Anasayfa Sağlık Demir Seviyeleri Nasıl Kontrol Edilir?

Demir Seviyeleri Nasıl Kontrol Edilir?

3
0
Demir Seviyeleri Nasıl Kontrol Edilir

Demir seviyelerinizin eksik olduğundan şüpheleniyorsanız, en iyi davranışınız, demir seviyenizi test edebilecekleri doktora yönelmektir. Bu seçeneği karşılayamazsanız, kan vermeyi deneyebilirsiniz. Teknisyenler size tam bir demir seviyesi vermezken, hemoglobin seviyenizi bir parmak ucuyla test edebilirler. Bu testi, demir seviyeleri çok düşük veya çok yüksek olan donmuş donörlere uygularlar. Ayrıca, doktorunuzu ne zaman ziyaret edeceğinizi bilmek için düşük ve yüksek demir seviyelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Demir seviyeleriniz düşük olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın.

Doktorunuz demir seviyenizi kontrol etmenin en iyi yoludur. Yorgunluk gibi aneminin temel belirtilerini gösteriyorsanız, doktorunuzu 1-2 hafta içinde görmek için randevu alın. Doktorun alacağı ilk adım, geçmişte düşük demir ile yaşadığınız herhangi bir problemi size sormaktır. Daha sonra, doktor son belirtileriniz ve sağlığınız ile ilgili sorular soracaktır.

Fizisel kontrol

Doktor ağzınıza, cildinize ve tırnak yatağınıza bakabilir, kalbinizi ve akciğerinizi dinleyerek düşük veya yüksek demir belirtilerini kontrol edecektir.

Kan testi

Doktor demir seviyenizin doğru olmadığından şüphelenirse kan tahlilleri sipariş eder. Doktor demir seviyenizin yüksek veya düşük olup olmadığını kontrol etmek için birden fazla tipte kan testi kullanabilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz