Anasayfa Kültür Mustafa Kemal Atatürk Soyadını Nasıl Almıştır?

Mustafa Kemal Atatürk Soyadını Nasıl Almıştır?

24
0
Mustafa Kemal Atatürk Soyadını Nasıl Almıştır?

Mustafa Kemal Kimdir?

Mustafa Kemal, Türk milletinin geleceğini şekillendiren, şu an tüm milletin vefa borcu olduğu dünyanın en büyük lideridir. Kendisi, ülkeyi içerisinde bulunduğu zor durumdan, büyük mücadeleler vererek kurtarmıştır. Hiçbir şekilde kendi şahsını düşünmemiş, her zaman için milletinin çıkarlarını düşünerek hareket etmiştir. Bu nedenle de Türk milleti kendisine minnet borçludur. O dönem, içerisinde bulunulan durum içler acısı ve neredeyse kurtulması imkansız bir vaziyette iken, Mustafa Kemal geleceği öngörerek, en umutsuz bir zaman içerisinde, bir çıkar yol bulmuş ve Türk milletini kurtuluşa götürmüştür.

Soyisim Kanunu

Eski devirlerde, insanlar babalarının isimleri ile tanınıyorlardı. Mesela Hasan oğlu Mahmut, Mehmet oğlu Recep gibi. Bu da aynı isimde olanların, babalarının da adaş olmaları durumunda karışıklığa yol açıyordu. Doğal olarak böyle bir durumda, bir kimsenin yapmış olduğu suç, bir başkasının üzerine kalabiliyordu. Bu tip haksızlıklara uğrayan birçok kimse mevcuttu.

Bir de daha büyük bir problem vardı ki, bazı insanlar tanıtılırken, onlara lakaplar takılıyordu. Mesela tek bacağı olmayan bir kimse terzi ise, Topal Terzi Mehmet deniliyordu. Veyahut tek kolu olmayan bir kimse ise, bu kişinin oğlu babasının lakabı ile tanıtılıyordu. Mesela kolsuzun oğlu Murat gibi. Bu da o kişi için ruh yaralayıcı bir durum oluşturuyordu. İnsanlar tarafından sürekli olarak, eksiklikleri yüzlerine vurulan bir kimse, içerisinde derin buhranlar yaşar.

Hayat ile kendi içerisinde pek bir bağ yakalayamaz. Ve istemsizce yaşamın zevklerinden uzaklaşır. İşte Atatürk bu nedenlerden dolayı, soyadı kanununu çıkarttı ve herkes istediği soyismini kayıtlara yazdırdı. Mustafa Kemal’e soyisim verileceği zaman, ona bu soyadı Türk halkı armağan etmek istedi. Türklerin atası anlamına gelen Atatürk soyadını, Mustafa Kemal’e Türk halkı armağan etmiştir. Kendisi de bunu, milleti istediği için kabul etmiştir.

Önceki İçerikEski Eldivenlerden Süs Yapımı
Sonraki İçerikArı Poleninin Faydaları ve Zararları

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz