Anasayfa Seyahat İstanbul Yeni Havaalanı

İstanbul Yeni Havaalanı

11
0
Istanbul Yeni Havalimanı Projesi

İstanbul yeni havaalanı yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yapımında son aşamaya gelinen havaalanı dünyanın en büyük yolcu kapasiteli havaalanı olma özelliği taşıyor. Proje aşamasında büyük tartışmalara neden olan İstanbul’un gözdesi yeni havaalanı rakamlarla pek çok rekoru içerisinde barındırıyor. 29 Ekim 2018 tarihinde tamamlanması ve açılması planlanan yeni havaalanı hakkında tüm bilgileri sizler için araştırdık.

Tamamlandığında pek çok yönüyle dünyanın en görkemli havaalanı olması beklenen projede sona gelindi. Büyük bir bölümü tamamlanan yeni havaalanı gümrüksüz satış mağazası olarak da rekorlara girecek. Yıllık 200 milyonu aşan yolcu kapasitesine sahip olması bekleniyor. Gümrüksüz satış mağazası olarak da kullanılacak olan havaalanı için Alman firma Heineman ve Türk ortağı Unifree şirketi ile toplamda 25 yıllığına anlaşma sağlandı.

Üçüncü havaalanı toplamda 53 bin metrekare büyüklüğünde bir alana sahip. İstanbul’un incisi olması beklenen bu dev proje yap işlet devret modeli ile inşa ediliyor. Toplam 22 milyar euro gibi dev bir ihale bedeli ile yapımına başlanan projede artık son aşamaya gelindi. Projenin yapımını Cengiz, Limak, Mapa, Kolin ve Kalyon ortak girişim ortaklığı üstlendi. Toplamda 6 ayrı piste sahip olan havaalanın 29 Ekim tarihinde açılması bekleniyor. İstanbul yeni havaalanı Avrupa Yakası’nda Karadeniz kıyısında yer alıyor. Akpınar ve Tayakadın köyleri arasında yer alan proje bölgede gayrimenkul fiyatlarının da artmasına neden oldu.

Trafik Durumu ve Ulaşım

İstanbul yeni havaalanı trafik ve ulaşım açısından da vatandaşlara yeni alternatif yollar sunacak. Havalimanına demiryolu çalışmaları sürüyor. Gayrettepe’den direk aktarma metro imkanı olacak. Bunun yanında Marmaray’dan da direk aktarma ulaşım sağlanacak.

Yeni yapılacak olan havalimanına 7 ayrı yol olacak. Çatalca’da bölgesinde bulunan projeye özellikle Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden direk bağlantı yolları yapılacak. Kuzey Marmara Otoyolu ve Üçüncü Köprü bağlantıları üzerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bunun yanında yapılacak olan demiryolu projeleriyle Taksim yeni havalimanı arası yalnızca 15 dakika olacak.

Yeni Havaalanın İnsan Hayatına Etkisi

Yeni havaalanın insan hayatına etkileri çok fazla olacak. Modern ve en yeni teknoloji ile yapımı devam eden proje İstanbul için çok önemli. Konumu gereği Silivri, Tekirdağ ve Edirne gibi illerde yaşayan vatandaşlarımız için de büyük bir kolaylık olacak. Atatürk Havalimanına göre çok daha büyük olacak olan projenin fiziki olarak büyük avantajları olacağı kesin. Sahip olduğu özellikleriyle kendi ekonomisini de yaratacak olan proje hem istihdam, hem de ülke ekonomisi için büyük bir kazanım anlamına geliyor.

İstanbul Yeni Havaalanın Faydaları Ve Zararları

İstanbul yeni havaalanı projesinin insan hayatına faydaları ve zararları oldukça fazladır. Faydaları bakımından özellikle Avrupa Yakası’nda oturan insanlar için büyük bir kolaylık olacak. Onbinlerce kişi için yeni istihdam kapısı olması beklenen havaalanının özellikle gümrüksüz satış mağazaları önemli hale gelecek. Bunun yanında uçuş konforu ve bekleme süreleri minimum seviyeye inmesi bekleniyor. Uçakların rötar yapma oranın da düşmesi beklenen havaalanında önemli özellikler ön plana çıkacaktır.

Tüm bu faydalarının yanında bazı zararları da olması bekleniyor. Bölgeye yapılan havalimanının konumu ve çevre bağlantı yolları doğal alana zarar verebilir. Bağlantı yollarının yapımı sırasında kesilen ağaçlar ve yok olan ormanlar gelecek adına ciddi risklere neden olabilir. Bunun yanında boğaza yakın konumda yaşayan insanlar için ulaşım süresinin uzamış olması negatif durumlar arasında gösterilebilir. Genel olarak bakıldığında ise faydalarının zararlarına oranla çok daha fazla olması bekleniyor. Bekleyip göreceğiz…

Önceki İçerikSerum Kilo Yapar mı? Ödemler nasıl atılır?
Sonraki İçerikKısa Zamanda Kas Yapmak İstiyorsanız Bunları Tüketin

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz