Anasayfa Alışveriş 2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır?

14
0
2. El Araç Alım Satımı Nasıl Yapılır

Her insanın yeni araç alma hayali vardır, ancak ekonomik durum nedeniyle 2. El araçlar da fazlasıyla talep görmektedir. İkinci el araçlar, fiyatlarının sıfır araçlara göre daha uygun olmasından ve vergi oranının da daha düşük olmasından dolayı çok tercih edilmektedir. Bu araçların alım satım işlemleri de sıfır araçlara göre değişiklik göstermektedir.

İkinci el araç alım satım işlemleri noterde gerçekleştiği için, istediğiniz ikinci el aracı satın almak için araç sahibi ile notere gitmeniz gerekmektedir. Notere giderken de hazırlamanız gereken bazı belgeler bulunmaktadır.

Notere Gitmeden Önce Toplanması Gereken Belgeler Nelerdir?

İlk olarak satın almak istediğiniz aracın motorlu taşıtlar vergisine (MTV) sahip olup olmadığını ve ayrıca herhangi bir trafik cezası borcu olup olmadığını araştırmanızda fayda vardır. Eğer satın alacağınız araca ait herhangi bir trafik borcu var ise; satış işlemlerinden önce bu borcun kapatılmasını sağlamanız gerekir.

Aracın muayenesini sorgulamanız da sizin yararınıza olacaktır. Aracı satın aldıktan sonra araç ile ilgili tüm sorumluluklar size devredileceği için aracın muayenesini kontrol etmeniz gerekir. Çünkü eğer muayenesi yapılmamışsa ortaya çıkacak olan sıkıntılardan tamamen artık siz sorumlu olursunuz.

Notere gitmeden önce hazırlamanız gereken belgeler ise şunlardır:

  • Ruhsat veya tescile ilişkin geçici belge
  • Trafik belgesi
  • Nüfus cüzdanı
  • Ehliyet

Noterde hangi işlemler gerçekleşiyor?

Belgeleriniz ile notere gittiğinizde, belgelerinizin tam olup olmadığı kontrol edilmektedir. Satıcı ve alıcıya ait olan tüm kimlik bilgileri de noterde kimlik paylaşım sisteminden sorgulanabilmektedir. Bu işlemler bittikten sonra da araç ile ilgili kontroller başlatılır. Aracın herhangi bir satış, devir veya tesciline yönelik engel teşkil eden bir durum olup olmadığına bakılır. Bu son aşamada da bir promlem çıkmaz ise, aracın satış sözleşmesi imzalanabilir.

Noter yetkilisi sözleşmeyi hazırlar ve sözleşme, noter ve taraflar tarafından imzalanır. Böylece satış işlemi gerçekleşir. Bu işlemden sonra tescil işleminin yapılması gerekir. Sözleşmede bulunan tüm bilgilerin elektronik ortamda sicile gönderilmesi gerekmektedir. Bu, satışın sorunsuz gerçekleşmesi için gereklidir. Sözleşme imzalandıktan sonra, noterin veznesine vergi, harç ve noter ücreti gibi ücretlerin ödemesi yapılır.

Ödemeyi gerçekleştridiğinize dair size makbuz kesilir ve sicile ödeme bildirilir. Böylelikle aracın yeni sahibi için elektronik ortamda tescil işlemi sağlanmış olur. Tescil belgesi yaklaşık 1 ay içinde ev adresinize gönderilir. Siz noterden geçici tescil belgesi de alabilirsiniz.

Aracı satın aldıktan sonra 10 gün içinde trafik sigortasını yaptırmanız gerekmektedir.

Önceki İçerikYaşam Kalitemizi Arttıran İçecek Kahve
Sonraki İçerik3 Adımda Doğru Ripped Jeans Kullanımı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz