Anasayfa Sağlık Artrit Nedenleri

Artrit Nedenleri

1
0
Artrit Nedenleri

Ağrı, şişme ve sertleşmeyle diz, kalça ve parmak eklemlerinde oluşan enfeksiyonal bir durumdur. Artrit, romatizmal artrit ve osteoartrit olmak üzere iki şekilde görülür.

Romatizmal artrit, eklemin çevresindeki sıvıyı üreten zarda oluşan iltihaptır. Osteoartrit ise, en sık görülen türüdür. Eklem iltihabı olarak da bilinir. Kemiklerin arasındaki kıkırdak dokunun yaşlanmaya bağlı veya çok kullanılmasından kaynaklı aşınması sonucu oluşur. Kemiklerin arasındaki kıkırdak dokunun aşınmasıyla kemikler birbirine sürtmeye başlar ve kaba noktalar oluşur. Bu da hareketleri kısıtlar ve ağrıya sebep olur.

Artritin Nedenleri

Bağışıklık sistemi bazen vücutta sağlam dokulara saldırır. Buna otoimmün hastalık denir. Vücut bağışıklık sisteminin bu şekilde eklem zarına saldırarak iltihaplandırması sonucu romatizmal artrit oluşur. Bu durumun nasıl meydana geldiği bilinmemektedir. Ancak virüslerin ve stresin hastalığı artırdığı görülmektedir.

Yaşlanmanın temel bir sonucu olan osteoartrit, aynı zamanda sporcularda da sık yaralanmalardan dolayı ve eklemlerin sık kullanılmasından dolayı görülebilen bir hastalıktır. Ayrıca, genetik, daha önce geçirilmiş bir eklem hastalığı ve aşırı şişmanlık gibi sebeplerle de bu hastalık görülebilmektedir.

Artritin Belirtileri

En önemli ve belirleyici belirtisi, eklemlerde görülen ağrı, kızarıklık, şişme ve sertleşmedir. Hastalığın ileri seviyesinde ellerde kemikleşmeler şeklinde dezenformasyon görülebilir. Romatizmalı artritin farkı iltihaplanmaların olmasıdır. Eklemlere dokunulduğunda sıcaklık hissi verir ve sabah saatlerinde ağrı şiddetlenir. Hastalık genellikle el ve ayak parmaklarındaki eklemlerde daha sık görülmekle birlikte diğer eklemlerde de oluşabilir. Romatizmal artrit, osteoartirite göre farklı olarak, çok sık olmamakla birlikte kalça ve omurilikte de görülebilir.

Hastalığın erken devresinde henüz eklemler rahatsızlanmadan önce yorgunluk, halsizlik, ateş, iştahsızlık ve damar sertliği gibi belirtiler görülür. Zamanla farklı bölgelerde görülse de ilk önce dirsekte deri altında yumrular oluşur. Nefes darlığı, göğüste ağrı, ağızda ve gözde kuruluk hastalığın diğer belirtileridir.

Genellikle büyük ve yük binen diz, kalça, omurilik gibi eklemlerde görülen osteoartrit aynı zamanda parmaklardaki eklemlerde de görülür. Tek taraflı olabileceği gibi vücudun her iki yanında da olabilir. Hava değişimlerinde ağrı artar. Hareket halindeyken ağrılar şiddetlenir ve dinlenince ağrı hafifler. Parmakların üzerinde yumrular oluşur, hareket halinde eklemlerden ses gelir. Osteoartritte, romatizmalı artrite göre iltihaplanma daha ender görülür.

Önceki İçerikKüçük Göğüslü Kadınlar Nasıl Giyinmeli
Sonraki İçerikAy ve Yıldız’ın Eski Tarihi Anlamları Hakkında Bilgi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz