Anasayfa Saç Saç Tebeşiri Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Tebeşiri Nedir? Nasıl Yapılır?

339
0
Saç Tebeşiri Nedir Nasıl Yapılır

Saç tebeşiri saçımızı kısa bir süre içerisinde kolayca dilediğimiz renge boyamamıza yardımcı olan, şekli kırtasiyelerde satılan pastel boyalara benzeyen boyalardır. Kozmetik ürünleri satan mağazalardan saç tebeşiri edinebilirsiniz. Tekli satılabildiği gibi 12 ya da 24’lü setler halinde de satılabiliyor. Saç tebeşirleri içerdikleri boyanın yapısından dolayı klasik saç boyaları kadar uzun ömürlü değildir. Fakat sadece biraz su, saç kurutma makinesi ve isteğinize göre bir tarak yardımıyla yapılabileceğinden oldukça pratiktir.

Gökkuşağı gibi renk renk saçlara sahip olmak, marjinal bir hava yakalamak saç tebeşiri trendi ile çok kolay bir hale geldi. Bu yazımızda sizler için saç tebeşiri hakkında merak edilenleri derledik.

Saç Tebeşiri Nasıl Yapılır?

Saçınızı boyayacağınız renge karar verdikten sonra bir eldiven, püskürtme şişesine koymanız tavsiyesiyle bir miktar su, saç fırçası ve saç kurutma makinesine ihtiyacınız var. Saçınızın boyayacağınız kısmını ayırarak ıslatmalısınız. Fakat bu ıslaklık damlayacak kadar çok olmamalı. Daha sonra istediğiniz yoğunluğu elde edene kadar saçınızı saç tebeşiri ile boyayabilirsiniz. Kıyafetlerinize bulaşmaması ve kalıcı bir hale gelmesi için kurutma işlemine geçmelisiniz. Daha sonra isterseniz maşa ya da düzleştirici ile şekillendirebilirsiniz.

Saç Tebeşiri Ne Kadar Dayanır?

Saç tebeşiri suda çözünen bir madde olduğu için saçınızdan su ile akacaktır. 3 günden daha fazla saçta bekletilmemesi gerekiyor. Yine de saç tebeşirinin kalıcılığı kullanımınıza göre değişir. Düzleştirici ya da maşa yardımı ile ısı sayesinde saça nüfuz eden boya daha kalıcı olacaktır. Saçınızı eski haline getirmek için şampuan ve ılık su ile yıkamak yeterli olacaktır. Saç boyası gibi etrafa yayılma problemi olmasa da terlediğiniz takdirde, ya da yüzünüzle çok temas halinde olan kısımları rengini daha çabuk kaybedebilir.

Bit Yapar mı?

Saç tebeşiri, kalıcı saç boyaları kadar tehlikeli kimyasal bileşenler içermez. Kullandığınız saç tebeşiri markası elbette önemlidir. Merdiven altı ürün dediğimiz sertifikası olmayan ve gerekli hijyen testlerinden geçmeyen ürünler saçınızda bit problemine yol açabilir. Fakat çok uzun süre bekletilmediği takdirde iyi bir saç tebeşiri saçınıza zarar vermez. Bit yapma konusu ise sizin kişisel hijyeninizle alakalı bir durumdur. Saç tebeşiri çok yaygın kullanılan bir üründür ve bit yapması söz konusu değildir.

Saç Tebeşiri Fiyatları

Saç tebeşirleri markadan markaya göre değişen fiyatlarda olsa da genel olarak, set halindeki saç tebeşirleri 25 – 30 lira civarında satılır. Tek renk saç tebeşiri fiyatları ise yaklaşık 7 ile 10 lira arasındadır. Set halinde satılan saç tebeşirleri bazen 12 bazen ise 24 ayrı renk içerir.

Doğal Saç Tebeşiri Nasıl Yapılır?

Saç tebeşiri yapmak oldukça basit ve eğlenceli bir iştir. Evde bulabileceğiniz malzemelerle saç tebeşirinizi istediğiniz renkte hazırlayabilirsiniz. Gerekli malzemeler ise; yağlı olmayan pastel boya ya da renkli tebeşir, biraz ılık su, düzleştirici ve havludur. Saçınızı yetecek kadar ıslattıktan sonra pastel boyayı ya da renkli tebeşiri uygulayabiilirsiniz. Kuruduktan sonra ise düzleştirerek kalıcılığı arttırabilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gereken nokta saçınızın tam kuruduğundan emin olmadıkça düzleştirici uygulamamanızdır.

Renkler ve Süslerin Kullanımı

Saç tebeşiri kullanımı açısından renk sınırlaması neredeyse yoktur. Günümüzde mavi, pembe, yeşil gibi ilginç renklerin kullanımı gençler arasında popülerleşmiştir. Siz de dilerseniz aynı anda birkaç renk, dilerseniz tek renk, dilerseniz saçınızın sadece bir kısmını dilerseniz tamamını boyayabilirsiniz. Bunun yanı sıra tsaç tebeşiri ile boyanmış saçınıza, tarzınıza uygun herhangi bir saç aksesuarı kullanmakta da bir sakınca yoktur.

Saç Tebeşiri Zararlı mı?

Saç tebeşiri ile ilgili en çok merak edilen soru saçı yıpratıp yıpratmamasıdır. Saç tebeşiri kalıcı bir uygulama sağlamadığı için saç derisine herhangi bir zararı görülmez. Fakat elbetteki saçlarınızı biraz da olsa yıpratacaktır. Saç tebeşirini çok sık uygulamayı bu yüzden tavsiye etmiyoruz. Saç, boyadan arındıktan bir kaç gün sonra biraz cansız bir görüntüye sahip olabilir. Bu süre içerisinde bakım yaparak ve saçı yormayarak olumsuz etkisini azaltabilirsiniz. Saç tebeşiri zararı; jöle, briyantin, sprey gibi ürünlerin saçınıza verdiği zarar ile aynı ölçüdedir diyebiliriz.

Önceki İçerikYeşil Kahve Nedir? Nasıl İçilir?
Sonraki İçerikVücut Tipine Göre Yapılacak Spor Seçimi ve Faydaları

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz