Anasayfa Fitness Spor Yapmadan Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Spor Yapmadan Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

15
0
Spor Yapmadan Sağlıklı Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Spor yapmadan kilo vermek günlük hayatı yoğun olan fakat yaza formda girmek isteyen insanların en çok istediği şeylerden biridir. Yaz aylarının yaklaştığı bu zamanlar kilo vermek için en ideal aylardır. Düzenli beslenme ile kolay şekilde kilo verilebilir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Beslenmemiz Nasıl Olmalıdır?

Eğer spor yapmadan sağlıklı kilo vermek istiyorsak bu kiloların çoğunu yağ kütlesinden vermemiz gerekmekte. Bunu da protein alımımızı arttırarak ve kas kütlemizi koruyarak sağlayabiliriz. Kas kütlesi enerji olarak yağ depolarını kullandığından ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığından dolayı ne kadar fazla kas kütlesine sahipsek o kadar hızlı yağ yakabiliriz. Beslenmemizde uzak durmamız gereken bası besinler vardır. Bunlar un ve şekerdir. Bu iki besini olabildiğince minimuma indirmek büyük önem taşıyor. Eğer tatlıyı bırakamayan biriyseniz küçük bir parça çikolata veya bal ile tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Yağ Yakımını Destekleyen Gıda ve İçecekler Nelerdir?

Doğrudan yağ yakımı gerçekleştiren çok fazla besin bulunmamaktadır. Fakat metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırmak mümkündür. Kahve, içerdiği kafein ile vücudumuza enerji sağlar ve metabolizma hızını arttırır. Kahve dışında yeşilçay da yağ yakımını destekler. Besin olarak bunların dışında zencefil, keten tohumu, tarçın ve yeşil yapraklı bitkiler de sindirimi kolaylaştırdıkları ve metabolizmayı hızlandırdıkları için kilo vermenize yardımcı olur. Bunların dışında bol bol su tüketmeniz gerekmektedir. Su, vücuttaki faaliyetlerin hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Haftada Ortalama Kaç Kilo Verilebilir?

Eğer sağlıklı bir şekilde ve spor yapmadan yağ yakmak istiyorsanız, bu miktar çok fazla olmayacaktır. Yağ oranınızı internet üzerindeki sitelerden kilo ve vücut ölçüsü girerek hesaplayabilirsiniz. Yağ oranınız %20’nin üstünde ise haftada ortalama 1 kg, -%20 aralığındaysa ortalama 0.5 kg ve eğer ‘in altındaysa ortalama 0.25 kg yağ yakabilirsiniz. Buradaki değerler yağ kütleleridir. Kilo verirken kas ve su kaybı yaşayacağınız için kilo olarak daha fazlasını kaybedebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa mutlaka spor yaparak kilo vermeniz gerekmektedir. Çünkü yağ oranı azaldıkça kas kaybınız artacaktır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.seviyelerine inildikten sonra spor yaparak sağlıklı kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Önceki İçerikÇocuklarda Kabızlık Nasıl Önlenir?
Sonraki İçerikYağ Yakıcı Besinlerle Fazla Kilolardan Kurtulun

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz