Anasayfa Moda Saç Bandı Modelleri

Saç Bandı Modelleri

1140
0
Saç Bandı Modelleri

Saç bandı ya da kafa bandı, kadınların saçlarını yerinde tutmak için taktığı esnek bir kumaş, elastik, plastik veya diğer malzemelerden yapılan bir saç aksesuarıdır. Lewis Carroll’ün romanındaki Alice’in Harikalar Diyarı’ndaki Maceraları’nın ünlü karakteri Alice’ten sonra popüler olmuştur. Bu sebeple Alice bandı da denilmektedir. Bu saç bantları yaş ve cinsiyetle ilgili olmayan bir çekiciliğe sahiptir. Ünlüler arasında Victoria Beckham bu aksesuarları sıkça kullanarak oldukça da beğeni toplamaktadır.

Kısa saçlara sahipseniz, saç stilinizi cool göstermenin ne kadar zor olduğunu kesinlikle bilirsiniz. Uzun saçlarda sahip olduğunuz esneklik ve çeşitli saç bağlama esnekliği ortadan kalkar. Uzun saçlarınızı yüzünüzün etrafında şekillendirebilir veya canlı kılmak için renk kullanabilirsiniz. Canınız sıkıldığında ise toplayabilirsiniz. Kısa saçlarda ise saç bandı kurtarıcınız olacaktır.

Alice bantları saçlarınızı uçuşan ve dağınık görünen saç tellerinden ziyade, göz alıcı ve şık bir hale dönüştürebilecek bir aksesuar sağlayacaktır. Bu bantlar ayrıca uzun saçlı kadınlar tarafından daha çekici görünmek için de kullanılabilir. Kıyafetlerinizle uyumlu renkli aksesuarları seçerek aynı zamanda bir moda ikonuna da dönüşebilirsiniz.

Ayrıca bu şekilde, bebekler için de el yapımı güzel hediyeler de hazırlayabilir ya da satın alabilirsiniz. Üstelik tüm bunları, kıyafetinize uydurmak istediğiniz herhangi bir stilde küçük bir kumaş ve biraz yaratıcılıkla yapabilirsiniz. En çok tercih edilen ve her kıyafetle uyum sağlayan, yapılması kolay modeller için ayrıntılı listemize göz atabilirsiniz.

Örgü Saç Bandı

1. Örgü

Mükemmel dokusundan dolayı en sevilen örgü aksesuarlar biri olan muhteşem tohum modelini kendi kendinize kolayca örebilirsiniz. Tohum modeli, aynı sıradaki değişen örgü ve kenar dikişleri ile oluşturulur. Sonraki sıralarda, tüm sıralı dikişleri örer ve önceki sıradan çekersiniz. Böylece muhteşem dağılmış tohum efekti ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca, örgü aksesuar modeli için temiz ve pürüzsüz yan kısımlar oluşturmak için her sıranın başında bir ilmek artırabilirsiniz. 11 ilmek ile başlayabilirsiniz. Sonrasında belirttiğimiz gibi her sırada bir ilmek daha artırarak gittikçe genişleyen bir örgü elde edebilirsiniz.

Bu rahat, kış örgüsü her mevsim için idealdir. Süper ince iplik, örgünün esnekliği kulakları sıcak tutarken bandın takılmasını ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Ancak sadece kışın değil, her mevsim kullanabilirsiniz. Normal bir kafa bandının aksine, örgü tasarım kulaklarınızı örtmek ve sizi soğukta rahat ettirmek içindir. Şapkalara harika bir alternatiftir çünkü saçınızı karman çorman bir hale getirmez. Hepsinden iyisi, renkler hafif ve nötrdür ve her türlü kıyafetle uyumlu ideal bir aksesuardır.

Fiyonklu Saç Bandı

2. Fiyonklu

Bir bebek veya yürümeye yeni başlayan bir çocuğa mükemmel bir hediye vermeye hazır mısınız? Bu kolay model basit dikiş dikmeyi öğrendikten sonra son derece kolay ve ücretsizdir. Küçük kız çocuklarında oldukça sevimli görünmektedir. Ama elbette yetişkinler de severek kullanabilir. Yine de birkaç aylık her küçük bebeğin ya da kız çocuğunun fiyonklu bir saç aksesuarına sahip olması gerekir. Üstelik en iyi nokta, bu bantları yalnızca 15 dakikada hazırlayabilirsiniz.

Öncelikle hem bebek cildiyle uyumlu olması hem de kolay şekil verilebilmesi için organik dokulu bir kumaş seçmelisiniz. Kumaşınızın renkleri sizin zevklerinize ve çocuğun tarzına göre olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kumaş türü vardır. Organik pamuk genelde ilk aldığınızda biraz serttir. Ancak bu, gözünüzü korkutmasın. Bir kez yıkandığında hemen yumuşar. Bu aksesuarı en kolay şekilde hazırlamak istiyorsanız, dikkat edeceğiniz en önemli nokta kumaşın kesim kısmı olmalıdır. Düz bir şerit halinde kesmek yerine, iki kenarı üçgen bir şekilde sonlanan, iki ayrı parça kesmelisiniz. Sonrasında parçanın kenarlarını hafifçe içe doğru katlayarak iki parçayı birbirine dikmelisiniz. Son adım olarak fiyonk yapıp, baş büyüklüğüne uygun boyutu elde ettikten sonra sabitlemek için fiyonk ortasından dikiş atabilirsiniz. İki tarafın da kullanılabilmesi için şeritlerin her birini farklı kumaşlardan da oluşturabilirsiniz.

Telli Saç Bandı

3. Telli Saç Bandı

Kötü bir gün mü geçiriyorsunuz? Sevimli ve pratik bir telli saç bandı yapın ve yazınızı renklendirin. Üstelik telli model, oldukça kolay ve pratik bir aksesuardır. Saç bantlarının nasıl yapılacağını öğrenmek koleksiyonunuza ucuz ve benzersiz aksesuarlar eklemenin harika bir yoludur. Sorun şu ki, kumaş veya örgü bantların saçınızın üzerinde bütün gün kalma lüksleri yoktur. Bir süre sonra sizi rahatsız ederler. Gün boyu kumaş bant takmayı denediyseniz, kayma yapabileceklerini çok iyi biliyorsunuzdur. Ancak tel bantlar sorunsuz bir görünüm için mükemmel bir çözümdür. Bu akıllı aksesuar, saçınızı ince bir şekilde, ancak güçlüce sararak bütün gün başınızda kalsa da rahatsızlık hissi vermez. Üstelik birlikte kombinlediğiniz kıyafetinize göre spor ya da oldukça şık bir görünüm sağlayabilir.

Kumaş Saç Bandı

4. Kumaş

Bu kolay bant modeli, acemilerin bile kolayca yapabileceği bir aksesuardır. Yaklaşık bir saat içinde zevklerinize uygun, seçtiğiniz kumaştan bir aksesuara sahip olabilirsiniz. Üstelik kumaştan yapılmış kafa bantları, doğru kumaş seçimleriyle kolayca inanılmaz şık bir şeye dönüştürülebilir. Hatta düğmeler ve boncuklar ile daha da süslü ve gösterişli bir şey de oluşturulabilir. Eliniz alıştıkça bu aksesuarları yapmanız zamanla daha da kolay olacaktır. Böylece sadece kendiniz için değil, kızınız, arkadaşlarınız, torunlarınız için çok sayıda kumaş aksesuar üreterek kendilerine hediye edebilirsiniz.

Boncuklu Saç Bandı

5. Boncuklu

Saç bantları sadece saçınızı yüzünüzden uzak tutmak için değildir. Bu makalede size ayrıca bir kraliçeye uygun boncuklu saç bantlarının nasıl oluşturulacağını da öğreteceğiz. Birkaç kolay adımda, ışıl ışıl parlayacağınız koleksiyonunuza sahip olabileceksiniz. Zikzak desenli boncuklu kafa bandını, sadece birkaç malzeme ve birçok yaratıcılıkla nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Düz bir kafa bandını göz alıcı bir aksesuara dönüştürmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli:

Çalışma yüzeyinizi gazete veya eski bir masa örtüsü ile örtün. Soda şişesini veya büyük bidonu önünüzdeki düz yüzeye yerleştirin. Kafa bandını şişenin veya kabın etrafına yerleştirin. Mücevher tutkalını kullanarak, baş bandının uzunluğu boyunca bir zikzak deseni çizin. Sahte boncukları tutkalın içine birer birer itin. Boncuklarınızı kafa bandına yerleştirmeden önce deseninizi düz bir yüzeyde denemek ve görmek isteyebilirsiniz. Bandı takmadan önce tutkalın iyice kurumasını sağlayın.

Çiçekli Saç Bandı

6. Çiçekli Saç Bandı

Bahar çiçeklerinden bir bant, herhangi bir kıyafete ucuz ve kolay bir şekilde çiçeksi bir dokunuş eklemek için güzel bir yoldur. Bu yapması basit, el emeği aksesuarlar kötü geçen gününüzü hemen güzelleştirecek türdendir. Bu güzel zanaat fikrini saçlarınızda taşımayı seveceksiniz. Ayrıca, daha bastırılmış bir görünüm tercih ediyorsanız, baskılı bir kumaş kullanmanız yeterlidir. Üstelik yapması son derece pratiktir.

Bir eskiz kağıdına çizerek bant şablonu oluşturun. Şablonu kılavuz olarak kullanarak, kafa bandı şeklini dekoratif kağıttan kesin. Bir parça mumlu kağıt ve bir köpük fırça kullanarak kağıdın arka ve ön tarafını tutkal ile kaplayın. Kağıdı kafa bandının üzerine yerleştirin, hava kabarcıklarını parmaklarınızla bastırın ve fırça darbelerini düzeltin. Kurumasını bekleyin. Sıcak tutkal şeridi bandın kenarlarına sürülür. Orta üst bölüme ise tutkalla ipek çiçekler yerleştirilir. Çiçekleri sabitlemek için bandın iki ucunun etrafına bir şerit kurdele yapıştırabilirsiniz.

Şal Saç Bandı

6. Şalla Saç Bandı

Şallar, geniş şapkalarla dolu dolaplarımızdaki alanı devralmaya başladı. Bu aksesuarlara ağırlık vermek, özellikle de bahar aylarında saç ve saç derisinin güneşten şık bir şekilde korunmasına yardımcı olur. Kourtney Kardashian ve Eva Mendes gibi ünlüler, güzel şalla saç bandı aksesuarları ile tanınırlar. Çok sayıda alternatif bulunduğu için hangi modelin en iyisi olduğuna karar vermek kolay değil. Bu yüzden mükemmel aksesuar sitilini oluşturmak için farklı modeller denemeye karar verdik.

Saçınızı bir toka kullanarak toplayın. Kumaşın boynunuzun en altına indiğinden emin olarak baş bandını başınızın arkasına yerleştirin. Ardından, uçları öne doğru çekin. Şalı tamamen sararak ortada bir düğüm oluşturun. Büyük boy bir yay oluşturana kadar kumaşı katlayın. Sargının uçlarını, alta doğru sokarak gizleyin.

Retro Saç Bandı

7. Retro

Retro modeller süper aldatıcı kolay ve hızlı bir dikiş projesidir. Dikiş konusunda yeniyseniz, bu aynı zamanda başlangıç için mükemmel bir pratik olacaktır. Ayrıca farklı bir retro görünüm için farklı genişliklerde bantlar da yapabilirsiniz.

İki uzun şerit halinde dikdörtgen kumaş parçaları kesin. Bunun için bir kesme matı, makas ve cetvele ihtiyacınız olacaktır. Ara yüz kullanıyorsanız, her bir ana kumaş parçasının arka tarafına bir ara yüz parçasını yapıştırın. İki dikdörtgeni de ikiye katlayın ve kenarları hizalayın. Kısa kenarın ortasını bir pim veya kumaş işaretleyici kullanarak işaretleyin. Ardından her uzun kenarın ucundan 5 cm işaretleyin. Bir kenarı açık bir üçgen desen elde etmiş olacaksınız. Noktaları hafifçe kıvrık bir çizgi ile bağlayın. İşaretli çizgiler boyunca kesin.

Dikdörtgenleri açın ve iki parçayı birbirine tutturun. Uzun düz kenarın ortasına doğru, yaklaşık 7 cm arayla iki işaret yerleştirin. Seçtiğiniz dikiş payını kullanarak tüm bandın çevresini dikin. İşaretlediğiniz kısmı dikmeden bırakın. Bambu şiş veya çubuk kullanarak, bandın bir ucunu sağ tarafa çevirmeye başlayın. Ucu, dikişsiz bıraktığınız bandın ortasındaki boşluğa doğru itin. Tüm kumaş dönene kadar diğer uç için de tekrarlayın. Bandınıza kısa bir süre ütü basın. Açılmamış noktaya özellikle dikkat edin. Kenarların vintage görüntü için güzelce ve eşit şekilde sıkışmış olduklarından emin olun.

İnce Saç Bandı

8. İnce

Sevimli, ince saç aksesuarları, küçük kızlar, gençler ve yetişkinler için mükemmeldir. Renkli keçe bezemeleri, çiçekler ve kuşlar ile yapılmış, kolay saç aksesuarları her türlü etkinlik ve kutlamalar için uyumlu bir modeldir. Konferanslardan düğünlere, danslardan doğum günü partilerine kadar, bu saç tokası ve kafa bandı renkli aksesuar koleksiyonunuza mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Çiçek fikirleri, her mevsim kullanmak için mükemmel küçük parçalar içerir. Ayrıca, gereksinimlerinizi karşılayan bir renk düzenini kolayca tasarlayabilirsiniz.

Kalem ve makas kullanarak çiçek şekillerini yün keçeden kesin. Çeşitli görünüm ve stiller elde etmek için renkleri karıştırın ve eşleştirin. Dikişlerinizi nakış ipliği kullanarak yapın. Saç bantlarında en şık görünen dekorlar arasında kuş, yaprak ve çiçek motifleri yer almaktadır. Kesilmiş keçeleri, renk ve ebat karışımını kullanarak katman haline getirin. Bir düğme veya merkezden bir dikiş ile katmanları birbirine sabitleyin. Dikişi gizlemek için yaprakları son çiçeğin arkasına dikin. Çiçekleri saç tokasına sıcak silikon tabancasıyla yapıştırın. Silikonun tamamen kurumasını bekleyin.

Hippi Saç Bandı

9. Hippi

Hippi saç bantlarının bohem bir havası var ve kendinizi rahat ve salaş hissetmenize yardımcı oluyor. Saçlarınızı evcilleştirip perçemlerinizin yüzünüze düşmesini engelledikleri doğrudur. Ancak takmak için tek sebep bu olmayabilir. Alışılmadık şekilde şık görünüyorlar ve sizi festival, kutlama, parti gibi hareketli ortamlarda dahi bir moda ikonu gibi gösteriyorlar.

Hippi modeliniz için rengarenk iplerden el örgüleri ile işe başlayabilirsiniz. Örgü konusundaki bilgi ve becerilerinize bağlı olarak ortaya çıkan görüntü değişebilir. En ideal olanı, üç renk ip kullanarak klasik saç örgüsü yapmak ve uçlarını püsküllü bırakmaktır. Tam bir hippi görünümü yakalamak için bandınızın kafanıza tam oturmaktan ziyade alnınızda kalması gerektiği detayına dikkat edin.

Havlu Saç Bandı

10. Havlu

Bu kışın kendi ellerinizle yaptığınız bir kafa bandı ile kulaklarınızı sıcak tutun. Havlu modeli, el işlerine yeni başlayanlar veya ücretsiz kafa bandı modelleri dünyasında uzun süredir yer alanlar gibi herkes için harika bir kalıptır. Bu, kışın yapmak için harika bir model olsa da, yaz aylarında da takabilirsiniz. Böylece havalar soğuduğunda takmak için yepyeni bir bandınız olur. Hepsinden iyisi, üzerindeki düğmeler bandı tamamen ayarlanabilir hale getirir. İhtiyacınız olan tek şey bu kalıp için tek bir iplik ve iğnedir. Herhangi bir havlu kumaştan istediğiniz kalınlık ve uzunlukta keserek bancınızı tasarlayabilirsiniz.

Tığ İşi Saç Bandı

11. Tığ İşi

Bu tığ işi modeli ile zamanda geriye yolculuk yapabilirsiniz. Kolay kroşe bantlar özellikle kışın harika görünür ve tüm mevsim boyunca kulaklarınızı sıcak tutmaya yardımcı olur. Hassas tasarım onu ​​çok özel ve güzel kılar. Ekstra kadınsı bir görünüm elde etmek için açık pembe renkte iplik kullanabilirsiniz. Tığ işi bantlar oldukça dikkat çekebilir, ancak bu desenin sade görünümü gerçek bir zarafettir. Tığ işi konusunda yeniyseniz veya henüz giyilebilir ürünler üretmediyseniz, bu desen becerilerinizi test etmenize ve muhtemelen yeni bir şeyler öğrenmenize yardımcı olur.

5.00mm tığınızı ve ipliğinizi alarak başlayın. Ardından 101 zincir çekin. İlk zincire kroşe, sonraki 100 zincire tıp işi yapın. Sonraki sırada iki zincire kroşe, sonraki zincirlere tığ işi uygulayın. Bu şekilde birer birer azaltarak ve artırarak tamamlayın. Normal boyutta bir bant için 12- 13 sıra yeterli olacaktır. Tüm sıraları tamamladığınızda, bir daire oluşturmak ve bunları birleştirmek için bandın iki ucunu birbirine bağlayın.

Taşlı Saç Bandı

12. Taşlı

Örerek ya da tığ işi ile yapabileceğiniz taşlı saç bantları ile hayal gücünüzü ve yeteneğinizi el işinize aktarabilirsiniz. Bu kroşe bant deseni şıklığıyla davetlere giderken ve yaz aylarında özellikle popüler bir görünüm sunar. Çiçeklerin ve taşların parlak renkleri, bandınızı her gördüğünüzde sizi iyi bir ruh haline sokacaktır. Arkadaşlarınıza ve aile üyelerinize de hediye olarak bu taşlı bantlardan birini veya birkaçını yapabilirsiniz. Bu saç bantları sadece yetişkinler için değil, aynı zamanda küçük çocuklar için de eğlenceli aksesuarlar. Örgü modellerinden birini uygulayabilir ve ardından dilediğiniz taşlı deseni monte edebilirsiniz.

Kışlık

Kışa hazırlanmak için asla erken değildir. En iyi kulak ısıtıcı saç aksesuarlarına kolay ve hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz. Sizin için önerdiğimiz modellerle, daha fazla seçenek için araştırma yapmanıza bile gerek kalmayacak. Bu aksesuar modelleri sizi sıcak tutacak ve herkesi güzelliğiyle büyüleyecektir. Bu kışlık modeller, soğuk günlerde bile bahar tazeliğinde bir dokunuş sağlar. Mevsimsel eklentiler ile eğlenin ve kışlık bandınızı tasarlamak için önce deseni kendiniz bir çizin. Temel olarak, herkes için uygun, yaratıcı fikirlerle bezenmiş bir model mevcuttur.

Yazlık

Kolay bir takı modeli arıyorsanız, yazlık saç bantları en iyi seçeneğinizdir. Bu bant modeli, takı tasarımlarına erişmek ve bunları denemek için harika bir yoldur. Bu el sanatları talimatları sayesinde tel, boncuk ve düz bir kafa bandını nasıl alıp şık bir şeye dönüştüreceğinizi öğreneceksiniz. Üstelik yazlık olarak kullandığınızda son derece basit ve sevimli görünüyor.

En az 1 metre uzunluğunda bir tel parçası kesin. Pense kullanarak küçük bir top yapmak için telin bir ucunu sarın. Teliniz yeterince yumuşaksa, muhtemelen parmaklarınızla da bükebilirsiniz. Bunun için bir teknik yok, sadece boncukların uçlarından kaymasını engelleyecek bir kıvrım oluşturun. Telinizi çeşitli boncuklarla doldurmaya başlayın. Farklı boyutlar kullanın, bazıları mat, bazıları parlak da olabilir. Bu, daha fazla çeşitlilik verecek ve daha çok ilgi yaratacaktır. Tüm telinizi boncuklarla doldurduktan sonra, sonunda başka bir ‘düğüm’ oluşturun, yine bu, boncukların düşmemesi için gereklidir. Boncuklu teli kumaş bandınızın etrafına sarın. Çapraz geçişli bir desen oluşturmak için geriye doğru dönecek kadar kabloya sahip olmalısınız.

Derya Baykal Saç Bandı Modeli

Zamanınız kısıtlıysa, ancak tamamen benzersiz bir şey yapmak istiyorsanız, bu 10 dakikalık Derya Baykal saç bandı modelini uygulayabilirsiniz. Dahası tamamen benzersiz bir şey oluşturmuş olursunuz. Bu model ayrıca dikiş ve el yapımı ürünler konusunda tecrübesiz olanlar için de son derece pratiktir. Bu modeli tamamlamak için sadece üç iplik parçasına ve tığa ihtiyacınız olacak. Böylelikle yolculuk ederken toplu taşımada bile kolayca bir adet yeni aksesuar tasarlayabilirsiniz. Ayrıca son derece zevkli bir hediye seçeneğidir.

Kafa bandını yaptığınız kişinin kafasını ölçün. Zincir çekerek başlayın ve orta gerginlikte, kafa yapısının uzunluğuna uygun bir sırayı tamamlayın. Kullanmak istediğiniz renk sayısı kadar daha ayrı birer zincir oluşturup en sonunda hepsini tek bir uçtan birleştirin. Bu Derya Baykal metoduyla rengarenk ve zarif görünümlü, oldukça basit ancak etkileyici bir aksesuara sahip olmuş olacaksınız. Sadece tek bir birleştirme noktası olduğu için ayrık kısımlar saçınızda salaş bir görünüm oluşturacak.

Saç Bandı Nasıl Takılır

Saç Bandı Nasıl Takılır?

Kafa bantları nasıl takılır noktasında sinir bozucu olabilir. Tamamen şık hissetmenizi sağlayabilir ya da gerçekten unutmayı tercih ettiğiniz ilkokul anılarınızı canlandırabilirler. Ancak moda haftasında hemen hemen her mankenin bu aksesuarları kullanmaya başlamasıyla yeniden popüler olmuştur. 5 yaşındaki bir çocuğa bakmadan bantları nasıl takacağınızdan emin değilseniz size yardım etmek için buradayız.

Takma Şekilleri
  • Orta kısma takma: Bu tür kafa bantları ayırma türü herhangi bir saç modeli, uzunluğu veya rengiyle harika görünür. Saçınızı ortasından ayırın ve bandınızı başınızın arkasına doğru itin.
  • Bandana şal takma: Festivaller veya son derece rahat bir görünüm için mükemmel bir takma şeklidir. Saçlarınızı yüzünüzden geriye doğru atın ve saç tellerinizi kabarık bırakarak bandanayı takın.
  • Yüksek görünüm: 90’lı yılların vazgeçilmezi olan spor salonunu stilini kopyalayın. Sadece yüksek, kolay atkuyruğu ile düz, sportif bir bant takın.
  • Düşük topuz: Yağlı saçları gizlemenin çok basit bir yolu olarak, saçınızın geri kalan kısmını alçak, gevşek bir topuzun içine sokun.
  • İpek şal: Boynuzunuzun altına ipek bir fular bağlayarak kendi baş bandınızı tasarlayın ve saçınızın geri kalanını serbest bırakın.
  • İkili İp Bandı: Bir kafa bandı yetmediğinde, şık çift ip stilini takip edin. Saçınız yeterince uzunsa, kendi saçınızı bükerek ve sıkıştırarak bu görünümü yaratabilirsiniz.
  • İnce şerit: Daha kısa veya ince saç stilleri için, saçlarınızı çok fazla rahatsız etmeyecek ince bir şerit bant tercih edin.
Önceki İçerik7 Adımda Pratik Mutfak Temizliği
Sonraki İçerikHibiskus Çayı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz