Anasayfa Sağlık Bademcik İltihabına İyi Gelen Doğal Uygulamalar

Bademcik İltihabına İyi Gelen Doğal Uygulamalar

11
0
Bademcik İltihabına İyi Gelen Doğal Uygulamalar

Dış ortamdan vücudumuza giren bakteri ya da virüs gibi bazı zararlı mikroorganizmaların neden olduğu bir hastalık olan bademcik iltihabı kişiyi en çok zorlayan sağlık problemlerini başında gelir. Boğazda dayanılmaz ağrılara ve kaşıntı hissine neden olan bu rahatsızlık aynı zamanda yutkunmada zorlanma, yorgunluk, eklemlerde ağrı, yüksek ateş ve mide bulantısı gibi belirtiler de ortaya çıkarabilmektedir. Çocuklarda daha sık görülen bir hastalık olan bademcik iltihabında genelde antibiyotik tedavisi uygulansa da bu durumdan kurtulmak için bazı doğal yöntemler de bulunmaktadır.

Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

  • Bademcik iltihabına karşı en etkili bitkilerin başında doğal bir antibiyotik olan adaçayı gelir. Bir bardak adaçayına bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı sirke ekleyerek içtiğinizde boğaz ağrınız hafifleyecek ve bademciklerinizdeki iltihap da azalacaktır.
  • Lezzetli meyvelere sahip olan ahududu bitkisinin çiçeklerinin kaynatılmasıyla elde edilen suyla ılık bir duş almak bademcik iltihaplarını iyileştirmede oldukça etkilidir.
  • Boğaz ağrısı ve iltihapları önlemek amacıyla bir adet ayvayı dilimledikten sonra 2 bardak ılık suda 1 saat bekletip bununla gargara yapabilirsiniz.
  • Karadut şerbetinin içilmesi de bademcik iltihaplarını ve şişliklerini geçirecektir.
  • Gül yapraklarının kaynatılmasıyla elde edilen çay gargara olarak kullanıldığında boğazın yumuşamasına ve iltihabın geçmesine yardımcı olmaktadır.
  • Bademcik iltihabı için önerilen bir diğer ürün de hintyağıdır. Bu uygulamada 20 gr hintyağı içilir ve bir gün boyunca hiçbir şey yenilmez.
  • Ihlamur içmek, sarımsak, dut ve frenk üzümü yemek de boğaz iltihaplarını atmaya yardımcı olur.
  • Limon suyu içmek biraz boğazınızı yaksa da hem boğazdaki enfeksiyonu iyileştirir hem de ağrıyı giderir.
  • Boğazda oluşan tahrişi önlemek amacıyla melek otu kaynatılarak elde edilen suyla gargara yapılabilir.
  • Mine çiçeği kaynatılarak hazırlanan bitki çayıyla günde iki kez gargara yapmak hem bademcik iltihabını giderir hem de boğazı yumuşatır.

Yukarı bahsettiğimiz yöntemler bademcik iltihabını geçirmede etkili olsalar da ileride herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına bunları denemeden önce belirtilen bitkilerin bünyenizde alerjik bir reaksiyona neden olup olmadığını iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir.

Önceki İçerikAilecek Tatile Gidilebilecek Yerler
Sonraki İçerikKiev Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz