Anasayfa Kültür En Çok Dünya Kupası Kazanan Ülke Hangisidir?

En Çok Dünya Kupası Kazanan Ülke Hangisidir?

34
0
En Çok Dünya Kupası Kazanan Ülke Hangisidir

İlk defa 1930 yılında Uruguay’ın ev sahipliği yaptığı, aynı zamanda turnuvayı kazanarak ilk dünya şampiyonu olduğu; en son 2014 yılında Almanya’nın şampiyonluğuyla sonuçlanan turnuvalarda en çok şampiyonluğu bulunan ülke, futbol denilince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Brezilyadır. Brezilya şu ana kadar kazandığı 5 şampiyonluk ile bu alanda rekoru elinde bulundurmaktadır.

İlki 1930 yılında Uruguay’da olmak üzere, her 4 yılda bir düzenlenen turnuva, savaş nedeniyle 1942 ve 1946 yıllarında düzenlenememiştir. Şu ana kadar oynanan 20 dünya kupası 8 farklı takımın başarısıyla sonuçlanmıştır. 5 defa şampiyon olan Brezilya’yı 4 defa ile Almanya ve İtalya takip etmektedir. Uruguay ve Arjantin’in 2’şer kez şampiyon olmuştur. Bir kere kazanan ülkeler ise İngiltere, İspanya ve Fransa’dır.

1958 – İsveç

1958 yılında 16 takım ile İsveç’te düzenlenen kupayı Brezilya, finalde ev sahibi İsveç’i 5-2 yenerek kazanmıştır. Ayrıca dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcularından biri olan Pele’nin adını tüm dünyaya ilk defa duyurduğu turnuva olarak da akıllara kazınmıştır.

1962 – Şili

Şili’de düzenlenen, yine Pele’nin yıldızlaştığı turnuvayı, Çekoslovakya’yı finalde 3-1 yenen Brezilya 2 turnuva üst üste kazanmıştır.

1970 – Meksika

Herkesin favorisi olarak başladığı 1966 İngiltere Dünya Kupası’nda hayal kırıklığı yaratan Brezilya bir sonra ki turnuva da final de İtalya’yı 4-1 yenerek kazanma başarısı göstermiştir.

1994 – Amerika Birleşik Devletleri

Yeni bir şampiyonluk için 24 sene beklemek zorunda kalan sambacılar, finalde son şampiyonlukta olduğu gibi yine İtalya’yı bu sefer penaltılarda 3-2 yenerek yeniden kupaya uzandı.

2002 – Güney Kore ve Japonya

1998 Dünya kupasını, finalde ev sahibi Fransa’ya 3-0 yenilerek kaybeden Brezilya ve büyük hayal kırıklığı yaratan Brezilya bir sonraki turnuvada bu durumu telafi etti. Ronaldo müthiş bir turnuva geçirip gol krallığını yakalarken, takımına da şampiyonluğu getirdi. Sambacılar finalde bu sefer Almanya’yı 2-0 yenerek kupanın sahibi oldular.

Önceki İçerikAkrep Burcu Özellikleri
Sonraki İçerikDekoratif Cam Nasıl Yapılır?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz