Anasayfa Saç Erkekler İçin Evde Saç Kesimi Önerileri

Erkekler İçin Evde Saç Kesimi Önerileri

105
0
Erkekler İçin Evde Saç Kesimi

Günümüz dünyası etkisi altına alan koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle kimse zaruri bir durum olmadıkça evinden çıkmamaya çalışıyor. Çıksa da temel ihtiyaçlarını giderebilmek adına çıkıyor. Örneğin market alışverişi veya da işe gitmek gibi nedenlerle vatandaşlar dışarı çıkıyor. Zaten 65 yaş ve üzerine bir de kronik , yandaş hastalığı olan vatandaşlarımız için sokağa çıkma yasağı geldi. Bu sebeple bir çok işletme, firma kapatmak zorunda kaldı. Hem personel güvenliği açısından hem de müşteri olmamasından veya çok az oluşundan kapattı veya imkanı olanlar online çalışma sistemine geçti. Böyle olunca da vatandaşlar dışarda yapabileceği bir çok şeyi imkan oldukça evinde yapmaya çalışıyor. Örneğin spor, eğitim, market alışverişi de buna dahildir. Online alışveriş sayesinde yapılıyor. Bunlardan bir başka sektörde kuaför hizmetleri. Böyle olunca gerek kadınlar gerek erkek saç kesimi, saç boyama, saç bakımı gibi işlemleri kendi kendine veya bir aile bireyinden yardım alarak ev ortamında kendi kendine yapmaya başladı. Bende bu makalemde “erkekler için evde saç kesimi nasıl yapılır?” Bu sorunun cevabından bahsedeceğim. Ama önce istediğin saç modeline karar ver.

İşte Erkekler İçin Evde Uygulayabileceğiniz Bazı Saç Modelleri

1. Dalgalı Ve Dağınık Saç Modeli

Her saç modeli , her yüze yakışmamasına rağmen trend saç modelleri arasına girince bir çok kişide görmeniz mümkün.

2. Uzun Saç Modeli

Saç modellerimiz arasında elbette ki uzun saç modeli de var.Uzun saç için saçlarınızın uçlarının aynı hizada olmasına dikkat edin. Bakımsız, cansız, yıpranmış saçlar hoş görünmediği için özellikle de uzun saçta bu yüzden sana uzun saçlar için verebileceğim tavsiyeler var. Saçınızın uçlarından düzenli olarak kestirin yada kesin. Şampuana ek olarak saç bakım kremi de kullanın. Saçınızın durumuna göre belirli aralıklarla keratin bakımı yaptırın.

3. Yanlar Ve Arkalar Kısa, Üstler Uzun

Evet, bir diğer saç modelimiz de yanların kısa üstlerin uzun olduğu saç modelimizdir. Yabancı bir ünlü isim bu saç modelini yapıp kullanınca, popüleratisi artmıştır.

4. Orta Kısalıkta Saç Modeli

Ne çok kısa, ne çok uzun saç modeli istiyorsan sana tavsiyem bu modeldir.

Çoğu insanın, saç modeli seçerken yaptığı hatalardan biri de kataloglara bakıp saç modeli seçmektir. Mankende durduğu gibi duracağını düşünüyoruz, bu çok büyük bir yanılgıdır. Mankenin yüz şekli, yüz hatları gibi etkenler çok önemlidir. İstersen şimdi yüz şekillerine, ve hangi yüz şekline hangi saç modeli yakışır bunlara bakalım.

Oval Yüz Şekli: Oran açısından yüz uzunluğunun, yüz genişliğine göre daha ön planda olduğu yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahip erkeklere önerebileceğim şey saçlarınızı çok uzun kullanmayın. Çünkü yüz hatlarınızın belirgin olması daha erkeksi görünmezi sağlar.

Yuvarlak Yüz Şekli: Keskin yüz hatları bulunmayan bu yüz şeklinde, yüz genişliği ve yüz uzunluğu oran açısından hemen hemen aynıdır. Bu yüz şekline sahip erkeklere tavsiyem, yanlardan kısa üstten uzun saç modeli kullanmaktır.

Dikdörtgen Yüz Şekli: En uzun yüz şeklidir. Bu yüz şekline sahipseniz, yanlardan kısa, üst kısımları uzun yüz şeklini tavsiye ederim.

Elmas Yüz Şekli: Elmas yüz şekli, elmacık kemiği ve çene belirgindir. Yüz de uzundur. Bu yüz şekline sahip erkeklere tavsiyem, kısa saç modeli kullanmak olacaktır.

Kalp Yüz Şekli: Çıkıntılı elmacık kemiği ve, belirgin çene hattıyla daha çok plana çıkarlar kalp yüz şekline sahip bireyler. Genelde her model uygundur dikkat etmeniz gereken nokta çok kısa saç modellerinden uzak durmak olacaktır.

Üçgen Yüz Şekli: Çene alına göre ve elmacık kemiğine göre daha ön plandadır. Yanlardan kısa üstten uzun saç modeli sizin için doğru bir seçim olacaktır.

Temel olarak yüz şekillerinden ve yakışan modellerden bahsettim. Şimdi istersen evde nasıl kendi kendine saçını kesebileceğinden bahsedeyim:

Evde Kendi Kendine Saçını Kesebilmen İçin Gerekli Malzemeler:

  1. Ayna
  2. Şampuan
  3. Saç kremi
  4. Havlu
  5. Saç Kesim Makinesi

Adım Adım Evde Saç Kesimi

1. Önce Saçlarını Yıka: Saçını suyun altında ıslat ardından şampuanla bir kaç dakika saç diplerine masaj yaparak iyice yıka saçlarını. En son ki aşamada saç kremini saçına uygula biraz bekleyip saçlarını durula.

2. Saçlarının Islaklığını Hafiften Al: Saçlarını yıkar yıkamaz saçlarını kesme çünkü çok ıslakken kesilen saç kuruduğunda aynı olmayabiliyor. Ama kuruykende kesme çünkü kuruyken saçların birbirine karışabilir. En iyisi saçların nemliyken kesmek olacakır.

3. Konum Önemli: etrafı pisletmekten çekinmyeceğin bir yer seç. Ayrıca ayna olan ve suya kolay ulaşabileceğin bir yer seç. Mesela banyo.

4. Aynanın Önemi Büyük: kafanın ön kısmını zaten görebiliyorsun. Kafanın arka kısmını görebilmen için ikinci bir ayna kullanmanı tavsiye ederim. Yoksa tam olarak istediğin saç modeline ulaşamayabilirsin.

5. Saçlarını Daha Kolay Kesebilmek İçin, Saçlarını Parçalara Böl: Kaşların üstünden arkaya doğru tarafa saçlarını. Kulağının arka kısmını da arkaya doğru tara. Sağ ve sol taraflarda bu işlemi yap.

6. Makine Kullan: Düşük ayarlı başlığı kullanarak saçlarının yanlarını azar azar ve kademe kademe kes. Makine kullanman daha az riskli olacaktır. Çünkü makasla ayar yapmak, makineyle ayar yapmaktan çok daha zordur.

7. Başlangıç Önemli: Saçlarının yan tarafından başlayarak, aşağıdan yukarı kesebilirsin.

8. İkinci Adım: İkinci adım olarak kafanın arkasındaki saçları aşağıdan yukarı şekilde kes. Kademe kademe ve azar azar kes. Ve sık sık saçını kontrol et.

9. Kafanın Üst Kısmı: Saçının üst kısımlarında hacim istiyorsan makine değil, saç makası kullan. Normal makas değil saç makası kullan.

10. Favorileri unutma: Tabii ki favoriler de önemli. Bu yüzden unutmamalısın. Favorilerini nasıl düzelteceğini merak ediyorsan, seni daha fazla meraklandırmadan hemen söyliyim. İki farklı modelimiz var biri uzun bir diğeri de kısa favori modeli. Uzun istiyorsan, kulak memesinin bitişiyle aynı hizada olmasına dikkat et. Eğer kısa istiyorsan, elmacık kemiğinin bitişine göre ayarlayabilirsin.

11. Enseyi Atlama: Makine kullanarak ensendeki fazla saçlardan kurtulabilirsin.

Evde Kendi Saçını Keserken Dikkat Etmen Gerekenler

  • Saçlarını keserken eğer birinden yardım almıyorsan, aynadan sık sık kontrol et.
  • Saçının çıkış yönünün tersinden kes saçını. Böylelikle, daha düzgün kesmiş olursun saçlarını.
  • Normal hayatta kullandığın makası kullanma. Saç makası kullan. Bu makasa, online alışveriş platformlarından yada kuaför malzemeleri satan mağazalardan ulaşabilirsin. Ama şuan da Koronavirüs (COVID-19) nedeniyle mağazadan ulaşman zor olabilir.
  • Makasla keseceğin yerler için, daha dikkatli olmalısın. Çünkü makas ile kesilen saç, makine ile keseceğin saça göre daha belirgin olur. Çünkü makas izi belli olur.

Koronavirüsten (COVID-19) dolayı kuaförler kapalı. En yakın zamanda hayatın normale dönmesini diliyorum. Ama koronavirüsün (COVID-19) ne zaman biteceğine veya da azalacağına dair kesin bir tarih vermek zor. Bu süreçte sağlığın kadar kişisel bakımına da önem vermen güzel. Sanırım artık sen de saçını evde nasıl kesebileceğini öğrendin. Artık kendi kuaförün sensin…

Önceki İçerikKilo Aldırmayan 10 Yiyecek
Sonraki İçerikKadınlar İçin Evde Kişisel Bakım Önerileri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz