Anasayfa Sağlık Palmiye Yağı Zararlı Mıdır?

Palmiye Yağı Zararlı Mıdır?

17
0
Palmiye Yağı Zararları

Bitkisel yağların, hayvansal yağlardan daha sağlıklı olduğu algısı oluşurken her bitkisel yağ sağlıklı değildir. Palmiye ya da palm yağı, Endonezya, Afrika, Malezya ve Brezilya gibi tropik bölgelerde yetişirken palmiye ağacının meyvesinsen elde edilen bu yağ yıllardır bölgedeki yerel halklar tarafından kullanılmaktadır. Paketlenmiş ürünler, işlenen gıdalar ve hazır unlu mamullerdeki kullanımı hızla artarken dünyada en fazla tüketilen bitkisel yağlardan biri palmiye yağıdır. Palmiye yağı, oda sıcaklığında katı bir haldedir. Sıvı yağlara oranla daha fazla ısıya dayanıklı olduğu için fast food ve patates kızartmada çokça kullanılmaktadır. Amerikan Sağlık Bakanlığı (FDA)gıdalarda yer alan trans yağ oranını engellerken bazı önlemler alması ve bazı yasaklar getirmesi nedeniyle hazır gıda sektörü de trans yağ içermeyen doymuş yağ oranı yüksek olan bu yağa yönelmiştir. Palmiye yağının işlenmeden evvel faydaları oldukça fazla olurken palmiye yağının mutfaklarımıza girebilmesi için de pek çok rafine işlemden geçmesi gereklidir. Bu nedenle de işlemlere uğrayan palmiye yağının besin değerlerini kaybettiğini ve sindirimi zor bir hale dönüştüğü sağlık dünyasınca kanıtlanmıştır.

Zararları Nelerdir?

Palm çekirdeği yağının yüksek doymuş yağ asitleri barındırarak damarlarda zamanla plak oluşturması kalp hastalığı riskini arttırmaktadır. Kolestrol ve kalp hastalıkları riskini arttıran palmiye yağı bağışıklık sistemi üzerinde de olumsuz etkiler yaratmaktadır.

İçerisinde bulunan doğmuş yağlar ve yüksek kalori etkenleri nedeniyle palmiye yağının kilo aldırma ihtimalinin daha yüksek olduğu ve obeziteye yakalanma riskini daha fazla tetiklediği ortadadır. Ayrıca palmiye yağlarının 200 dereceden fazla olan sıcaklıkta rafine edildiğinde diğer bitkisel yağlardan daha fazla şekilde kanserojen bir etki yarattığı açıklanmıştır. Vücudumuzda yarattığı sağlık zararları dışında palmiye yağının doğaya da ciddi anlamda zararları söz konusudur. Yağmur ormanlarının tahribatında palmiye yağı üretimi sebep olurken yetiştirilmek istenen yerlerde ciddi boyutta ağaç ve orman tahribatı, yerli halka rahatsızlık verme ve hayvanlara zarar verilmesi gibi sonuçlar söz konusudur. Hatta orangutanların soylarının tükenme tehlikesine neden olacak kadar büyük bir felaket yağmur ormanlarında yaşanmaktadır.

Önceki İçerikYeni Doğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sonraki İçerikTelefonda Satış Alanında Çalışanlara Öneriler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz