Anasayfa Alışveriş Saç Boyası

Saç Boyası

60
0
Saç Boyası

Özellikle kadınlar için en önemli ürünlerden biri de saç boyası olarak karşımıza çıkıyor. Erkeklerin de zaman zaman kullandığı saç boyalarını kadınlar daha çok kullanmaktadır. Onlarca farklı renk ile saçların rengini saç boyası ile değiştirebiliyorsunuz. Kadınların en çok tercih ettiği markalar arasında Loreal Paris, Garnier, Hairplus, Wella gibi seçenekler bulunuyor. Farklı numaralar ise boya renklerini simgeler. İlk numara ana renk anlamındadır. İlk rakamlar 1 ile 10 arasındadır. İkinci numara ise ara renktir. Üçüncü rakam ise yansımayı simgelemektedir.

Boyaların fiyatları ise kalitesine oldukça değişkenlik gösterebilmektedir. Marka ve modellere göre fiyatlarda değişiklikler olabiliyor. Loreal Paris, Wella, Garnier gibi markaların saç boyaları fiyat bakımından biraz daha yüksektir. Bunun dışında ucuz boya fiyatları da mevcut. Ancak, boya alırken bilinen ve kaliteli olan markaları tercih etmenizi öneriyoruz. Aksi halde saçınıza ciddi anlamda zarar vermiş olabilirsiniz. Boya yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Az önce de ifade ettiğimiz gibi, saçlarınız için boya seçimi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Kaliteli ürünleri tercih etmeli ve saçınıza zarar vermemelisiniz. İyi bir güzellik merkezinde saçınızı boyatmalı ve daha sonradan üzülmemelisiniz. Bunun yanında saç boyas rengi seçiminde de yüz ve teniz renginize uygun seçimler yapmalısınız. Bunun için profesyonel destek alabilirsiniz.

Saç Boya Spreyi

Saç boya spreyi geçici bir saç boyasıdır. Kullanımı çok pratik olan bu ürünler ve zaman sıkıntısı olan ya da sürekli farklı renkte saç kullanmak isteyenler için idealdir. Özellikle günlük kullanımlarda saç boya spreyi terchi edilebilir. Spreyi kullanırken saçınızı iyice yıkamalı ve daha sonra yeteri kadar kurutmalısınız. Belli bir mesafe ve açı ile saçınıza uygulamalısınız. Boya spreyini kişisel olarak kullanmamanızı öneriyoruz. Dengeli bir şekilde uygulanmaması halinde iyi bir görünüm elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu ürünlerin uygulamasını kuaförünüze yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.

Saç Boya Sabitleyici

Boya sabitleyici ise boya sonrası uygulanması gereken bir üründür. Saçınızın boyanması sonrasında belli bir süre dinlenmesi gerekiyor. Bu süre içerisinde saçınızı boya sabitleyici ile sabitlemeniz şart. Özellikle evde saç boyaması yapan kadınlar boyama işlemi sonrasında saç boya spreyi kullanmalıdır. Bu şekilde boyama işlemini tamamlamış olurlar. Piyasada farklı markalara ait saç boya spreyleri bulunuyor. Bu ürünler arasından kaliteli olanlar tercih edilmeli ve bu şekilde saçınıza zarar vermeden boyama işlemini tamamlamalısınız.

Saç Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya lekesi, çoğu kadının saçını boyarken başına gelen sorunlardan biridir. Özellikle evinde saçını boyayan kadınlar bu sorunu fazlasıyla yaşıyor. Biz de boya lekesinin yüzden ya da kıyafetlerden nasıl çıkarıldığını sizler için araştırdık.

Boya lekesini önlemek ve bu tür bir sorunla karşı karşıya kalmamak için boyama işlemi sırasında eski kıyafetlerinizi giymenizi öneriyoruz. Boyama sırasında eldiven kullanmanız yine çok önemlidir. Ne kadar dikkat etseniz de boya lekesi oluşabiliyor. Kıyafetlere bulaşması halinde etiketine uygun bir şekilde kıyafetlerinizi yıkamanızı öneriyoruz. Çıkmayan lekeleri ise 2-3 litre sıcak suyun içerisine sirke ve deterjan ekleyerek kıyafeti içine koyabilirsiniz. Özellikle ipek ve yüm kıyafetler için bu yöntem uygundur. Beyazlarda ise detarjanı doğrudan leke olan yüzeye uygulayarak leke çıkarma işlemi yapabilirsiniz.

Saç Boyası Saçı Canlandırır Mı, Zararlı Mı?

Saç boyasının saçı kalınlaştırdığı ve daha canlı hale getirdiği ile ilgili bilimsel söylemler bulunmaktadır. Özellikle ince telli saç yapısına sahip kadınlar boyama işlemi sonrasında saç tellerinin daha kalın hale geldiğini hissediyor. Boyama işlemi, saç liflerini daha kalın hale getirmese de, lifleri daha pürüzlü hale getirdiği için görünüm olarak daha kalın hale gelebiliyor. Boyanan saçlar daha kalın ve hacimli hale gelebiliyor. Bu da görünümünü daha canlı hale getiriyor. Pek çok kadın saçlarının daha kalın görülmesi için saçını sıklıkla boyatıyor. Saçları sık boyatmak orta ve uzun vadede saça zarar verecektir. Bu nedenle ilk boyama işlemi sonrasında en az 3 ay gibi bir süre geçtikten sonra saçınızı boyatmanız gerekir.

Saç Boyası Bebeğe Zarar Verir Mi?

Saç boyası bebeğe zarar verebilir. Uzmanlar özellikle hamile kadınların saçlarını boyatmalarına izin vermiyor. Gebelik döneminde saçların boyanması kök hücrelerinden dolayı bebeğe zarar verebiliyor. Bu durum kesin olarak kanıtlanmasa da, bebeğin sağlığını tehlikeye atmamak adına boyatılmaması çok daha doğrudur. Saç boyama işlemi saçların diplerine yapılmaktadır. Özellikle dip kısımlarına yapılan boyama işlemi sonucunda kimyasal boyadan saç hücrelerinin etkileşimi olabilmektedir. Bu durum hücrelerden kana ve hormanlara bulaşabileceğinden dolayı hamilelik dönemlerinde saçların boyatılması uygun olmamaktadır.

Emzirirken Saç Boyamak Zararlı Mıdır?

Uzmanlara göre hem hamilelikte, hem de emzirme döneminde saçların boyatılmaması gerekiyor. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi boya, saçın köküne kadar işlemektedir. Bu durum sütün azalmasına ya da bebeğin sütten etkilenmesine neden olabiliyor. Bununla ilgili olarak uzmanlar özellikle ilk 6 ay içerisinde saç boyama işleminin yapılmamasını öneriyor. Doğumdan sonra 6. Aydan itibaren ise kına ya da bitkisel ürünlerle boyama işlemi yapılabiliyor.

Bu dönemde vücudunuzun hassas bir süreçten geçtiğini unutmamalısınız. Aynı şekilde bebeğinizin gelişimi ilk 6 ay içerisinde olmaktadır. Kas, iskelet ve kemik yapısının sağlam olması için bebeğin minimum 1 yıl anne sütü ile beslenmesi şart. Saç boyama gibi işlemler sütün azalmasına ya da süt kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Annelerin hem kendi sağlıkları, hem de çocuklarının sağlıkları için en azından ilk 6 ay içerisinde saçlarını boyatmamaları şart. Altınca aydan sonra boyama işlemi yapmak istediğinizde de bitkisel boyalar ya da kına ile işlem yapmanız daha doğru olacaktır.

Saç Boyası Sirkeleri Öldürür Mü?

Saçların bitlenmesi hemen herkesin belli dönemlerde yaşadığı önemli sorunlardan biridir. Özellikle kız çocuklarının bu sorunu daha çok yaşadığı söylenebilir. Bununla ilgili yapılmış pek çok bilimsel çalışma bulunuyor. Özellikle saç boyalarının saç sirkeleri ile etkin bir şekilde mücadele ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Yeni boyanan saç diplerine saç sirkelerinin ulaşması pek mümkün değildir. Saç boyası içerisinde bulunan etkin kimyasal maddeler saç bitlerinin saçın içerisinde barınamamasına neden olmaktadır.

Saç sirkeleri ile mücadele etmek için bazı detaylara dikkat etmenizi öneriyoruz. Bu sorunla karşı karşıya kalanlar tüm bit yumurtalarından kurtulduklarından emin olmaları gerekiyor. Saç boyama işlemi öncesinde saçınızı elma sirkesi ile yıkamanız ve bit tarağı ile taramanız faydalı olacaktır. Yine boyama işlemi sonrasında saçınızı bit şampuanı ile yımananızı tavsiye ediyoruz. Bitlerin yalnızca saçlarınızda olabileceğini düşünmeyin. Bu tür bitler vücudunuzun farklı yerlerinde de olabiliyor. Özellikle bitlenme süresi boyunca bu tür bitler kıyafetlerinize de bulaşabilir. Bitlerle mücadele ederken saçınızı bitlerden arındırmak tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle hem saçınızı, hem de bu süreçte giymiş olduğunuz kıyafetleri bitlerden arındırmanız şart. Kıyafetlerinizi özenle yıkamalı ve gerekirse kuru temizleme işlemine vermelisiniz. Bununla birlikte hem saçınızdan, hem de kıyafetlerinizden saç bitlerinin temizleneceğini söyleyebiliriz.

Önceki İçerikBoykot Kola Fantayla Yapılmaz!
Sonraki İçerikGünümüzde Neden Mimar Sinanlar Yetişemiyor?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz