Anasayfa Yaşam Yaşlılık Aylığı Nedir, Nasıl Alınır?

Yaşlılık Aylığı Nedir, Nasıl Alınır?

9
0
Yaşlılık Aylığı Nedir, Nasıl Alınır

Diğer adı ile ’65 yaş aylığı’ olarak bilinen yaşlılık aylığı 65 yaşına gelmiş bireylere ödenen maaştır. 2022 sayılı kanuna göre ülkemizde 65 yaş ve üzerindeki kişilere yaşlılık aylığı ödenmektedir. Bu imkândan faydalanmak adına bazı şartları taşımak gerekiyor ve gelir durumu iyi olan kişilere yaşlılık aylığı ödenmiyor.

Aylık olarak 235 lira ödenen yaşlı aylığı 3 ayda bir ödenmektedir. Bunun için kişinin yaş şartını dışında SSK ve BAĞ-KUR güvencesinin de olmaması, maddi gelirinin de düşük olması gerekmektedir. Gelir durumu iyi ve geliri yüksek olan bireylerin yaşlılık aylığı alması mümkün değildir. Yapılan araştırmalarda yaşlılık aylığı için başvuru yapan kişinin aylık geliri dışında malvarlığı da incelenmekte ve aylık ödenip ödenmeyeceğine karar verilmektedir.

Yaşlılık Aylığı Nasıl Alınır?

Hiçbir sigorta ve güvencesi olmayan, maddi durumu kötü olan 65 yaş ve üzeri kişiler yaşlılık aylığı hizmetinden faydalanabilmektedir. Bu imkândan faydalanmak için kadın veya erkek olmak fark etmiyor. Hiç kimsesi olmayan ve geliri olmayan (çok düşük) olan 65 yaş ve üzeri kişiler yaşlılık aylığı için başvuruda bulunabilmektedir.

İlk etapta bu imkândan faydalanmak isteyen kişiler kaymakamlıklar, valilikler, defterdarlıklar veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakı alınarak doldurulmaktadır. Eğer yaşlılık aylığı için başvuru yapacak kimse kendisi bu işlemleri yapabilecek durumda değil ise başvuru kişinin bir yakını tarafından da gerçekleştirilebilir. Bunun için mahkemeden ‘vasi’ kararı alınması gerekir.

Yaşlılık aylığı için başvuru yapılmadan önce il veya ilçe idare kurulu tarafından ‘muhtaçlık belgesi’ alınacaktır. Belgeler SGK Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğüne verilecek ve ilgili birim yaşlılık maaşı için kara verecektir.

Yaşlılık aylığı için olumlu karar verilmesi durumunda defterdarlıklar veya mal müdürlükleri tarafından belgelerin ulaşmasıyla birlikte sırayla gerçekleştirilmeye başlanmaktadır. İlk maaş ödemesi Ziraat Bankası şubesinden, diğer ödemeler ise herhangi bir PTT şubesinden gerçekleştirilebilmektedir. 3 ayda bir ödenen yaşlılık aylığı 735 TL’dir.

Yaşlılık Aylığı Başvurusunda İstenilen Belge ve Evraklar

Ülkemizde yaklaşık 900 bin kişinin yararlandığı yaşlılık aylığı gerekli belgelerin eksiksiz bir biçimde teslim edilmesi durumunda yaklaşık 1 ay sonra bağlanmaktadır.

Yaşlılık aylığı için başvuru esnasında bu belgeleri yanınızda bulundurmanız işlemlerinizin daha hızlı halledilmesine yardımcı olacaktır:

  1. Mal Müdürlüklerinden alınacak olan ‘Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu’
  2. Vukuatlı Nüfus Örneği
  3. 3 Adet Vesikalık Fotoğraf
  4. Muhtarlıktan alınacak olan detaylı ikametgâh adresi
Önceki İçerikAğaç Ev Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikAğaç Falı Nedir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz