Anasayfa Saç Sarışın mı Esmer mi?

Sarışın mı Esmer mi?

709
0
Sarışın mı Esmer mi

Sarışının adı, esmerin tadı deyişleriyle büyümüş olan bir toplumdan geliyoruz. Öte yandan bu inanç, toplumun büyük yüzdesini sokakta alımlı kadınlara, evdeyse sakin ve mazbut kadınlara meyilli kılıyor. Peki ama bunu biz mi söylüyoruz, hayır elbette araştırmalar söylüyor. İşte konu ile ilgili araştırmalar aşağıda!…

İpsos KMG’nin yaptığı bir araştırmaya göre ülkemizdeki bayanların çoğu koyu renk saçlı. Yüzde ikisi ise kumral, sarışın kadınlarsa ülkemizde yok denecek kadar az. Yani sadece yüzde 4 oranında. Hal böyleyken sarışın olmak ülkemizde değerli kılınan bir olgu… Örneğin bu topraklar bir İskandinav ülkesi olsaydı durum tam tersi olacaktı. Ama erkek kamuoyunun bu konuda kalbini yokladığınızda çok farklı düşünceler ve tercihler çıkıyor ortaya. Sonuç olarak ülkemiz genelinde doğuştan sarışın olan kadın yok denecek kadar az, bu durumda da esmerler kuaföre koşup sarışın olma derdindeyken erkekler ise esmerleri tercih ediyor.

Yurt dışında olayla ilgili olarak barda yapılan bir deneyin sonuçları ise ilginç. İşte hikaye… Bu bara aynı kadın, 1 saatlik periyotlarla farklı günlerde saçlarını farklı renklere (sarı, siyah ve kızıl) boyatarak gider. Ve erkeklerin bu kadına en büyük ilgiyi gösterdikleri zaman periyodu sarı saçlı olduğu döneme denk gelir. Sözü edilen bu kadın siyah saçlıyken, ona 42 erkek yaklaşmaya çalışır ama kadın sarışınken 60 erkek birden onunla ilgilenir. Bu durumdan da erkeklerin sarışınlara daha çok ilgi duyduğunu anlayabiliyoruz.

Yine Avrupa’da yapılan ikinci bir deneye göre erkeklere aynı kadının farklı saç renklerindeki fotoğrafları gösterilir. Resmi gören erkeklerse resimdeki kadının esmer halini daha çok beğenir. Bu iki deneydeki ilginç sonuca göre; barda sarışın kadın ilgi görürken, resim deneyinde erkekler esmer kadını daha çekici buluyor. Uzmanlarsa ilk deneyin sonucunu erkeklerin sarışın kadınları daha masum ve yardıma aç bulduğuna bağlamakta.

Ünlü sosyolog Amerikalı Maxine Frith’ in tezine göreyse göre tarih boyu sarı saç, erkekler üzerinde her zaman gençlik sembolü olarak görülmüştür. Tüm bu yorumlardan sonra olaya bir de şıklarla mercek tutalım.

  1. Sarışınların aklı esmerlere göre havada oluyor; araştırmalara göre erkekler, esmerlerin sarışınlardan daha gerçekçi olduğunu düşünüyor. Aynı erkeklerse sarışınları daha eğlenceli buluyor.
  2. Sarışınların burnu kaf dağında; erkekler esmer kadınları daha erişilebilir sanıyor. Örneğin araştırmalar erkeklerin barda yalnız duran bir sarışın yerine esmerin yanına gitmeyi gözünün yediğini açıklıyor. Kısacası erkeklere göre sarışınları tavlamak zor.
  3. Esmerler beceri konusunda üstün; Erkeklere göre esmerler daha becerikli. Erkekler esmer kadınların evlerini daha iyi çekip çevirebileceklerini ayrıca da daha güçlü olduklarını düşünüyor.
  4. Erkeklere göre esmer kadınlar güvenilir; erkeklere göre sarışınlar eşlerini daha çok aldatıyor.
  5. Londra üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre 1500 erkek arasından erkeklerinin yüzde sekizi, esmer kadınları zeki olarak tanımlamıştır.
  6. Aynı üniversitede yapılan araştırmada erkeklerin yüzde 67’si esmer kadıların kendilerine yetebildiğini düşündüklerini açıklamıştır.
  7. Yine erkekler arasında yapılan bir araştırmaya göre göre esmer kadınlar daha içten ve samimi bulunuyor.
  8. Erkeklerin düşüncesine göre esmer kadınlar, erkeklerle her alanda eşit ve kararlı bir tutum içinde yaşıyor.
  9. Elbette kızıl saçlı kadınlar da yapılan bu anket ve araştırmaların dışında bırakılmadı. Erkeklerin yüzde 9’unun da kızıl saçlı kadınları tercih ettiğini buradan hatırlatalım.
Önceki İçerik5 Dakikada Siz de 2 Beden İnce Görünebilirsiniz!
Sonraki İçerikJeanne D’arc

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz