegosauruslar gibi kafalarına oranla oldukça küçük beyinlere sahipti. Brachiosauruslar vücut ağırlıklarının on binde biri oranla sahip oldukları beyinleriyle diğer dinazorlar içerisinde en küçük beyne sahip olanlardı. Bunun yanında küçük beyinlere sahip olan dinazorlar bulunduğu gibi daha büyük beyne sahip olanlarda vardı ve bunların diğerlerine göre daha zeki oldukları tahmin edilmektedir.

Brachiosaurus

En Büyük Ayağa Sahip Olan Dinazor Hangisidir?

Brachiosaurus gibi bazı sauropodların vücutlarının ön kısmında bulunan ayaklarının uzunluğa 1 metreye kadar ulaşabiliyordu. Kazılarda ortaya çıkarılan sauropod ayak izlerine ait fosillerden bazıları içerisine oturulabilecek kadar geniştir. Paleontologlar için geçmişte yaşamış olan hayvanların hızını, büyüklüğünü ve ağırlığını belirlemede ayak izleri oldukça önemli bir yere sahiptir.

Dinazorlar Su Altında Yaşadılar Mı?

Dinazorların su altında yaşadığına dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Bazı dinazor bilimciler Brachiosauruslar gibi bazı devasa kütlelere sahip dinazor türleri yer üstünde yaşayamayacak kadar ağır olduklarını düşünüyordu. Onların vücut ağırlıklarını dengelemek için suyun altında bulunduklarını ve kafalarını yukarıda tutarak nefes alabildiklerini tahmin ediyordu. Ancak böyle bir durum karşısında yüksek su basıncının etkisiyle Brachiosaurus ‘un kemikleri kırılacağı için bu teori geçerliliğini yitirmiştir.

En Büyük Etobur Dinazor Hangisiydi?

Kayıtlara geçen en büyük etçil dinazor türü Tyrannosauruslardı. Bu canlıların kuyruk uçlarından kafalarına kadar olan uzunlukları 14 metre ve yerden yükseklikleri de 5 metreye kadar ulaşabiliyordu. Ağızları bir insanı kolaylıkla yutabilecek kadar açılabilen bu hayvanların kafaları bile 1 metreden daha uzundu.

Bebek Dinazorlar

Dinazorların Bebekleri Büyük Müydü?

Sanılanın aksine yumurtadan yeni çıkmış dinazor bebekleri çok küçük boyutlardaydı. Dinazor yumurtası fosilleri üzerinde yapılan incelemelerde Protoceratops ‘a ait yavruların bir elin boyunu geçmediği görülmüştür. Bulunan bir diğer bebek dinazor fosili olan Troodon türüne ait yavrular ise sadece 7 santim uzunluğundadır.

Küçük Dinazorlar Kendilerini Nasıl Koruyordu?

Scutellosauruslar günümüzdeki kediler kadar büyüklüğe sahip olsalar da avcı dinazorlar için kolay bir hedef değillerdi. Bitki yiyerek beslenen bu hayvanların sırt ve kuyruk kısmında dizilmiş halde topuzlar vardı. Bu yönüyle zırha sahip olan dinazorlar içerisinde en küçük olanıdır.

Önceki İçerikAğızda Eriyen Eşsiz Lezzet: Bumbada Tatlısı
Sonraki İçerik7 Adımda Pratik Mutfak Temizliği

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz