Anasayfa Alışveriş Bir Saatin Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir Saatin Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

307
0
Bir Saatin Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir saatin sahte olduğunu anlamanın bir sürü yolu bulunmaktadır. Kilit noktalarına bakacak olursak;

  • Saatin sesini dinleyip, belirgin hatalar arayın.
  • Yazı kalitesini inceleyin.
  • Ağırlığını hissetmeye çalışın.
  • Saat hakkında araştırma yapın.
  • Bakmanız gereken yerleri öğrenmeye çalışın.
  • Saatin arkasında bulunan seri numarasını karşılaştırın.

Saati elinize alın ve kulağınıza götürün. size çok şey anlatacaktır. Öncelikle saatinizin tıklamasını dinleyin. Saatin arkasına kulağınızı tuttuğunuz zaman bu test işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem, bir saatin sahte olup olmadığını gösteren en büyük göstergedir. Kaliteli bir tasarım ve kaliteli parçalar ile üretilen bir saatin tıklamasını dinlediğiniz zaman müthiş bir aheng ile karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenden dolayı dinlediğiniz seste farklılık bulmaya çalışın.

Açık Hatalar Arayın.

Yüksek kaliteli saatler belirli kalite standartları ile üretilir. Bu nedenden dolayı bir saatin camının çizik olması, üzerinde yanlış yazılmış kelimeler bulundurması, boyasının solması gibi nedenler saatin sahte olduğunu gösteren küçük ayrıntılardır. Bu maddelere ek olarak, kayış klipsinin düzgün kapanmaması ya da başka bir saat ile karşılaştırma yapıldığında düzgün çalışmıyorsa; o saat kuvvetle muhtemel sahtedir.

Yazılarının Kalitesini İnceleyin.

Usta saat tasarımcıları tarafından lüks saatler üretilir. Bu usta tasarımcılar, ürettikleri saatte ki yazıların okunaklı ve net olması için hassas gravür araçlar kullanırlar. Saatte bulunan yazıların okunması güçleşirse ya da yazı da bir karışıklık varsa o saat yüksek ihtimalle sahtedir. Bu durum saatin seri numarasını ve saatin markasını da içermektedir.

Saatin Ağırlığını Hissedin.

Orjinal tasarıma sahip olan saatler, bir çok değerli metal ile hazırlanmıştır. Bir çok küçük ve hareketli parçalara sahiptirler. Bu nedenden dolayı göründüklerinden daha ağırdırlar. Ancak sahte olan saatler bu durumun aksine oldukça hafiftir. Eğer mümkünse, orjinalliği doğrulanmış bir saat ile almış olduğunuz saat arasında ağırlıklarını karşılaştırın aynı ağırlıkta değillerdir.

Araştırmanızı Yapın.

Markaların internet sitelerinden alacağınız saat hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Saat tasarımcıları, üretmiş oldukları saatlerin etrafında özgünlüklerini temsilen birkaç işaret bırakırlar. Bu işaretler her modelde farklılık gösterebilir. Önceden araştırma yapmanız bu işaretleri nerede arayacağınız konusunda size faydalı olacaktır.

Saatin Yüzünü Kontrol Edin.

Saat ekranı oluşturmak için ucuz saatlerde mineral kristaller kullanılır. Lüks saatler de ise değerli mineraller kullanılmaktadır. Satın almış olduğunuz saatin nasıl bir mineral ile yapıldığını görmek istiyorsanız, saatinizi yana doğru çevirin ve renklerini inleceyin. Eğer saatiniz safir ile yapıldıysa mor renk olur. Bu da saatinizin orijinal olduğunu gösterir. Eğer ki saatiniz mineral kristalleri ile yapılmışsa yeşil renk olur. Bu da saatinizin sahte olduğunu gösterir.

Saat Kayışına Dikkat Edin.

Genellikle saat kayışlarında tokanın üzerinde 1 ya da 2 damga bulunmaktadır. Eğer ki satın aldığınız saatin modelinin özellikleri hakkında bilgi sahibiyseniz bu damgaların eksik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu duruma benzer bir şekilde saatin toka mekanizması basit gibi görünüyorsa ya da bilezik bağlantıları sorunlu bir şekilde hareket ediyorsa saatinizin sahte olma ihtimali vardır.

Saatin ve kasanın bilezik üzerindeki seri numarası eşleşmelidir. Bazı saat tasarımcıları, saatlerin seri numaralarını saatin arkasında bulunan çıkartma etiketlerine de eklerler. Kutusu bulunmayıp satılan saatleri almamaya özen gösterin. Bu saatlerin sahte olma ihtimali daha yüksektir.

İstediğiniz saati yetkili bayisinden satın alarak sahtesinden kaçınabilirsiniz. Bu yol pahalı da olsa güvenli bir yoldur. Bayilikten satın aldığınız saatin, seri numarası ve evrakları doğrulanarak size teslim edilir.

Saati üreten firma ile seri numarasını kontrol etmelisiniz. Açık arttırmadan ya da 2. El olarak saat satın alıyorsanız, almadan önce üretici ile birlikte seri numarasını mutlaka kontrol edin. Saat üreticileri tasarlamış oldukları saatler hakkında dikkatli bir şekilde kayıt tutarlar. Bu nedenden dolayı almış olduğunuz saat orjinalse seri numarasından bilgisine kolayca ulaşabilirsiniz.

Hala aklınızda bir kuşku varsa bir saat uzmanına alacağınız saati gösterin. Saat satıcısı ile yapmış olduğunuz anlaşmayı desteklemek için saati uzmana göstereceğinizi söyleyin. Eğer zaten satıcı ürününe güveniyorsa size yardımcı olacaktır. Saat uzmanları bu konuda size çok net ve ayrıntılı bilgiler verecektir.

Önceki İçerikİskoçya Kraliçesi Mary
Sonraki İçerikSürekli Uyku Hali

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz