Anasayfa Sağlık Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin 5 Temel Vitamin

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin 5 Temel Vitamin

15
0
Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin 5 Temel Vitamin

Dişleriniz ve diş etleriniz dahil olmak üzere tüm vücudunuz için düzenli ve uygun beslenme gereklidir. Doğru vitaminleri, yiyecek ya da besin takviyesi yoluyla alıp, ağız sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

İşte diş ve diş eti sağlığı için beş temel vitamin:

Kalsiyum

Kalsiyum sadece kemikleriniz için iyi değil, dişleriniz için de iyidir. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), kalsiyumun sağlıklı dişler oluşturmaya ve korumaya yardımcı olduğunu söylemektedir.

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri vücudunuzun emmesi için bolca kalsiyum çeşitlerine sahiptir. Kemikli konserve somon ve sardalye de birer kalsiyum kaynağıdır. Vegan seçenekleri arasında yeşil yapraklı sebzeler ve takviye edilmiş tahıllar bulunur.

Fosfor

Fosfor, sağlıklı dişler için bir başka önemli vitamindir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi, kalsiyumun yanı sıra vücudumuzda diğer minerallerden daha fazla fosfor olduğunu ve çoğunlukla dişlerimizde bulunduğuna temas ediyor. Ağız ve dış sağlığı için kalsiyum ile birlikte çalışan fosfor, tüm vücut dokularının bakım ve onarımında gereklidir.

Fosfor, et, yumurta, kuruyemiş, baklagiller ve süt ürünleri gibi birçok protein açısından zengin gıdalarda bulunur. Tüm tahıllarda, kurutulmuş meyvelerde ve hatta gazlı içeceklerde de bulunabilir. Çoğu insan, bu vitamini normal diyetlerinde takviye ihtiyacı olmadan yeterli miktarda alır.

D Vitamini

D vitamini, dişlerinizi sağlıklı tutmakta önemli bir rol oynar. Bu mikro besin, bağırsaklarınızın yediğiniz kalsiyumu emmesini ve kan dolaşımına almasını sağlar. Yeterli miktarda D vitamini kullanılmadığında vücudunuz kemiklerinizdeki kalsiyumu kullanmaya başlayacaktır.

Bazı yiyecekler D vitamini ile takviye edilmiştir. Süt, kahvaltılık gevrekler ve diğer yiyecekler bu vitaminleri sağlayabilir. En sevdiğiniz yiyeceklerin D vitamini sağlayıp sağlamadığını öğrenmek için beslenme etiketlerini kontrol edin. D vitaminini, bolca güneşte kalarak da alabilirsiniz.

C Vitamini

Birçok vitamin dişleriniz için iyi olsa da C vitamini, diş etleriniz için iyidir. Dişlerinizi destekleyen kan damarlarının ve diğer anahtar dokuların oluşumu için C vitamini gereklidir. Besin iyileşme süreçleri için de gereklidir. C vitamini eksikliği, diş eti kanamasına neden olabilir. C vitamini diş eti sağlığı için bu kadar önemlidir.

A Vitamini

A Vitamininin gözler için faydalı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Fakat ağız sağlığınız için de son derece gereklidir. Diş ve mukoza gibi dokuların oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur.

Bu temel vitamin et, kümes hayvanları, süt ürünleri ve diğer hayvansal ürünler içinde bulunur. Provitamin A, meyve ve sebzelerde bulunur ve vücudunuz tarafından aktif A vitamini formuna dönüştürülür.

Diş ve Diş Eti Sağlığı İçin Ne Zaman Vitamin Takviyesi Yapılmalı?

Sağlıklı bir diyet size yeterli vitamin sağlayabilirken, bazı kişilerin önerilen günlük alımlara ulaşmak için vitamin takviyeleri alması gerekebilir.

Dişler ve diş etleri için birkaç yararlı vitamin vardır. Diş hekiminize ağız sağlığınız ve vitamin takviyelerinin oynayabileceği rol hakkında konuşun. Size en iyi hizmet edecek besinleri diyetinize nasıl adapte edeceğiniz hakkında daha ayrıntılı önerilerde bulunabilirler.

Sonuç

Unutmayın, herhangi bir vitamin almaya başlamadan veya diyetinizi değiştirmeden önce diş hekiminizle ve doktorunuzla konuşun. Vitaminler zararsız görülebilirken, besin takviyeleri bazı reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir. Diş ve diş eti sağlığı için gereken vitaminleri, ancak, doktorunuz veya diş hekiminizin yardımı ile, doğru bir şekilde alabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz