Anasayfa Astroloji Aşk Tanrısı Kimdir?

Aşk Tanrısı Kimdir?

588
0
Aşk Tanrısı Eros

Antik Yunan mitolojisinde aşkı temsil eden tanrı Eros’tur.

Eros Adının Kökeni ve Anlamı

Antik Yunancada sevgi veya aşk için kullanılan dört farklı sözcük bulunmaktaydı: Eros , Agape, Storge ve Philia. Storge, daha çok aile yakınlarına duyulan sevgiyi ifade ederken, Philia ise arkadaşça duyulan sevgiyi ifade etmekteydi.

Eski Yunan mitolojisinde Agape, gerçek aşkı simgeliyordu. Eros ise daha çok tutkuyla hissedilen aşk anlamına geliyordu. Eros’un Agape’den farkı tensel çekimi, ilk görüşte duyulan yoğun aşkı, karşıdaki insanı delice arzulamayı ifade etmesidir.

Dilimize yerleşmiş bulunan “erotik” kelimesinin kökeni de Eros’tan gelmektedir. Kendine bahşedilen güçler sayesinde Eros, Eski Yunan mitolojisinin rastgele iki karakteri arasında ansızın bir çekim oluşturabiliyordu.

İlk Tanrılardan Biri Olabilir!

En eski mitolojik kaynaklarda, daha evren meydana gelmeden önce, madde içermeyen boşlukta türeyen tanrılardan birisi olarak geçen Eros, daha sonraları savaş tanrısı Ares ile güzellik tanrıçası Afrodit’in oğlu olarak kabul edilmiştir. Homeros, “İlyada” adlı destanında Eros’tan hiç bahsetmemektedir. Buna rağmen filozof Parmenides, aşk tanrısı Eros’un diğer tanrıların hepsinden daha önce meydana geldiğine inanmaktaydı. Eski Yunan metinlerinde ve daha sonraları çizilen tablolarda Eros her zaman kanatlı olarak tasvir edilmiştir. Eros, Roma mitolojisinde Amor ve Cupido adları ile bilinmektedir.

Eros ile Psykhe

Eros ayrıca tanrılar ve insanlar arasındaki haberleşmeyi gerçekleştiren tanrı olarak da bilinmektedir. Onun dışında Eros, Afrodit ile birlikte birleşme ve üremeyi sağlamaktadır.

Antik Yunan efsanelerine göre Eros Miletos kralının kızı olan, güzeller güzeli Psykhe’ye aşık olmuştur. Fakat Afrodit’in kıskançlığı sonucunda iki aşık uzunca bir süre birbirlerinden uzak kalmak zorunda kalmışlardır. Daha sonra ise Afrodit’in onları bağışlaması ile yeniden kavuşmuşlar fakat uzun bir süre birliktelik yaşamalarına rağmen çocukları olmamıştır. Afrodit ile birlikte üremeyi simgeleyen Eros’un çocuğunun olmaması, onu Yunan mitolojisinin ironik karakterleri arasına sokmuştur.

Önceki İçerikFutbol Nerede ve Nasıl Ortaya Çıktı?
Sonraki İçerikRugan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz