Anasayfa Yaşam Yaşlı Dul ve Yetim Aylığı Alma Şartları

Yaşlı Dul ve Yetim Aylığı Alma Şartları

15
0
Yaşlı Dul ve Yetim Aylığı Alma Şartları

Sosyal sigortalar kurumunun maaş şartları ve birçok uygulamasının özellikle yaşlı dul yetim aylığı alma şartlarının sanki sadece kadınlar için olduğu düşünülür. En baştan söylemek gerekirse tüm kural ve yasalar hem erkek hem de bayanlar için eşittir. Bazı istisnalar yok değildir. SSK’nın tüm şartları belli olsa da insanlar tarafından bazen anlaşılamıyor. Birde halk arasında dolaşan söylentileri de kattığımız zaman insanların kafaları iyice karışıyor.

Bu yazımızda mümkün olduğu kadar açık şekilde kimlerin yaşlı dul yetim aylığı alabileceğini anlatacağız. Çok soru geldiği için peşin söyleyelim. İşlemlerin yapılabilmesi ve maaş bağlanabilmesi için resmi nikah şarttır. İmam nikahı geçerli değildir. Daha açıkça ölüm anında resmi nikah varsa kabuldür. Maaş almak için eşten boşanmalarda takip altındadır.

Aylık Bağlanma Genel Şartları

SSK şartlarında ölen kişide en az 5 yıl sigortalılık şartı var. 900 günde ödenmiş sigortası olması gerekir. Eğer hizmet borçlanması yapılacaksa gün ve prim günü 1800 güne çıkar. Emekli sandığı ve bağkur da ise 1800 gün prim sayısının mutlaka olması gerekir.

Hizmet borçlanması ile tamamlanabilir. Kız çocuklarının yetim aylığı bağlanması için gereken şartlar aşağıdaki gibidir. Ölen kişi yaşamında emekli maaşını hak etmişse bu şartlar aranmaz.

  • Herhangi bir işte çalışmıyor olmak
  • Kendi sigortasından dolayı maaş almamak ya da gelir almamak.
  • Bekar veya boşanmış olmak.
  • Ölen eşten dolayı kazanılmış bir maaş hakkı varsa birini tercih etmek.
  • Devlet memuru olmamak.

Yaşlılık Aylığı Alma Şartları

65 Yaş yaşlılık maaşı alabilmek için olmazsa olmaz 3 kural mevcut:

  1. 65 yaşını doldurmak.
  2. Hiçbir sosyal güvencesinin olmaması
  3. Dul ve yetim aylığı almıyor olması.

Aylık bağlanabilmesi için bir muhtaçlık testi yapılıyor. Yani gelir testi. Önceden tüm aile bireyleri dikkate alınıyordu. Yeni tasarı ile artık kişinin eşi ve kendisi gelir testine tabi oluyor. Bu uzun zamandır olması gereken bir durumdu. Artık daha çok kişi yaşlılık aylığı alabilecek. 600 binden fazla kişinin de yaşlılık aylığı aldığını belirtelim.

Önceki İçerikBalayında Gidilmesi Gereken Tatil Yerleri
Sonraki İçerikYirmilik Diş Bozukluklarında Cerrahi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz