Anasayfa Sağlık Anal Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

Anal Çatlak Nasıl Tedavi Edilir?

23
0
Anal Çatlak Nasıl Tedavi Edilir

Anal çatlak nedir?

Ağrısı ve rahatsız ediciliği yüzünden tuvalete çıkmayı tam bir zulüm haline getiren bu rahatsızlık dünya geneli en sık görülen hastalıklar arasındadır. Anal çatlak kabızlık ve ıkınma sonucu meydana gelir ve genellikle ağrı, kaşınma ve kanama gibi durumlar ile kendini gösterir. Kadınlarda daha çok görülür bu durumun sebebi ise gebelik döneminde kadınların düzensiz dışkılama yapmasındandır.

Anal çatlak nedenleri

Katı gıdaların sürekli tüketimi ve lifli gıdaların tüketilmemesi kabızlığa sebep olur. Sürekli devam eden kabızlık ve ıkınma anal çatlak oluşmasına neden olur. Bunun yanında yoğun şekilde ishal ya da kabız olmak, lösemi hastalığına yakalanmak ve bağışıklığın zayıflaması da anal çatlak sebeplerinden olabilir. Anal çatlağın, anal temizliği ile ilgisi olmadığı bilinmektedir. Fakat anal çatlak meydana geldiyse kişisel hijyene daha dikkat etmek gerekir.

Anal Çatlak Belirtileri

Anal çatlak belirtileri?

Anal bölgede şişme, kanama ve ağrı görülmesi bu durumlardan tuvalete ihtiyacını giderirken anal çatlak rahatsızlığı olan kişilerin anal bölgelerinde dayanılmaz acı hissetmesi belirtilerdendir. Oturur pozisyonda hissedilen ağrı ve hassasiyette belirtiler arasındadır. Tuvalet esnasında kanama ya da dışkıda görülen kan belirtilerdendir. Anal bölge çevresinde kaşıntı ve ele gelen çıkıntı da önemli belirtilerdendir.

Anal çatlak tedavisi?

Ilık suyun içerisinde oturmak, kasları rahatlattığından acı azalmasına yararlı olur. Kabızlıktan kurtulmak tuvalet ihtiyacı sırasında anal çatlağın daha derinleşmesini engeller. Ağrı kesici özelliğe sahip kremlerin kullanması acının dinmesine yardımcı olur. Doğal yöntemler ve zaman ile geçmeyen aksine daha çok acı ile devam eden anal çatlağa cerrahi müdahale gerekir. Anüste bulunan büzücü kasta ufak bir kesik açılması ile anal kanalda ki oluşan gerginliği azaltarak yapılan tedaviye “lateral sfinkterotomi” denilir. Yakın bölgede bulunan dokulardan alınan parçalar ile anal çatlağın kapatılarak yapılan tedaviye “kaydırma flep” denir.

Önceki İçerikSquat Nedir, Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikİki Burunlu Köpek: Toby

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz