Anasayfa Seyahat Kiev Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

Kiev Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

15
0
Kiev Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev; vize almadan, pasaporta ihtiyaç duymadan gidebileceğiniz şehirlerden biridir. Avrupa’nın en ski şehirlerinden biri olma özelliğine de sahip olan Kiev; Ukraynalılar tarafından Kyiv olarak adlandırılmaktadır. Dnipro nehri yanında yer alan şehrin yapıları arasında 5. yy’dan kalma yapıların yanı sıra geleneksel mimariye sahip yapılar da yer alıyor. Ukrayna’nın en büyük şehri olan Kiev; gezilecek turistik yerlerinin yanında meşhur altın kubbeli kiliseleri, müzeleri, sanat galerileri, plajları, kumsalları ve gece hayatı ile turistleri büyüleyen bir şehir olma özelliğine de sahiptir. Geniş parklara ve caddelere sahip olan Kiev’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Kreşatik Caddesi

Kiev halkının Bağımsızlık Meydanı olarak adlandırdıkları Maidan Nezaleshnosti meydanı Kreşatik Caddesinde yer alıyor. Taksim Meydanı olarak düşünebileceğiniz Bağımsızlık Meydanı ülkenin geleceğine etki eden bir çok protestoya da ev sahipliği yapmış bir meydan. Bağımsızlık Meydanı’nın yer aldığı Kreşatik caddesi 1.5 km uzunluğunda olan cadde boyunca cafelerin ve restoranların ye aldığı bir caddedir. Caddenin sonunda büyükçe bir havuz yer alıyor ve havuz etrafında oturup canlı müzik eşliğinde anın tadını çıkarabiliyorsunuz.

2. Aziz Sofya Katedrali

Unesco Dünya Mirasları Listesinde yer alan Aziz Sofya Katedrali 1000 yıllık bir tarihe sahiptir. Geçmişte Ortodokslar ve Katoliklerin ibadethane olarak kullandıkları bu katedral günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Altın kubbeli kilise olarak bilinen bu katedral günümüzde din adamlarının unvan törenlerinde, elçi karşılama, siyasi liderlerin onuruna yemekler verilen bir mekan olarak da kullanılmaktadır.

3. Andrevski Yokuşu

Andrevski Yokuşu olarak adlandırılan bu yokuş geçmişte halk ile elit tabakanın yaşadığı yerleri birbirinden ayıran bir yokuştur. Arnavut kaldırımlarına sahip olan bu yokuş 1300’lü yıllarda inşa edilmiş, 1711 yılında genişletilerek at arabalarının geçebileceği genişliğe ulaşmıştır. Yokuşun üst bölümünde yer alan ve elit kesimin yaşadığı yer olarak bilinen Podil semtinde St. Andrevs Kilisesi de yer alıyor.

4. Mağaralar Manastırı

1051 yılında inşa edilmiş olan orijinal adı Pechersk Lavra, Türkçe ismi Mağaralar Manastırı Ortodokslar için çok önemli dini yapılardan biri. Klasik dini yapılardan ve mimarilerden farklı olarak kompleks bir yapılar bütünü olan Mağaralar Manastırı 18 adet farklı kiliseden meydana geliyor. Kompleks içinde sadece dini yapılar ve kiliseler yer almıyor. Manastır içinde Mikro Minyatür Müzesi, freskli salon gibi farklı yüzyıllarda yapılmış olan yapılarda yer almaktadır. Mağaralar Manastırına girebilmek için turistik, öğrenci, tam biletler dışında manastırın tamamını gezebilmek için tüm bilet türlerinden birini almanız gerekiyor.

5. Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi

2. Dünya Savaşı Müzesi olarak da bilinen Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi Kiev gezisinde mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. 1974 yılında açılan müze, devasa açık hava müzesi konseptine sahip. Müze içerisinde savaş dönemlerinde kullanılan savaş araç ve gereçleri, iç savaş sırasında tarafların kullandıkları silahlar, propaganda araç ve gereçleri, Ukrayna tarihinde yer alan askerlerin, devlet adamlarının kıyafetleri, günlük olarak kullandıkları eşyalar yer alıyor. Müze içerisinde yer alan kapalı müzede ise etkileyici bir fotoğraf sergisi ile karşılaşıyorsunuz. Resmi belgelerin, madalyaların, yazışmaların, istihbarat mektuplarının yer aldığı kapalı müze mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Açık hava müzesinin ortasında yer alan 102 metre yüksekliğindeki Anavatan Heykeli Sovyetler Birliğinin Hitler zaferi sonrasında diktirdiği bir anıt.

6. Altın Kapı (Golden Gate)

11 yüzyılda Kiev prensliği tarafından yaptırılmış olan bu kapı zaman içinde yıkılmış olsa da 1982 yılında özgünlüğü korunarak aslına uygun bir şekilde restore edilmiş. Altın kapıdan geçerek Kiev Prensliğinin yaşamış olduğu şehrin kalıntılarını görebiliyorsunuz. Kiev gezisi sırasında mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer alan Altın Kapı gezi güzergahınızda bulunan bir yer olduğu için ulaşım konusunda zorlanmıyorsunuz.

7. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

1113 yılında yapımı tamamlanmış olan Altın kubbeli katedral sahip olduğu mozaikler, freskler, tavan kalemleri ile göz kamaştırıyor. Baş melek Mikail’e adanmış bir anıta da ev sahipliği yapan Kiev barok tarzı mimariye sahip bir dini yapı olarak Kiev’de yer alan diğer dini yapılardan ayrılıyor. Kreşatik caddesinin sonunda yer alan bir dini yapı olması nedeniyle gezi güzergahına mutlaka eklemeniz gereken bir yer olan Altın Kubbeli Katedral’i gezdikten sonra Andrevski yokuşuna ulaşabiliyorsunuz.

8. Mariinsky Parkı ve Sarayı

1874 yılında inşa edilen park Rus İmparatoriçesinin yaptırmış olduğu ve yönetim binası olarak kullandığı sarayın parkının aslına uygun olarak inşa edilmiş. Geniş ve büyük bir park olmasından dolayı bu alanı gezerken cincır kiralayabilir ve yorulmadan gezinizi tamamlayabilirsiniz.

9. Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev şehir merkezinin dışında bir yerleri gezmek istiyorsanız köy yaşantısını tüm detayları ile görebileceğiniz Pirogovo Açık Hava Müzesi’ni gezebilirsiniz. 300 adet ahşap köy evinin yer aldığı ve 70000 parça eser ulunan açık hava müzesi yel değirmenleri ve çiftlikleri ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip.

Kiev Gece Hayatı

Kiev, tarihi ve turistik yerleri yanında gece hayatı ile de meşhur olan bir şehirdir. Şehirde eğlencenin doruk noktalarına ulaştığı çok sayıda gece kulübü yer alıyor. Kiev’e gittiğinizde nerede eğlenmeliyim diye düşünüyorsanız bu gece kulüplerinden birini tercih ederek eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

1. Arena City

Arena Entertainment Complex, Kiev gece hayatının lokomotifi konumundadır. 4 katlı bir kompleks olan bu klüp turistler ile tanışmak ve eğlenmek isteyen Ukraynalı gençlerin durak noktasıdır.

2. Sky Bar

Popüler gece kulüplerinden biri olan Sky Bar, şık elbiseler ile girme zorunluluğu bulunan bir gece kulübüdür. Hafta sonları için rezervasyon yaptırmak zorunda olduğunuz Sky Bar, Ukraynalılar tarafından çok fazla tercih edilen clupler arasında yer alıyor.

3. Buddha Bar

Kreşatik Caddesinde yer alan bu bar, hem turistik caddeyi gezmek isteyenlerin uğrak yeri hem de turistlerin genç ve güzel Ukraynalı kızlar ile eğlendikleri bir gece kulübü olma özelliğine sahiptir.

4. Caribbean Club

Hafta içi ve hafta sonu canlı performansların sergilendiği bir gece kulübü olan Caribbean Club, diğer gece kulüplerine göre biraz daha pahalıdır. Çok hareketli bir gece kulübü olması her gün çok kalabalık olmasını sağlıyor.

5. Dali Park

Yaz aylarında bir Kiev gezisi planlıyorsanız kocaman bir çadırın içine dizayn edilmiş Dali Park’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Adım attığınız andan itibaren sabaha kadar zamanın nasıl geçtiğini bilemiyorsunuz.

6. Saxon Club

Ukraynalırın daha çok gittiği bu gece kulübü çok hareketli ve dans etmeyi sevenler için biçilmiş kaftan. Oldukça ekonomik olan bu gece kulübü diğer barlara göre daha ekonomim olduğu için turistlerin de uğrak noktası konumunda. Bu barın diğer barlardan farklı olarak yabancı dil bilgisi bilme oranı düşük olduğundan kendinizi ifade edecek kadar rusça bilmeniz gerektiğidir.

Kiev Kalınacak Yerler

Kiev gezisi planlıyorsanız kalacak yer olarak Kiev merkezde yer alan otelleri, pansiyonları, kalacağınız süre boyunca kiralık evlerden birini tercih edebilirsiniz. Gezi güzergahında yer alan oteller hem gezerken yorulduğunuzda size dinlenme imkanı veriyor hem de ekonomik olarak sizi yormuyor.

Eğer Kiev’i gezmeye gidecekseniz 3-4 yıldızlı otellerden birini tercih ederek gezi bütçenizi daha ekonomik olarak kullanabilirsiniz.

Önceki İçerikBademcik İltihabına İyi Gelen Doğal Uygulamalar
Sonraki İçerikAğrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz