Anasayfa Seyahat Otel Tercihinde Bu Noktaları Atlamayın!

Otel Tercihinde Bu Noktaları Atlamayın!

8
0
Otel Tercihinde Bu Noktaları Atlamayın

Hani bir deyim vardır ya : ” Paranızla rezilde olursunuz, vezir de…” İşte o aylar başladı 🙂 Eğer; sizleri birkaç gün ya da hafta ağırlayacak kadar yakın akrabalarınız, dostlarınız yok ise çevrenizde şu sıralar muhtemelen haldır haldır otel, motel, apart otel, tatil köyü arıyorsunuz.

Hem ucuz olsun istiyorsunuz, hem konforlu. Hem her şey dâhil olsun istiyorsunuz, hem de deniz – havuz aynı anda.

Çok şey istemiyorsunuz aslında. Çünkü tüm yıl bunun için çalışmadınız mı zaten?

Fiyata aldanmayın!

Özellikle internet ortamında yapılan tatil aramalarında karşımıza çıkan oteller için, birçok web sitesinde birçok farklı fiyatın çıktığını artık tecrübe etmişsinizdir. Yani; A sitesinde bir otel çift kişi tek gece 250 TL iken, B sitesinde aynı otel 310 TL olabiliyor. Otel aynı, lok asyon aynı, konfor aynı ama fiyat farklı. Neden? Çünkü otellerin satış ekipleri ve yönetimleri belirli acentelere kendilerine sezonluk ya da senelik olarak ” gecelik konaklama” taahhütlerinde bulunurlar. O yüzden de, her web sitesi ya da acente da fiyatlar farklı olarak yansır son kullanıcıya. O sebeple; tek bir siteden ya da sadece internet üzerinden fiyat karşılaştırmalarıyla kalmayın, otel satış pazarlamasıyla mutlaka telefonda görüşerek de bilgi almaya çalışın. Hem bakın bakalım; aynı odayı 5 aileye birden satan bir bayan çıkacak mı karşınıza? 🙂 İşin esprisi bir yana, ülkemizde maalesef bu ve benzeri birçok yaşanmış olay var.

Yorumları, tavsiyeleri özellikle tecrübeleri göz ardı etmeyin.

Birçok web sitesinde, hoşunuza giden işletme hakkında daha önce tecrübe etmiş kişiler tarafından bırakılmış “memnuniyet” yorumları mevcuttur. Bu yorumlar, sizden öncekilerin tıpkı sizler gibi hayallerle gelip – daha iyilerini veya çok kötülerini tecrübe ettiklerinin yazılı birer delilidir. O sebeple, bu yorumlara bir göz gezdirin. Şunu özellikle unutmayın; o yorumlara dönüş yapan ve dönüş cevaplarını açık olarak yapan otel yetkililerinin tavırları nasıl. Karşı tarafa mı suç atmaya çalışıyor, yoksa eksikliklerin farkında olarak hoşgörülü bir tavır mı takınıyor? “Müşteri her zaman haklıdır.” felsefesini edinmemiş işletmelerin, elbet bir gün canınızı sıkacağını unutmayın.

Görsellerine ve ücretli – ücretsiz uygulamalarına dikkatli bakın.

Birçok web sitesinde oteller hakkında açıklama ve görseller yayınlanır. Bu görsellerin; çok parlak, yıldızlı güneşli şekillerde oluşu her zaman lüksün ve kalitenin belirtisi olmayabileceğini unutmayın. Sade ama inandırıcı görseller ile kalitesini müşterisine samimi biçimde göstermek isteyen işletmeler her zaman listenizin ilk sırasında olsun. Açıklamalar kısmında da; lokasyon, ulaşım, ücretsiz sunulan hizmetler ( wifi, uyandırma hizmeti, kuru temizleme, çocuk oyun parkı vs… ) veya ücretli ( sauna, Fin hamamı, fitness vs… ) hizmetleri hakkında bilgiler mevcuttur.

Oda kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dâhil ve ultra her şey!

İşte bunları iyi öğrenin 🙂 Açıklama kısımlarında yazıyordur elbet ne tür konaklama hizmetleri verdikleri. Ama, siz bilmedikten sonra ne fayda.

Oda Kahvaltı; yalnızca o geceki konaklamanız ve sabah verilecek kahvaltı anlamındadır. Diğer öğünler, ekstra ihtiyaçlarınız için her zaman para konuşur 🙂

Yarım Pansiyon; burada biraz daha şanslısınız, en azından fazladan 1 öğüne daha sahipsiniz. Hakkınızı ya öğlen ya da akşam yemeği olarak kullanabilirsiniz.

Tam Pansiyon; konaklama, sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği. Zaten otel konaklaması deyince bu anlaşılır 🙂

Herşey Dahil; işte burada tatile başlamışsınız demektir. Genelde 5 yıldızlı ve konsept otellerin sunduğu hizmet türüdür. Otele ayak bastıktan itibaren, birkaç istisnai durum dışında her şeyin konaklamanız boyunca ücretsiz olduğu anlamına gelir.

Ultra Her şey Dahil; sadece oteli yerinde bıraksanız yeter 🙂 Haliyle, ödenebilecek en üst seviyeden hizmet bedelini ödüyorsunuz. Otele ayak bastığınız andan itibaren; gördüğünüz – dokunabildiğiniz her şey sınırsız ve ücretsizdir.

Hala; ” Hangi oteli seçmeliyim? ” diye bir tereddüdünüz varsa; en son çare de çevrenizdeki eş -dost ve akrabadan fikir edinmek olacaktır. Buda tabi; herkesin “kalite, konfor ve ekonomik ” anlayışı farklı olacağından; sonrasında sizi pekte memnun etmeyecek deneyimler yaşamanıza da sebep olabilir. Otelinizi tercih ederken; her şeyden önemlisi rahatlamayı, sadece o süre boyunca kafanızı boşaltmayı, gerçekten eğlenmeyi hayal ederek tatile başlayacağından emin olun.

İyi tatiller…

Önceki İçerikHangi Burç Nasıl Makyaj Yapmalı?
Sonraki İçerikGlikoz Şurubu İçeren Gıdaların Zararları Nedir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz