Anasayfa Sağlık Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir?

21
0
Deniz Tutmasına Ne İyi Gelir

Deniz tutmasına neyin iyi geldiğinden bahsedilmeden önce deniz tutmasının ne olduğu bilinmelidir. Deniz tutması, toplumda kabul görmüş genel kanının aksine yalnızca mide bulantısı ve baş dönmesi olarak sınırlandırılamaz. Kulak çınlaması, göz kararması, baş ağrısı hatta kimi kaynaklara göre aşırı sinirlilik ve gevezelik hali dahi deniz tutması olarak nitelendirilebilir. Deniz tutmasına karşı bazı alternatif tıp ilaçları bulunsa dahi öncelikle doğal yollar denenmelidir. Bunlardan en çok bilineni taze zencefildir. Küçük bir parça taze zencefil soyulup ufak ufak dilimlendikten sonra yolculuk süresince bu dilimleri çiğnemek deniz tutmasını azaltabilir.

Deniz Tutması Gerçekleşmeden Önce Bir Önlem Almak Mümkünmü?

Deniz tutmasının sonucu mide bulantısı yahut kusma ise doğru beslenerek ve yolculuk öncesinde sindirim sistemini rahatsız etmeyecek gıdaları tüketerek deniz tutmasını en aza indirmek veya tamamen yok etmek mümkün olabilir. Başka bir deyişle aşırı yağlı besinler, kızartmalar, çikolata ve cips benzeri ağır gıdalar veya aşırı baharatlı yemekleri tüketmekten kaçınarak deniz tutmasını azaltmak mümkündür.

Aynı zamanda henüz net ve resmi bir sonuç bulunmasa dahi deniz tutması bilekliklerinin bilekteki akupunktur noktasını bularak deniz tutmasını önlediği iddia edilmektedir. Bu bilekliğin faydasını gördüğünü söyleyen çok sayıda insan da mevcuttur. Ancak yalnızca psikolojik bir etki olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Deniz Tutmasının Sebepleri Nelerdir?

Öncelikle deniz tutmasının yolculuğun uzun ya da kısa olmasıyla hiçbir alakası yoktur. Deniz tutmasının beyne yönlendirilen iki ayrı iletinin karşılaşması ile olduğu bilinmektedir. Bu sebeple uzunca bir süre aynı noktaya odaklanılması deniz tutmasını daha da artıracaktır. Ayrıca rüzgar da deniz tutmasını artıran bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır ve rüzgardan uzak bir noktada seyahat etmek deniz tutmasını azaltmada yardımcı olabilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz