Anasayfa Makyaj Kadınlar İçin Evde Kişisel Bakım Önerileri

Kadınlar İçin Evde Kişisel Bakım Önerileri

188
0
Kadınlar İçin Evde Kişisel Bakım Önerileri

Koronavirüsün yayılmasını önleme çalışmaları kapsamında kuaför ve berberlerin geçici süre ile kapatılmasına karar verildi. Alınan karara göre tüm yurt genelinde 21 Mart 2020 saat 18:00 itibariyle kuaförler kapandı. Ancak bu durum kaş – bıyık aldırma, saç boyatma ve epilasyon gibi bakımların nasıl yapılacağı sorusunu beraberinde getirdi. Zorunlu çalışanlar dışında hepimizin evde kaldığı bugünlerde aslında evde kişisel bakım rutini oluşturarak sağlığımızı ve güzelliğimizi koruyabiliriz. Bu kolay ve adım adım rutin sadece cildinizi tazelemekle kalmayacak; aynı zamanda karantina sürecinin ruhsal yorgunluğunu da alacak.

Öncelikle Cilt Tipinizi Tanıyarak Başlayın

Doğru bir bakım rutini için önce cilt tipinizi bilmeniz ve anlamanız gerekir. Genel olarak cilt tipleri şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Kuru: Cilt yüzeyi pul pul olmaya ve dökülmeye meyillidir.
  • Yağlı: Büyük gözeneklere sahip bu cilt tipi genelde parlak görünür.
  • Karma: Yüzün bir kısmı kuruyken bir kısmı ise yağlı olma eğilimindedir. Genelde alın, burun ve çene daha yağlı olabilir. Öte yandan yanaklar daha kurudur.
  • Hassas: Bu cilt tipine sahip kişiler her ürünü kullanamazlar. Bazı ürünlerden sonra ciltte yanma, kaşıntı ve kızarıklık meydana gelir.
  • Normal: Hassas olmayan bu cilt tipi kuru ve yağlıdan farklı olarak da dengeli bir nem yapısına sahiptir.

Normal ve Karma Ciltleri Temizleme

Normal ve karma ciltli kişiler yüzlerini yıkamak için sabun kullanmamalıdır. Ayrıca pahalı ürünler kullanmadan kolayca bakım yapılabilir. Yalnızca cilt tipine uygun nazik bir temizleyicinin parmak uçlarıyla hafifçe uygulanması yeterlidir. Sonrasında bol su ile durulanan yüz kurulanarak dinlendirilebilir.

Kuru Ciltleri Temizleme

Kuru ciltlerin alkollü ürünlerden mümkün mertebe uzak durması gerekir. Alkol, cildi daha da çok kurutacaktır. Nemlendirme özelliği yüksek bir temizleyici ile nazikçe yıkanan cilt bol ılık su ile durulanabilir. Suyun gereğinden fazla sıcak olması cilt yağlarını ciltten uzaklaştıracaktır. Derideki pul pul görüntüden kurtulmak için haftada bir kez peeling yapılması önerilir. Cilt tipine uygun bir peeling uygulaması cildin daha sağlıklı ve pürüssüz görünmesine yardımcı olur.

Yağlı Ciltleri Temizleme

Yağsız köpük nemlendiriciler yağlı ciltleri yıkamak için kullanılabilir. Bol su ile durulanan cilde gözeneklerin küçülmesi için tonik uygulanması gereklidir. Alkol oranı çok yüksek olan ürünlerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Doğru ürün seçimi cildinizin daha az parlak ve oldukça temiz görünmesini sağlayacaktır.

Hassas Ciltleri Temizleme

Kullanılan ürünlere karşı hemen tepki verebilen hassas ciltleri temizlerken daha çok dikkatli olunması gerekmektedir. Mümkün olduğunca doğal içerikli bir temizleyici ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Durulama sonra cildin havlu yerine yumuşak bir kağıt mendil ile kurulanması gerekir. Peeling yapmak hassas cildi daha da tahriş edebilir. Ayrıca asitli, alkollü ürünler ve sabun cilt hassasiyetini tetikleyebilir. Bu ürünler yerine yeşil çay poşeti, aloe vera ve papatya bitkilerinden elde edilen tonikler kullanılabilir.

Cildinizi Sık Sık Nemlendirin

Kuaföre gidememekten ötürü kişisel bakımınızı aksatıyormuşsunuz gibi gelebilir. Eğer kendiniz bir şeyler yapmak istiyorsanız, evde kişisel bakımın en önemli adımı nemlendirmedir. Herhangi bir nemlendiriciye ihtiyaç duymayacak kadar genç olduğunuzu veya cildinizin çok yağlı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak tüm cilt tiplerinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Cildinizin nemi daha iyi muhafaza etmesini sağlamak için cildinizi temizledikten hemen sonra nemlendirici uygulayabilirsiniz. Aknelerinizin olması ya da cildinizin fazla yağlı olması durumunda seçtiğiniz nemlendirici daha hafif yapıda olmalıdır. Aksi takdirde gözenekler tıkanarak cildi daha yağlı ve sivilceye meyilli hale getirebilir.

Güneş Koruyucu Kullanın

Birçoğumuz aslında ihmal ediyorum, ancak güneş koruyucu kremlerin hem yaz hem de kış aylarında kullanılması önemlidir. Nemlendiricinizde zaten güneş kremi bulunabilir. Ancak ayrı bir koruma kullanmak daha iyidir. Güneş sadece 15 dakikada bile cildinize zarar verebilir. En az 30 SPF ile geniş spektrumlu koruma sağlayan bir güneş koruyucu ürün seçebilirsiniz. Hava güneşli olmasa bile koruyucunuzu ihmal etmemeli ve her 2 saatte bir yenilemelisiniz. Eğer bugünleri zaruri durumlar dışında evde geçiriyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz.

Cildinizi Ne Zaman Yıkamalısınız?

Cildinizi çok fazla yıkarsanız kurutabilirsiniz, bu nedenle günde bir kez yıkamak idealdir. Sabah kalktığınızda yüzünüzü ılık suyla durulayın. Kurutmak için yumuşak bir havlu kullanın. Geceleri, temizleyici veya nazik bir sabunla yıkayarak gün boyunca maruz kaldığınız kir ve makyajdan kurtulun. Egzersiz ya da spor yapıyorsanız, antrenman sonrası da cildinizi yıkamanız gerekebilir. Ter gözeneklerinizi tıkayabilir ve akne sorunlarını daha da kötüleştirebilir.

Makyajınızı Temizlemeden Kesinlikle Uyumayın

Yorgun olduğunuzda, yüzünüzü temizlemeden yatağa girmek daha cazip gelebilir. Ancak cildinizde makyaj bırakmak gözeneklerinizi tıkayabilir ve akneye neden olabilir. Bu yüzden nazik bir temizleyici veya makyaj temizleyici ile makyajı çıkarmanız gerekir. Yumuşak bir temizleme bezi veya pamuklu ped kullanabilirsiniz. Ayrıca makyajla uyumak cilt hava almayacağı ve kendini yenileyemeyeceği için daha çok yaşlanmaya da yol açacaktır. Evde geçirdiğiniz bugünlerde kendinize tembellik yapma fırsatını tanımayın.

Akne Hakkında Her Şey

Sivilceler genelde gençlik döneminde baş göstermeye başlar. Ergenlik döneminde vücut daha fazla hormon üretir. Bu da cildinizin gözeneklerinizden gelen bir yağ olan daha fazla sebum üretilmesine yol açar. Çok fazla sebum ve ölü cilt hücreleri gözenekleri tıkayabilir ve bakterileri tutabilir. Mikropların gelişmesiyle akne başlar. Akneler beyaz nokta, siyah nokta ve sivilce olarak görünebilirler. Kuaföre gidemediğiniz bugünlerde devam eden akne tedavinizi evde sürdürmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak merak etmeyin, sivilcelerinizle yaşamak zorunda değilsiniz.

Akne Tedavisi

Öncelikle ne olursa olsun sivilceleri patlatmayın. Bu, enfeksiyona ve yara izlerine yol açabilir. Bunun yerine akne ile mücadele edebileceğiniz kişisel bakım ürünlerini deneyin. Losyonlar, kremler, jeller ve temizleme pedleri olarak çeşitli ürünler bulunmaktadır. Bu ürünleri çok fazla veya çok sık kullanmak cildinizi tahriş edebilir ve daha fazla lekeye neden olabilir. Sadece sabırlı olun. Ürünlerin işe yaraması ve akne ile birlikte izlerin de kaybolması 8 hafta sürebilir.

Lekeleri Gizleme

Cildinizdeki lekeleri daha az fark edilir kılmak için yağsız makyaj ürünlerini tercih edebilirsiniz. Yağsız bir fondöten büyük sivilce lekelerini örtmeye yardımcı olabilir. Kapatıcı daha küçük alanları kapsar. Yeşil renkli kapatıcılar kızarıklığı giderebilir. Ayrıca akneyi gizleyebilir ve aynı anda tedavi edebilirsiniz. Cildiniz hassassa veya bu tarz ürünler cildinizi rahatsız edip daha fazla sivilceye neden olursa kullanmayı bırakın.

Makyaj Yapmaya Devam Edin

Belki evden çok fazla dışarıya çıkmıyorsunuz; belki de şimdiye kadar hiç kendinize makyaj yapmadınız. Ancak eğer makyaj yapmaya alışmışsanız bu rutini sürdürün. Evde olsanız bile! Bu, size bu süreçte kendinizi daha iyi hissettirecektir. Gözeneklerinizi tıkama riski olmayan bir fondöten ile başlayabilirsiniz. Cildinizi kapatıcı ve fondöten yardımı ile pürüzsüz hale getirdikten sonra göz makyajınıza geçebilirsiniz.

Genelde göz makyajı en çok zorlanılan kısım olmaktadır. Birbirine yakın tonlarda far renkleri seçerseniz karıştırmanız ve istediğiniz yoğunluğu elde etmeniz daha kolaydır. Eyelinerınızı kusursuz bir şekilde çekmek için ise önce çizgi çizebilir, sonrasında içini doldurabilirsiniz. Unutmayın ki bu dönemde evde kişisel bakım uygulamaları sadece fiziksel sağlığınız için değil, ruh sağlığınız için de önemlidir. Kendinizi mutlu hissedebileceğiniz herhangi bir makyaj çeşidini uygulayabilirsiniz.

Güvenli Kişisel Bakım İpuçları

Hijyenin daha da önem kazandığı bu süreçte hiçbir sebeple makyaj malzemelerinizi başkalarıyla paylaşmayın. Göz kapağınızın içine göz kalemi uygulamayın, çünkü bu gözünüzü tahriş edebilir. Göz enfeksiyonunuz varsa, kendinizi yeniden enfekte etmemek için yeni malzemeler satın alın. Mağazalar kapalı olsa da birçok markadan online sipariş verebilirsiniz. Asla araba, otobüs gibi dış ortamlarda ve toplu alanlarda makyaj yapmayın. Bir çarpma, gözünüzü çizmenize veya mikropların gözünüze kolayca girmesine neden olabilir.

Kaşınızı ve Bıyığınızı Kendiniz Alın

Galiba kuaförlerin kapanmasının ardından kadınların en çok üzüldüğü konu da kaş ve bıyıklar oldu. Vücut epilasyonunuzu jilet, ağda ve epilatör ile bir şekilde halletmek daha kolay olsa da yüz sizi biraz zorlayabilir. Daha önce hiç kendi kaşınızı ve bıyığınızı almadıysanız canınız yanabilir. Bıyıklarınızı dikiş ipi ile almak son derece kolay ve acısızdır. Bunun için internetteki sayısız videoyu izleyerek fikir edinebilirsiniz. Kaşlarınızı alırken öncelikle ölçü almanızı öneririz. Göz şeklinizin başladığı noktadan kaşa doğru çekilen bir çizgi kaşın başlangıcını; gözün bitiş kısmından çekilen çizgi ise kaşın sonlanma yerini belirleyecektir.

Göz bebeğinizin tam ortasından kaşınıza uzanan hayali çizgi ise kaşların nereden kavis alması gerektiğini gösterir. Ölçü alırken göz ya da dudak kalemi kullanabilirsiniz. Bu ölçülere bağlı kalacak kaşınızı aldığınızda acemi olsanız bile kaşlarınızın şekli oturaklı ve güzel görünecektir. Gördüğünüz gibi karantina sürecinde evde kişisel bakım yapmak aslında bu kadar kolay. Sadece kendinizi ihmal etmemeye ve uyarıları göz ardı etmemeye dikkat etmelisiniz.

Önceki İçerikErkekler İçin Evde Saç Kesimi Önerileri
Sonraki İçerikKorona Virüsü Kedi ve Köpekten Bulaşır Mı?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz