Anasayfa Fitness Kısa Zamanda Kas Yapmak İstiyorsanız Bunları Tüketin

Kısa Zamanda Kas Yapmak İstiyorsanız Bunları Tüketin

18
0
Kısa Zamanda Kas Yapmak İstiyorsanız Bunları Tüketin

Kasları güçlendirmek için öncelikle düzenli egzersiz yapmak elbette ki şart. Ancak egzersiz kadar önemli olan bir diğer nokta da, hangi besinleri tüketildiği çünkü egzersiz yaparken vücutta depolanmış enerjinin kullanılacağını bilmek gerekiyor. Güçlü kaslara sahip olmak içinse öncelikle protein tüketilmesi gerektiğini artık herkes biliyor. Ancak hem kas yapmak hem de halsizlik gibi sorunlarla karşılaşmamak ve sağlıklı kalabilmek için vücudun ihtiyacı olan diğer besinleri de almak son derece önemli.

Kas yapmak isteyenlerin tüketebileceği doğal proteinler arasında ise ilk sırada yumurta geliyor. Özellikle kas yapmak içinse, günde 5’e kadar yumurta tüketilebiliyor çünkü 6 ya da 8 gram protein içeren 1 adet yumurtada, ayrıca çinko, magnezyum, demir ve vitaminler de bulunuyor.

Protein içeriği zengin olan yiyeceklerden biri de peynir. Kalsiyum açısından zengin olan peynirin en iyi yanlarından biri de tok tutması. Ayrıca protein, mineral ve vitamin içeriği bakımından zengin olduğundan dolayı yulaf tüketmekte kas yapmak isteyenler için oldukça iyi bir tercih.

Kas büyümesini artıran önemli yiyeceklerden bir diğeri de ıspanak. Yapılan araştırmalara göre ıspanak, kas büyümesini %20 oranında artırıyor. Protein içeriği zengin olan gıdalardan biri olan tavuk, kızartılarak ya da fırında pişirilerek tüketilebilir.

Kısa zamanda kas yapımına yardımcı olan bir diğer besin ise balık yağı. Vücudun en önemli ihtiyacı olan besinlerden biri olan omega-3 içeren balık yağını egzersiz yaparken özellikle tüketmek son derece sağlıklı. Ayrıca balık sevmeyenlerin, hazır kapsül şeklinde balık yağı tüketebileceğini eklemekte de fayda var.

Kas yapabilmek için protein ağırlıklı gıdalara ağırlık vermek gerekirse de, yeri gelmişken spor salonlarında kas yapmak amacıyla kullanılan protein tozlarının sağlıksız olduğunu eklemekte fayda var çünkü bu tozlarla birlikte yeterli su tüketilmediğinde ileri dönemde böbrek yetmezliği gibi oldukça ciddi bir sağlık sorunuyla karşılaşılabilir.

Kas yapmak için vücuda alınan proteinlerin kolayca sindirilmesine yardımcı olan meyveler arasında ise ilk olarak ananastan bahsetmek gerekiyor çünkü egzersiz yaparken ara öğünlerden sonra meyve olarak ananas tüketmek, ayrıca kas iltihaplarının da oluşmasını engelliyor. Kas yapımını destekleyen meyvelerden biri diğeri ise lif içeriği zengin olan muz. Bu nedenle muzu da özellikle kas yaparken tüketmekte fayda var.

Önceki İçerikİstanbul Yeni Havaalanı
Sonraki İçerikOyuncaklar Meslek Seçiminde Etkili Mi?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz