Anasayfa Kültür Yeşil Kahve Nedir? Nasıl İçilir?

Yeşil Kahve Nedir? Nasıl İçilir?

657
0
Yeşil Kahve Nedir Nasıl İçilir

Yeşil kahve, temelde kavrulmamış kahve çekirdekleridir. Bilindiği gibi kahvenin çekirdekleri zaten yeşildir, fakat satılmadan önce kavrulurlar. Yani onu kahverengileştiren şey kavrulmasıdır.

Kahve çekirdeklerinde antioksidanlar ve farmakolojik olarak aktif bileşiklerden olan kafein ve klorojenik asit bulunmaktadır. Klorojenik asitin, yeşil kahve çekirdeklerinin kilo verme etkilerini üreten ana etken madde olduğuna inanılmaktadır. Ancak klorojenik asit normal bildiğimiz kahverengi kahvelerde yoktur çünkü kahve kavrulduğunda etkisini yitirmektedir. Yeşil Kahve, kilo kaybına yardımcı olması, kalori ve kafein azlığı münasebetiyle son yıllarda oldukça rağbet görüyor.

Yeşil Kahve Nasıl Demlenir, İçilir?

Malzemeler (1 porsiyon):

  • 10 g yeşil kahve çekirdeği
  • 150 ml sıcak su
  • istenirse: şeker, bal veya kakule

Hazırlık:

Yeşil kahve çekirdeklerini bir miktar suda gece boyunca bekletin. (bu hazırlama yöntemi zaman alıcı olduğundan, aynı anda birkaç porsiyon hazırlamanızı öneririz.) Ertesi gün 150 ml suyu kahve çekirdekleriyle karıştırın ve kaynatın. Daha sonra sıcaklığı azaltın ve düşük ısıda yaklaşık 15 dakika daha kaynatın. Ara sıra karıştırabilirsiniz. Ardından altını söndürüp yaklaşık 1 saat soğumaya bırakın, daha sonra bir eleğe dökün ve çekirdekleri çıkarın. Aldığınız kahve tadının yoğunluğu çok güçlü olabilir. Bu yüzden önce deneyin, gerekirse suyla yoğunluğu seyreltin. İsterseniz şeker, bal veya kakule ile rafine edebilirsiniz. Kalan kısım 2-3 gün içerisinde kullanılmak şartıyla buzdolabında saklanabilir. Doz olarak ana öğünlerden sonra 1 bardak içebilirsiniz. Tadını merak edenler için söylemek gerekirse geleneksel kahve tadı bulunmamaktadır. Tadı yeşil çaya benzemektedir. Dilerseniz kahve çekirdeklerini ezip öğüttükten sonra yani toz haline getirerek de bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Yeşil Kahve Tozu Nasıl Kullanılır?

  1. Yeşil kahve çekirdeklerini çeşmede yıkayın ve bir süre kurumasını bekleyin.
  2. Ardından, çekirdekleri bir öğütücüde toz haline gelinceye kadar ezin. (yeşil kahve tozu pazardan da satın alınabilir.)
  3. Daha sonra yeşil kahve tozunu kaynar suya ekleyin, en az 10 dakika boyunca karıştırın ve kalan tozu gelecekteki kullanım için saklayın.
  4. Ardından, gazı kapatın ve karışımı 10-15 dakika dinlenmeye bırakın.
  5. Daha sonra, elek ile süzerek bir bardak içine dökün.

Tok Tutar mı?

Yeşil kahvenin, vücudun kan şekerini ve metabolizmasını etkileyerek kilo vermeye yardımcı olmasını sağlayan maddenin, içerisinde barındırdığı klorojenik asidin olduğu bilinmektedir. Klorojenik asit takviyesi glikoz emilimini azaltıyor. Glikoz metabolizması üzerindeki bu etki, diyabet yönetiminde koruyucu bir rol de oynuyor. Karaciğerde depolanan yağ miktarını azaltarak yağ yakıcı hormon adiponektin fonksiyonunu iyileştiriyor. Sadece yeşil kahve içerek zayıflanacağı düşünülmemelidir. Yeşil kahve bir miktar tok tutsa da tamamen tok tutar ve acıktırmaz denemez. Metabolizmayı hızlandırıp karbonhidrat ve yağ yakımına yardımcı olarak zayıflamaya etkisi bulunmaktadır.

Yeşil Kahve Nasıl Yapılır

Aç Karnına mı İçilir?

Yeşil kahveyi aç mı tok mu içeceğiniz, tamamen onu hangi amaçla içeceğinize bağlıdır. Yeşil kahveyi eğer zayıflatıcı etkisi nedeniyle içecekseniz yemek yemeden önce içmeli; eğer antioksidan yararından dolayı içecekseniz yemekten sonra yani tok karnına içmelisiniz.

Aktarlarda Bulunur mu?

Yeşil kahve birçok kurumsal aktarda bulunuyor. Yeşil kahveyi satın almak isteyenler ister aktarlardan ister n11, gittigidiyor ve hepsiburada gibi kurumsal e-ticaret sitelerinden alabilirler. Yeşil kahveyi satın alırken dikkat edilmesi gereken nokta, kalitelisini bulmaktır. Bunun için de bilinmedik yerlere bulaşmamak gerekir.

Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Yukarıda da bahsedildiği gibi sadece yeşil kahve içerek zayıflanmadığı için aynı zamanda yeşil kahveyle birlikte düzenli olarak egzersiz yapmalı, yemenize dikkat etmelisiniz. Ayda kaç kilo vereceğiniz bu faktörlere bağlıdır. 3 ayda 10 kilo veren de var, sadece bir ayda 8 kilo veren de var. Tabii ki eğer kilonuz bayağı varsa, vereceğiniz kilo, kilonuz oranında daha fazla olacaktır. Yeşil kahve içmenizin yanında dikkat etmeniz gereken hususlar; fast food yiyeceklerden, aşırı şekerli yiyeceklerden, unlu tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durmanızdır. Böylece kilo vermek daha kolay olacak.

Yeşil Kahve Zararlı mı?

Aşırı kullanımda baş ağrısını, ishali ve idrar yolu enfeksiyonunu tetiklediği bazı kullanıcılarca söylenmiştir. Fakat bilimsel bir geçerliliği henüz tespit edilmemiştir. Her ne kadar yeşil kahvede normal bildiğimiz kahveden daha az kafein olsa da; kafeinin yan etkileri, aşırı yeşil kahve içildiğinde de görülmüştür. Örneğin anksiyete, titreme, sinirlilik, uykusuzluk, kas gerginliği, kusma ve hızlı kalp atışı gibi… Eğer kafeine karşı hassassanız dikkatli kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca kahveye karşı alerjiniz varsa, yeşil kahve içmeden önce doktora danışmalısınız.

Önceki İçerikKız İsteme Töreni Kıyafeti
Sonraki İçerikSaç Tebeşiri Nedir? Nasıl Yapılır?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz