Anasayfa Anne & Bebek Hamilelik Yogası

Hamilelik Yogası

13
0
Hamilelik Yogası

Bedenin, aklın ve ruhun senkronize olmasını sağlayan egzersizleri barındıran yoga anne adayının fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak vücudu yormayan hamilelik yogası için yine de doktora danışmak gereklidir.

Hamilelik Yogasının Faydaları

Hamilelik yogası öncelikle kaslara ve sinirlere esneklilik kazandırır. Kalça ve rahim kaslarını rahatlatarak anne adayını da büyük ölçüde doğuma hazırlar. Annenin hamilelikte yaşadığı psikolojik ve ruhsal sıkıntıların da uzaklaşmasını sağlar. Krampları azaltırken kilo alımını da kontrollü olarak düzenler. Annenin yaşam enerjisini daha fazla destekleyerek doğum stresiyle baş etmek ve daha sakin kalmak konusunda yardımcı olur.

Hamilelik yogası vücudu esnetmeye dayalı bir aktivite olması nedeniyle çok güvenlidir. Hamileler yogaya hamile olduklarını öğrendikleri zaman başlayabilirken bazı hamileler düşük riskinin yüksek olduğu ilk 3 ay yoga yapmaktan kaçınmalıdır. Genellikle bazı hamileliklerde son aylar vücutta oluşan ödem ve kilolardan dolayı zor geçerken birden bire bu dönemde yogaya başlamak sakıncalı olmaktadır.

Doğum Sonrası Yoga

Hamilelikte düzenli olarak yoga yapan annelerin daha kolay doğum yaptıkları ve daha az acı çektikleri bilinen bir gerçektir. Bunun nedeni ise yoganın tüm kasları gevşetmesi, nefes egzersizlerini öğretmesi ve annenin doğuma hazır olmasını sağlamasıdır. Doğum sonrasında da yapılan yoga ile annenin doğumda yaşadığı yıpranmanın tolere edilmesine yardımcı olur. Doğumdan sonra ise vücudun eski formuna daha hızlı ve kolay ulaşmasını sağlayan yoga, hem hamilelikte hem de doğum sonrasında oldukça faydalıdır.

Önceki İçerikPure Beauty Cc Krem
Sonraki İçerik2018 Jean Pantolon Modelleri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz