Anasayfa Moda Dekoratif Cam Nasıl Yapılır?

Dekoratif Cam Nasıl Yapılır?

30
0
Dekoratif Cam Nasıl Yapılır

Evlerimizin her köşesi bizim yaşam alanlarımızdır. Onları sürekli olarak ve az masraflı yenileyebiliriz. Eldeki diğer eşyalarımızla evimizde ufak dokunuşlar yapabilir, konuklarımızı ağırlarken de evimizin şıklığıyla gurur duyabiliriz. Hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz yaşam alanlarımızı rengarenk bahçelere döndürebiliriz.

Dekorasyonda önemli olan noktalardan biri ise kullanmadığımız eşyaların geri dönüşüm yoluyla yeniden kullanılabilir ve eskisinden daha güzel görünmesini sağlayabiliriz. Fazlalık olan kıyafetlerimizden yastık kılıfları üretebilir, onları rengarenk koltuk takımlarımızla birleştirebiliriz. Kullanmadığımız plastik kutularımızı boyayarak, üzerlerine yine baskı yoluyla birden fazla baskı yaparak rengarenk saksılara, eşya kutularına, çocuklar için oyuncaklara dönüştürebiliriz. Kullanmadığımız bir avizemizi küçük parçalara ayırıp, sprey boyalarla köşemizde duran vitrinimizin içine yine renkli objeler üretebiliriz ve evimizdeki kullanmadığımız camlardan, şişelerden, bardaklardan, dekoratif camlar üretebiliriz. Onları gelişi güzel çöpe atmak yerine, birkaç işlemden geçirerek bu işten hem para kazanabilir, hemde hobi olarak evimizi güzelleştirebiliriz.

Şişe Cam Dekoratif Süs Yapma

Cam kesmeyi zor sananlar olabilirler, fakat nalburdan isteyeceğimiz bir cam kesme aleti işimizi fazlasıyla görecektir.

Malzemeler

 • Bir cam şişe
 • Bir cam kesme aleti
 • Kalın bir eldiven
 • Büyük bir tencere
 • Kalın zımpara kağıdı
 • İnce zımpara kağıdı

Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle daha güzel ve dekoratif durması için kullanacağımız şişeyi kaynar bir su kabında bir kaç dakika bekletelim. Sıcaklığın etkisiyle üzerindeki etiket kolayca sökülecek, bu da bizim daha temiz çalışmamıza olanak sağlayacaktır.
 • Daha sonra aldığımız büyük bir tencerenin içine suyu koyup ocağın üstünde kaynamaya bırakalım.
 • Bütün bu işlemlerden önce elinize mutlaka eldiven giymelisiniz. Cam dekorasyonunda güvenlik için bu son derece önemlidir.
 • Etiketini sıcak suda beklettiğimiz cam şişemizi temiz bir bez yardımıyla silerek, cam kesme aletiyle şişeyi istediğimiz yerden işaretleyelim.
 • Cam şişeyi kaynattığımız tencerenin içindeki suya koyun.Şişeyi işaretlediğiniz yerden çıkana kadar çevirmeniz gerek. Ardından şişenin en az 45 saniye suyun içinde kalmasını sağlayın.
 • Daha sonra şişeyi sıcak sudan soğuk suya atıp, işaretlediğiniz yerden çıkmasını sağlayın. Eğer işaretlediğiniz yerden şişeniz kopmadıysa sıcak suyun üzerinde bekletmeye devam edin.
 • Şişeyi soğuk sudan aldıktan sonra kalın zımpara ile pürüzlü yerlerini zımparalayın.

Dilediğiniz renkte cam boyaları alarak, istediğiniz deseni cam şişenizin üzerine baskı yapabilirsiniz. Dilerseniz çeşitli ufak objeleri cam şişenizin üzerine bir yapıştırıcı yardımıyla yapıştırabilirsiniz. Yine kullanmadığınız kumaşlarla, kıyafetlerle cam şişenizi kaplayabilirsiniz. Böylelikle iki farklı kullanmadığınız eşyanızdan dekoratif ürünler elde edebilirsiniz. Elde edilen bu şık dekoratif cam şişeleri dilerseniz vazo, bardak, rüzgar çanı, mumluk olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz de arkadaşlarınıza kendi emeğiniz olan bu eşyayı hediye edebilirsiniz.

Önceki İçerikEn Çok Dünya Kupası Kazanan Ülke Hangisidir?
Sonraki İçerikAntik Roma’da Kölelik

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz