Anasayfa Kültür Dünyanın İlk Kurulan En Eski Üniversiteleri

Dünyanın İlk Kurulan En Eski Üniversiteleri

35
0
Dünyanın İlk Kurulan En Eski Üniversiteleri
Bologna Üniversitesi
1. Bologna Üniversitesi

Dünyanın en eski üniversitesi ve ilk üniversite olarak kabul edilen Bologna Üniversitesi 1088 yılında İtalya’nın Bologna şehrinde kurulmuştur. Bologna Üniversitesi eğitim vermeye hala devam etmektedir.

Oxford Üniversitesi
2. Oxford Üniversitesi

İngiltere’nin ( Birleşik Krallık ) Oxford kentinde bulunur. Kuruluş tarihi kesin olarak belli değildir fakat bulunan bazı belgelere dayanarak bu tarih 1096 olarak kabul edilir. Dünyanın en eski ikinci üniversitesidir.

Salamanca Üniversitesi

3. Salamanca Üniversitesi

İspanya, Madrid’in kuzeybatısında, Salamanca kasabasında 9. Alfonso tarafından 1218 yılında kurulmuştur. Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir, aynı zamanda İspanya’nın en eski ikinci üniversitesi olarak kabul edilir.

Paris Üniversitesi

4. Paris Üniversitesi

Fransa’nın Paris şehrinde 1150 yılında Katolik kilisesi tarafından kurulmuştur. Tarihte birçok kez yeniden yapılanmayla karşı karşıya kalmıştır. 1970 yılında özerk olarak yapılandırılmıştır. Bize engin bir tarih sunan büyük bir kütüphaneye sahiptir.

Cambridge Üniversitesi

5. Cambridge Üniversitesi

1209 yılında Birleşik Krallıkta devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. Dünyanın en eski 4. Üniversitesi olma özelliğine sahiptir.

Padova Üniversitesi

6. Padova Üniversitesi

İtalya’nın Padova şehrinde 1222 yılında kurulmuştur. İtalya’nın en eski ikinci üniversitesidir.

Naples Federico II Üniversitesi

7. Naples Federico II Üniversitesi

İtalya’nın Naples şehrinde 1224 yılında kurulan Naples Federico II Üniversitesi dünyanın en eski dini nitelik barındırmayan üniversitesidir.

Siena Üniversitesi

8. Siena Üniversitesi

İtalya, Siena, Toşkanada 1240 yılında kurulan Siena Üniversitesi devlet idaresine bağlı kurulan ilk üniversitedir. İtalya’nın en eski üniversitelerinden biridir.

Coimbra Üniversitesi

9. Coimbra Üniversitesi

1290 yılında Portekiz’de kurulan Coimbra Üniversitesi Portekiz’in en eski ve en önemli yükseköğrenim kurumudur.

Al - Azhar Üniversitesi

10. Al – Azhar Üniversitesi

970 yılında Mısır, Kahire’de kurulan Al – Azhar üniversitesi İslami ilimler ve tıp bilimleri öğretmiştir. Resmi üniversite ünvanını 1961 yılında almıştır. Rektör kelimesi yerine şeyh kelimesi kullanıldığı bilinmektedir. Dünya çapında ilk üniversite tarzı kurumlardan biridir.

Önceki İçerikSaç Boyasını Akıtmak İçin Karbonat
Sonraki İçerikGebelikte Dehidrasyon (Su-Sıvı Kaybı)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz