Anasayfa Kültür Güzellik Tanrıçası Kimdir?

Güzellik Tanrıçası Kimdir?

106
0
Sandro Botticelli Venüs'ün Doğuşu

Yunan mitolojisine göre Afrodit, Zeus ile Dione’nin kızıdır. Efsaneye göre Afrodit’in deniz köpüğünden doğduğu kabul edilmektedir. Aşk, güzellik ve sevgi tanrıçası olan Afrodit, Roma mitolojisinde ise Venüs olarak adlandırılmıştır.

Afrodit’in Doğumu

Afrodit’in doğumu ile alakalı iki efsane mevcuttur. Bunlardan birincisine göre Homeros güzellik tanrıçasının Zeus ve Okenos’un kızı Dione’den doğduğunu aktarmaktadır. Buna rağmen Hesiodos Afrodit’in denizin köpüren dalgalarından doğduğunu ileri sürmüştür.

Afrodit’in Güzelliği

Eski Yunan mitolojisinde cilveli, işveli ve gönül alıcı gibi sıfatlarla tanımlanan Afrodit, aynı zamanda altın sıfatıyla da karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sevgiyi de simgeleyen Afrodit çoğu zaman oğlu Eros ile beraber görülmektedir. Metinlerde dillere destan bir güzelliğe sahip olduğu defalarca vurgulanan Afrodit, ölümlülerin dışında, Tanrıların da ilgisini çeken bir tanrıça olmuştur. Fakat tüm bunlara rağmen mitolojik hikayelerde Afrodit sadakatli bir tanrıça olarak tanımlanmaz. Efsanelere göre birçok sevgiliye sahiptir.

Ares’le Evliliği ve Çocukları

Afrodit Savaş Tanrısı Ares ile evlenmiş ve bu evlilikten bozgun, korku ve uyumu sembolize eden üç çocuk dünyaya gelmiştir.

Afrodit Üç Güzeller Yarışması

Üç Güzeller Yarışması

Bugün Kazdağları olarak da bilinen İda Dağı’nda milattan önce 2000 yılında yapılmış olan üç güzeller yarışmasını Afrodit kazanmıştır. Yarışmaya Afrodit’in dışında Eris, Hera ve Athena katılmıştır. Yarışmayı kazanmak için yakışıklı prens Paris’i etkilemeye çalışan tanrıçalardan, Afrodit mutlu sona ulaşmayı başarmış ve Paris elindeki elmayı Afrodit’e sunmuştur. Dünyanın bu ilk güzellik yarışmasını kazanan Afrodit, haliyle de kadın güzelliğini sembolize etmeye başlamıştır.

Afrodit Nasıl Betimleniyordu?

Eski Yunan güzellik tanrıçası olan Afrodit, genellikle hafif etine dolgun, hokka burunlu, kızıl saçlı ve dolgun dudaklı olarak tarif edilmiştir. Kendi güzelliği kadar etrafındaki dünyanın güzelliğini de önemseyen Afrodit, bahar aylarında ağaçları ve çiçekleri rengarenk donatmaktan da büyük zevk alıyordu.

Önceki İçerikKarın Ağrısı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikEt Kavurma Tarifi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz