Anasayfa Alışveriş Arı Poleninin Faydaları ve Zararları

Arı Poleninin Faydaları ve Zararları

2
0
Arı Poleninin Faydaları ve Zararları

Arı poleni, sarımsı turuncu renklidir ve granüller halindedir. Arılar yüksek besin değerinin bulunması nedeniyle poleni toplarlar. Arıların büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan tüm besinleri sağlamasının yanı sıra, insanların sağlığına da oldukça faydalıdır. Özellikle enerjiyi ve performansı arttırmak için kullanılan arı poleninin sağlığa yararlarını anlatmadan önce besin değerine bir bakalım.

Arı Poleninin Besin Değeri

 • Protein 20-35%
 • Karbonhidrat 45-55%
 • Yağlar 5%
 • C vitamini 4%
 • Demir 2%
 • Kalori 15.7
 • Çinko 2%
 • Bakır 2-4%
 • Magnezyum 1-12%

Arı Poleninin İyi Geldiği Şeyler (Faydaları)

Anemi

Arı poleni alımının vücuttaki kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdığına inanılmaktadır. Anemik hastalara verildiğinde, hemoglobin düzeylerinin arttığı gözlenmiştir.

Protein Sağlayıcısı

Arı poleni,% 20 ila % 35 oranında protein içerir, bunların yarısından fazlası serbest amino asitler formundadır. Serbest amino asitler hücresel düzeyde özümsenebilir. Kolayca temin edilebilen bu protein formu, vücut için büyük bir protein kaynağıdır.

Alerjilere Karşı Direnç Geliştirir

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve mevsimsel alerji belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Doğal Enerji Verir

Arı poleni vücudu doğal enerjiyle donatır, bu da kişide canlılık sağlar. Mükemmel bir enerji sağlayıcı ve dayanıklılık oluşturucudur. Güç sağladığı bilinir, bu yüzden sporcular tarafından kullanımı benimsenmiştir.

Antioksidan Özellikleri

Antioksidan özellikleri ile karakterize olan polifenoller veya biyoflavonoidleri içerir. Antioksidanlar, hücrelere zarar veren metabolizmanın işleyişinin bir sonucu olarak oluşan serbest radikalleri yok ederler. Bilim adamları, arı poleninin insan tarafından bilinen herhangi bir besin kaynağına kıyasla en yüksek antioksidan konsantrasyonunu içerdiğini belirtmişlerdir. Antioksidanlar kanseri önlemeye yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı

Üreticiler, arı poleninin iştahı bastırdığını ve kilo vermeye yardımcı olan metabolizmayı hızlandırıcı özelliklere sahip olduğunu söylüyor. Arı poleni kilo verme haplarının farklı türleri bugün piyasada mevcuttur. Lesitin içeriğinin polenin kalori yakma özelliğinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır. Bu iddia bilimsel olarak kanıtlanmamıştır, bu yüzden arı poleninin kilo kaybı özelliğinin gerçek mi efsane mi olduğunu söylemek şu an için zor.

Vitaminler ve Mineral İçeriği

Arı poleninin yaklaşık 25 mineral ve 18 vitamin türünü içerdiği bilinmektedir.

Arı Poleninin Zararları
 1. Arı poleninin ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabildiği bilinmektedir. Az miktarda bir çay kaşığı tüketilmesi bile, insanlardaki anafilaksi gibi ciddi reaksiyonları tetikleyebilir. Polen alerjisi olan kişilerin kullanmaktan kaçınması gerekmektedir.
 2. Arı poleni takviyeleri alırken çok dikkatli olmak gerekir, çünkü satılan takviyelerin çoğu, Çin gibi kirlilik seviyelerinin çok yüksek olduğu ülkelerden ithal edilmektedir. Sadece Yeni Zelanda organik, pestisit içermeyen polen üretir. Bu nedenle, arı poleni takviyeleri satın alırsanız, Yeni Zelanda’dan veya analiz sertifikası olan GMP uyumlu tesislerden olduğundan emin olun.
 3. Astım, alerji, sindirim sorunları gibi tıbbi durumlar için inanılmaz iyileştirici özelliklerinin bulunduğunu duyabilirsiniz. Ancak, arı polenine başvurmadan önce, sağlık uzmanınıza danıştığınızdan emin olun. Ayrıca, hamile ve emziren kadınlar arı poleninden uzak durmalıdır. Alerjisi olan kişiler de arı polenini yemekten kaçınmalıdır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz