Anasayfa Seyahat İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

6
0
İzmir'de Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir çeşitli güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. İsmi Smyrna, Smira geldiği düşünülmektedir. Yemekleriyle, tarihi eserleriyle, tatil beldeleriyle ünlü olan kenti her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Şehrin bundan 9 bin yıl önce Bornova’da kurulduğu tahmin ediliyor. Siz de İzmir’e geldiyseniz bu şehrin güzelliklerini görmeden ayrılmayın.

İşte size İzmir’de görülmesi gereken yerler hakkında 5 tavsiye:

1- Saat Kulesi: İzmir’in simgesi olan Saat Kulesi Konak meydanında yer almaktadır. II. Abdulhamid’in tahta çıkışının 25. Yılını kutlamak için Eiffel Kulesi’nin mimarı olan Gustave Eiffel’e yaptırılmıştır. 4 kattan oluşur ve 25 metre yüksekliğindedir. Çevresindeki güvercinlerle tam bir doğal dinginlik sağlar. 1974 yılında yaşadığı bir deprem nedeniyle saati durmuştur.

2- İzmir Arkeoloji Müzesi: 1927 Basmane semtinde kurulan müze 1984 tarihinde modern şekilde inşa edilerek hizmete açılmıştır. Toplam 3 kattan oluşur. İçerisinde Efes’in kurucusu Androklos’a ait olduğu düşünülen heykel vardır. En eski çağlardan itibaren eserler mevcuttur. Bahçesinde ise yine heykeller ve yazıtlar bulunmaktadır. En üst katta hazine dairesi bulunan İzmir Arkeoloji Müzesinde Roma ve Yunan devrine ait altın sikkeler bulunmaktadır.

3- Agora Ören Yeri: Agora kelime manasıyla Pazar yeri ve şehir meydanı anlamına gelmektedir. Her dinden ve kültürden insanların bulunduğu bu yer ticaretin kalbiydi. Roma dönemine ait olduğu bilinen kentte hala arkeolojik kazılar devam etmektedir. İçerisinde heykeller, kabartmalar, topraktan yapılma eşyalar ve daha bir çok eser vardır. Agora Ören Yeri, İzmir’de gezip görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

4- Saint Polycarpe Kilisesi: Konak ilçesinde yaptırılan kilise M.S 155 yılında inancından dolayı yargılanan St. Polikarp adına yaptırılmıştır. İnançlarından vazgeçmediği için Kadifekale’deki Roma Stadyumu’nda yakılarak öldürülmüştür. Hala kullanılan kilise 1900’lü yıllarda İzmir’de yaşayan bir Fransız tarafından tamir edilmiştir. Mimari ve tarihi havasını içinde barındıran kilise mutlaka bir kez ziyaret edilmelidir.

5- İzmir Kuş Cenneti: 8000 hektarlık bir alana yayılmış olan İzmir Kuş Cenneti içerisinde 200den fazla kuş türüne ev sahipliğine yapmaktadır. Her yıl 50binden fazla kuşun uğrak noktası olan bölgede bazı kuşların nesli tükenme tehlikesi altındadır. İzmir kuş Cenneti Çiğli ilçesinde yer almaktadır ve İzmir Belediye’si tarafından koruma altına alınmıştır. Bölge her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Önceki İçerikMucizevi Zayıflatıcı Dukan Birası Nedir? Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikHamam Böceklerinden Kurtulmanın Yolları

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz