Anasayfa Anne & Bebek Ağaç Ev Nasıl Yapılır?

Ağaç Ev Nasıl Yapılır?

48
0
Ağaç Ev Nasıl Yapılır

Elbette bir ağacın üzerine ve destek görevi görecek bir zeminin oluşturulmasıyla yapılmaktadır. Normal bir merdiven, ip ile çıkıp inmek ve sabit bir merdiven yapılmalıdır. Sağlam bir yapıda olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Malzemeler farklı türden ahşaplar seçilebilir. Gerekli araçlar; enli tahtalar, tercihe bağlı seçilen ahşap kirişler, kiremit veya levha.

Ağaç Seçimi

Sağlam yapıya sahip bir ağaç seçilmelidir. Ağacın sağlamlığı evin de sağlam yapıda olmasını sağlayacaktır. Bu ev için en çok tercih edilen ve kullanımı uygun olan ağaç türleri meşe ağacı, akçaağaç ve kayın ağacıdır. Güçlü bir gövdeye, fazla miktarda dal ve yaprağa, iyice derine gömülmüş bir köke sahip ağaçlar yapılan evler için sağlam bir temel oluşturup, daha güvenilir bir hal alacaktır.

İzin Almanın Gerekli Olup Olmadığını Öğrenmek

Gerekiyorsa; belediye meclisiyle iletişime geçerek tüzük veya yükseklik ile ilgili sorunların olup olmadığını sorup, bilgi edinilebilir.

Doğru Konum

3×3 metrelik bir ağaç ev için 30 santimetre çapında gövde bulunmalıdır. Evin tabanının ağaca nasıl yerleştirileceği oldukça önemlidir. Gövdenin etrafında büyük miktarda bir boşluk bırakılmalıdır.

Destek

Hangi destek yöntemi kullanılırsa kullanılsın rüzgar nedeni ile ağaç bir taraftan diğer tarafa hareket ederek evin de hareket etmeni muhtemel bir olaydır. Destek çeşitler; ağaca vidalama, ayaksız yöntem ve destek direklerinin kullanılması gibi çeşitler bulunmaktadır.

Erişim

Erişim sağlam ve güvenli olmalıdır. Üç adet erişim yolu bulunmaktadır. Bunlar; ip ile erişim, sabit ayaklı merdiven, normal merdivendir. En güvenli ve tercih edilen erişim yolu normal merdivendir.

Engeller

Evin 1,5 ile 2,5 metreden yükseğe yapılması oldukça sakıncalıdır. Düşme tehlikesi olduğundan 2,5 metreden yüksek bir yerden düşme durumunda ciddi sakatlıklar meydana gelebilir. Evin etrafına güvenlik çiti kurarak çocukların düşme riskleri engellenebilir. Zemine yumuşak malzemeler döşeyerek herhangi bir düşme durumunda ciddi yaralanmalar bir nebze olsun engellenmiş olur.

Önceki İçerikA’dan Z’ye Güncel Saat Markaları
Sonraki İçerikYaşlılık Aylığı Nedir, Nasıl Alınır?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz