Anasayfa Kültür Jeanne D’arc

Jeanne D’arc

23
0
Jeanne D'arc

Orleans Bakiresi olarak da bilinen Jeanne D’arc, Fransa’nın ulusal kahramanlarından biridir. 18 yaşındayken Fransız ordusuyla, Orléans’ta İngilizlere karşı zafere kazanmıştır. Jeanne yaşarken cadılıkla suçlanmasında karşın, ölümünden 500 yıl sonra, Roma Katolik kilisesi tarafından Azize ilan edilmiştir.

Jeanne D’arc, 1412 yılında kuzey Fransa’da Domrémy’de doğdu. O tarihlerde Fransa ve İngiltere arasında Yüzyıl Savaşları yaşanmaktaydı. Jeanne çiftçi bir ailenin kızıydı. Çocukken Aziz Michael, Azize Catherine ve Azize Margaret’ın kendisini görevlendirdiğini hissetti. Jeanne, kafasında sesler duyuyordu. İngilizleri ve Burgonyalı müttefiklerini Fransa’dan uzaklaştırmakla görevlendirildiğine inanıyordu.

Domrémy köyü, Fransa ve Dauphin’in arasındaki sınırda yer alıyordu. Köylüler, Burgon tehditleri yüzünden evlerini terk etmek zorunda kalmışlardı. Azizler tarafından görevlendirildiğine inanan Jeanne, 4 Mayıs’ta Dauphin’e hala sadık olan Vaucouleurs’a gitti. Garnizonun komutanı Robert de Baudricourt, 16 yaşındaki genç kızın söylediklerini ciddiye almayarak onu evine geri gönderdi.

1429 yılının Ocak ayında Jeanne tekrar Vaucouleurs’a gitti. Bu sefer dindarlığı ile halkın saygısını kazandı. Garnizon komutanı Chinon’daki Dauphin’e gitmesine izin vermesi için ikna etti. 13 Şubat’ta altı silahlı adamla birlikte düşman topraklarında seyahat etti. 11 günlük yolculuğun sonunda boyunca Chinon’a ulaştı.

Başlangıçta, Prens Charles’ın sarayı vizyonlar gören köylü kızla ne yapmaları gerektiği konusunda kararsız kaldı. Charles, ünlü din adamlarını onu incelemeleri için görevlendirdi. Jeanne, üç gün boyunca sorguya çekildi. Cadılık ya da sahtekarlık ihtimali araştırıldı. Sorgulamalar sonucunda din adamları uygunsuz bir durum olmadığına kanaat getirdiler. Jeanne’ın, dindar, iffetli ve alçakgönüllü biri olduğuna karar verdiler. Öte yandan orduya umut aşılayacak dindar bir bakire ülkedeki kasvetli havayı dağıtmada yararlı olurdu. O dönemde ordulara cesaret vermesi için dini figürler öne çıkartılıyordu.

Charles, 17 yaşındaki Jeanne D’arc’a Orléans’a gitmesi için izin verdi. Jeanne D’arc önce Douphin’e döndü. Ardından birkaç yüz kişiden oluşan Fransız birlikleriyle Blois’ten Orléans’e yola çıktı. Şehir 12 Ekim 1428’de İngilizler tarafından kuşatılmıştı. Jeanne ve Fransız kumandan La Hire, 29 Nisan’da birlikleri ile geldiler. Ancak daha fazla takviye birlik getirilinceye kadar İngilizlere saldırılmaması gerektiğine karar verildi. Jeanne, 4 Mayıs akşamı, aniden İngilizlere saldırılması gerektiğini duyurdu. Silah kuşanarak şehrin doğusundaki bir İngiliz hisarına gitti. Gelmesi Fransızları yüreklendirdi ve kaleyi aldılar. 6 Mayıs sabahı nehrin güney kıyısına geçti ve başka bir kaleye doğru ilerledi. İngilizler, yakınlarda daha güçlü toparlanmak için geri çekildi. Ancak Jeanne ve La Hire tarafından saldırıya uğradılar. Avantaj elde eden Fransızlar 7 Mayıs’ta Les Tourelles kalesine doğru ilerledi. Kuşatmada Jeanne yaralandı yine de savaş alanına geri döndü. Ertesi gün İngilizler geri çekildiler.

18 Haziran 1429’da Fransız ve İngiliz birlikleri Patay’da tekrardan karşı karşıya geldi. Bu savaş Jeanne’nı Loire seferinin son mücadelesiydi. Söz verdiği zafer kazanıldı ve Fransız birlikleri çok az kayıpla üstün geldi.

Jeanne, Charles’ın kral olarak taç giymek için acele etmesi gerektiğini savunuyordu. Charles ise Jeanne’ı desteklemiş olmakla birlikte ona anlamıyla güvenmiyordu. Danışmaları da Reims’e gitmek konusuna temkinli davranıyordu. En sonunda Charles ve alayı Reims’e girdi. 18 Temmuz 1429’da Jeanne’nın da katıldığı törenle Charles kral olarak taç giydi.

Ard arda gelen bu zaferlerden sonra Jeanne’nın ünü Fransa’ya yayıldı. Jeanne, Paris’i geri almak için saldırıya geçilmesini talep ediyordu. Ancak Charles bu konuda daha şüpheciydi. Sarayda da Jeanne’nın görevini tamamladığı düşünülüyordu. 1430’da, Kral, Jeanne’a Compiégne’deki Burgon saldırısını durdurmakla görevlendirdi. Savaş sırasında atından düşen Jeanne, Burgonlar tarafından ele geçirildi.

Mahkemeye çıkartılan Jeanne, Cadılık ve sapkınlık gibi suçlanmalarla karşı karşıya kaldı. Jeanne’nın cadı ilan edilmesi Fransa kralının itibarını da zedeleyecekti. Belki suçlamalar belki de politika gereği Kral Charles, onu kurtarmak için hiçbir girişimde bulunmadı.

Mayıs 1431’de, bir yıl boyunca esaret altında tutulduktan sonra, Jeanne bir itiraf imzaladı. Ancak birkaç gün sonra itirafı reddetti. Ölüm cezasında çarptırılan Jeanne, 30 Mayıs sabahı henüz 19 yaşındayken pazar yerine götürüldü ve yakıldı.

Ölümünden 20 yıl sonra Kral Charles, yeni bir duruşma yapılmasını istedi. Jeanne’ın ailesi de Papa Calixtus’a dilekçe vererek talepte bulundular. Yeniden yapılan soruşturulmanın sonunda Jeanne’ın ismi temizlendi. Yüzyıllar boyunca Jeanne of D’arc efsanevi bir figür haline geldi. 1920’de Jeanne D’arc, Papa XV. Benedict tarafından Azize ilan edildi.

Önceki İçerikSarışın mı Esmer mi?
Sonraki İçerikSevgilinin Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz