Anasayfa Sağlık Yağ Yakıcı Besinlerle Fazla Kilolardan Kurtulun

Yağ Yakıcı Besinlerle Fazla Kilolardan Kurtulun

5
0
Yağ Yakıcı Besinlerle Fazla Kilolardan Kurtulun

Sağlıksız beslenme ve hareketin azlığı, vücuda alınan yağların birikerek toksinlere dönüşmesine neden olur. Besinlerle alınan yağın kısa sürede yakılarak enerjiye dönüştürülmesi gerekir. Ancak yağların sağlıksız olması ya da hareketsizlik nedeniyle yakılamaması sonucu, zamanla deri altında birikir. Bu durum fazla kilolara yol açar. Bundan sonra yakılarak vücuttan atılması zorlaşır.

Vücuttan atılamayan yağlar, vücut dışına olduğu gibi iç organlara da zarar verir. Özellikle kalp, karaciğer ve akciğerlerde biriken yağlar, ciddi sağlık problemlerine yol açar. Bu nedenle yağların kısa sürede yakılması önemlidir.

Yağ Yakıcı Besinler Nelerdir?

Vücuda alınan yağın birikmesini önlemek ve fazla kilolardan kurtulmak için, doğal gıdalarla beslenmek ve hareketi artırmak önemlidir. Bunun yanında, yağ yakıcı besinler tüketmeyi alışkanlık haline getirmek de bu konuda yardımcı olacaktır.

Yağ yakıcı besinler şunlardır:

1- Yeşil çay

Antioksidan özelliği bulunan yeşil çay, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Her gün taze olarak demlenip içilen 2-3 fincan yeşil çay, hem fazla kilolardan kurtulmayı sağlar hem de verilen kiloların geri alınmasını önler.

2- Yoğurt

İçerdiği kalsiyum ve probiyotik nedeniyle yoğurt yağ yakıcı bir besindir. Bu özelliğinden dolayı, fazla kilolardan kurtulmak isteyenlere yoğurt yemeleri diyetisyenler tarafından da önerilir.

3- Yulaf Ezmesi

Bol miktarda lif içeren yulaf ezmesi toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenlerin, kahvaltı öğününde yulaf ezmesi tüketmesi bu nedenle faydalıdır.

4- Avokado

Son yıllarda ülkemizde de sevilerek tüketilen bu tropik meyve, doymamış yağlar ve lif bakımından zengin bir besindir. Metabolizmayı hızlandıran avokado, yağ yakıcı özelliği ile fazla kilolardan kurtulmayı kolaylaştırır.

5- Arpa

Lif yönünden zengin bir başka besin maddesi de arpadır. Çorbası ve salatası yapılarak tüketilebilir. İçeriğinde bulunan lifler, suyu emerek jele dönüştürür. Bu da sindirimi yavaşlatarak kalori alımını azaltır.

6- Badem

Yağ yakıcı besinlerden biri olan badem vitaminler bakımından zengindir. Aynı zamanda sağlıklı yağlar içerir. Özellikle karın bölgesinde toplanan yağların yakılmasında etkilidir. Günde bir avuç badem tüketerek fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

7- Yumurta

Bol miktarda protein içeren yumurta, tokluk hissi vererek fazla yemeyi engeller. Proteinli besinler, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır. Bu nedenle öğünlerde yumurta tüketmek, hem uzun süre tok kalmanızı sağlayacak hem de yağ yakılmasını artıracaktır.

8- Kuru Fasulye

Kalorisinin düşük olması ve uzun süre tok tutması nedeniyle kuru fasulye, nohut ve barbunya da yağ yakıcı besinler listesinde yer alır. Bu besinler aynı zamanda kan şekerini dengede tutmaya da yardımcıdır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz