Anasayfa Trendomi Hamam Böceklerinden Kurtulmanın Yolları

Hamam Böceklerinden Kurtulmanın Yolları

18
0
Hamam Böceklerinden Kurtulmanın Yolları

Kalorifer böcekleri bir diğer adıyla hamam böcekleri hem pis hem de mide bulandırıcı haşerelerdir. Evinizden atmaya çalışsanız bunu başaramayacağınızı göreceksiniz. Hızlı bir şekilde üreyen bu böcekler evinizi istila edebilir. Gündüzleri pek ortada dolaşmazlar. Fakat gece siz mutfakta değilken ve ışıklar kapalıyken ortaya çıkmaktadırlar. Mutfağınızda bulunan her şeyi yiyebilirler.

Saklandıkları Yerler

  1. Evlerinizde mutfaktaki dolaplarda, çamaşır ve bulaşık makinenizin altında
  2. Koltuklarınızın altında
  3. Pazardan aldıklarınız yiyeceklerin içinde bile bulunabilirler.

Kalorifer böcekleri insanların yediği şeyleri de yiyebildiği için ortalıkta yemek artıkları bırakmayın. Her yeri tertemiz edin. Özellikle arkası görünmeyen beyaz eşyaların arkalarını temizleyin. Saklandıkları yerleri kontrol ederek buraları temizleyin. Çünkü genelde buralarda üremeyi severler. Kendi dışkılarını da yemeyi sevdikleri için bu böcekleri evinizden kovmanızda fayda var.

Ağır Kokulu Şeyler Kullanın

Kokusu onlara ağır gelebilecek şeyler kullanmanız onları uzak tutacaktır. Örneğin soğan, nane, pul biber, sirke, amonyak gibi kokulardan rahatsız oldukları için bunların bulunduğu yere yaklaşmazlar. Açlığa ve radyasyona bile dayanıklı olan bu haşereler susuzluğa fazla dayanamamaktadır. Bunun için banyonuzu, lavabonuzun üstünü ıslak bırakmayın.

Düzenli Olarak ilaçlama Yapın

Bu ilaçları bilinçli bir şekilde kullanmanız hem sizin sağlığınız hem de böceklerden kurtulmanız için önemli bir rol oynamaktadır. Bunun için böceklerin yuvalarını bulduktan sonra düzenli olarak ilaçları kullanın. Kısa bir süre kullanıp bırakmanız pek fayda sağlamayacaktır.

Doğal Yem Tarifi

Eczaneden alacağınız bir borik asitle pudra şekerini karıştırın. Pudra şekeri hamam böceklerinin hoşuna gittiği için kokusuna geleceklerdir. Yuvalarına veya çeşitli saklanma yerlerine bunları serpin. Böylece kısa süre içinde yok olduklarını göreceksiniz. Kendi ölülerini de yedikleri için doğal olarak yine zehirleneceklerdir.

Hamam Böceklerinin Zararları

Isırmadıkları için kan yoluyla bize mikrop bırakamaz. Fakat dolaylı yolda bize zararları dokunmaktadır. Yediğimiz şeyleri yedikleri için gıda zehirlenmelerine neden olurlar. Kendi ısırdıkları besinlere salyalarını, dışkılarını hatta yumurtalarını bile bırakabilirler. Bu nedenle astım, grip, alerji gibi çeşitli hastalıklar bulaştırabilirler. Genellikle siyah, kahverengi ve hafif kızıl renklerde bulunan bu böcekler sıcak havaları sevdiklerini için genelde yaz ayında çoğalmaktadırlar. Fakat kışın da ortada bırakılan yemek artıklarına hayır demeyecekleri için her mevsim ortaya çıkabilmektedir.

Önceki İçerikİzmir’de Görülmesi Gereken Yerler
Sonraki İçerikSlip Elbiseler 2018 Yazında da Çok Moda!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz