Anasayfa Sağlık Siyah Çay

Siyah Çay

12
0
Siyah Çay

Ülkemizin vazgeçilmez içeceği olan siyah çay Karadeniz’de yetiştirilip, paketlenip bizlere ve dünyaya dağılmaktadır. Gayet uygun bir fiyatı olan siyah çay sadece içilmekle kalmıyor. Gözlere, yüze, vücudun başka yerlerine faydalı olsun diye uygulanabiliyor. Bunun yanında pek çok faydası olan çayın aynı zamanda zararları da var mıdır? Bu yazımızda sizlere siyah çay nerede yetişir? Faydaları nedir? Demir eksikliği yapar mı? Gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

SİYAH ÇAY NEREDE YETİŞİR?

Her gün içtiğimiz kimisinin demli kimisinin açık içtiği siyah çayın nerede yetiştiğini biliyor musunuz? Çay adlı bitki yağışı ve nemi birlikte sevmektedir. Bu sebepten ötürü siyah çay bu iki şeyin bir arada olduğu ortamlarda yetişmektedir. Bu iklim türü en çok Karadeniz bölgemizde görülmektedir. Fakat en çok Doğu Karadeniz’de yetiştirilmektedir. Ülkemizde yetiştirilen siyah çayın %65’lik bir oranı Rize ilimizde, ardından gelen %20’lik bir oranı Trabzon ilimizde, ardından gelen ’luk bir oranı ise Artvin ilimizden karşılanmaktadır. Kalan oran ise Ordu ve Giresun illerimizden karşılanmaktadır.

SİYAH ÇAYIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

İçecek Olarak Kullanımı

Tüm kullanım alanları içinde en çok kullanılan biçimi içmektir. Çayın içinde pek çok mineral ve vücuda yararlı madde bulunmaktadır. Bununla birlikte çayın içinde kafein maddesi de bulunmaktadır fakat kahvede olduğu kadar çok değildir. Bu sebeple uyarıcı olarak da kullanılabilir.

Yanıkları Azaltma

Her gün içtiğimiz çay aynı zamanda vücuttaki hafif yanıkların alınmasında kullanılıyor. Demli bir çayı soğutarak vücudunuzun hafif yanık almış yerlerine uygulayarak kullanabilirsiniz. Eğer hafiften yüksek bir yanığınız var ise doktora danışmanızı öneriyoruz.

Acıyı Azaltır

Çay içinde bulundurduğu tanik asit ile acıyı azaltıcı özelliğe sahiptir. Küçük yaralarınıza, diş ağrılarınıza, sivilce ağrılarınızı bir miktar çay ile azaltabilirsiniz.

Bitkilere Ek Besin

Çay bitkisi pek çok besin ve mineral içermektedir. Bu sebeple bitkilerinizin köküne, toprağına artan çayınızın posasını, yapraklarını dökebilirsiniz. Bitkiniz bu sayede daha sağlıklı olacaktır.

Sinekler ve Haşereler

Baharın da gelmesiyle sinekler yavaştan evlerimize girmeye, küçük böcekler odamızda yaşamaya başladı. Bunları kaçırmak için elbette pek çok ilaç var fakat öncelikle çayı denemenizi öneriyoruz. Çay yapraklarını öncelikle güneşte kurutun ve sineklerin ve böceklerin olduğu ortamda yakın. Haşereler bu kokudan kaçacaktır.

Ayakkabıdaki Kötü Kokuları Yok Eder

Ayakkabınıza koydunuz küçük bir poşet siyah çay kokuyu yok edecektir. Üstüne üstlük ayaklarınıza da etki edecektir. Çay poşetiyle işiniz bittikten sonra kurutun ve ayakkabılarınızın içine koyun. Değişime inanmayacaksınız!

SİYAH ÇAYIN FAYDALARI

Kansere Karşı Koruma

Özellikle içerdiği polifenol ve kateşinlerin sayesinde siyah çayın bazı kanser hücrelerini yavaşlattığı görülmüştür. Yapılan çalışmalara göre meme ve yumurtalık kanserinin oluşumunu azalttığı görülmüştür. Bununla birlikte akciğer kanseri ilerlemesini de yavaşlatabilir.

Çürüğe Karşı Koruma

Yapılan çalışmalar çay bitkisinin dişlerde plak ve çürük oluşumuna sebep olan bakterilerin gelişimini yavaşlattığının üzerinde durmaktadır.

Kalp İçin Koruma

Yapılan bir çalışmaya göre çay içen ve içmeyen kişiler arasında, kalp krizinden sonra ölüm oranları araştırıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre, fazla çay içen kişilerin tüketmeyenlere göre daha az kalp krizinden dolayı öldüğü görüldü.

SİYAH ÇAY DEMİR EKSİKLİĞİ YAPAR MI?

Günümüzde çok çay içen kişilerin demir eksikliğine yakalanacağını düşünürüz. Bu sebeple çoğu anne çocuğuna çay içirmez. Çayın içerisinde bulanan tanenler vücudun demiri emmesine engel olabilir. Yapılan çalışmalar günde 5 bardaktan fazla demli çay içenlerde demir eksikliği olabileceğini göstermektedir.

Sonuçta ne demişler azı karar çoğu zarar. Eğer kararlı bir miktarda içerseniz zararından çok faydasını görürsünüz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz