Anasayfa Alışveriş Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

15
0
Bitcoin (BTC) Nedir

En kısa ifade ile bitcoin günümüzde birçok alışverişte kullanılan sanal bir para birimidir. Bu para birimini özgün kılan ise hiçbir ülke veya hükümete bağlı olmamasıdır. Tarihler 2008 yılını gösterdiğinde Satoshi Nakamato tarafından çalışmalarına başlanan bitcoin tüm ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir merkez bankasına bağlı olmayan dijital bir para birimidir. Bu para biriminin sembolü ฿ olarak belirlenmiştir. Kısaltması ise BTC harflerinden oluşmaktadır.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk olarak bitcoin Satoshi Nakamato tarafından bir mail grubuna 8 sayfalık whitepaper göndermesi ile başladı. Whitepaper ise bir çalışmaya ait teknik analizleri içeren belgedir. Gönderilen bu içeriklerde bankalardan, bankaların güvenlik sorunlarından ve buna benzer sıkıntılarından bahsediliyordu. Bu belgeler üzerinde uzun süreler tartışmalar gerçekleştirildi. Sonucunda ise bu işlemler kâğıtta kalmadı ve Satoshi Nakamato 2009’un başlarında ilk bitcoinin ortaya çıkmasını sağladı.

Bitcoin Üretimi Nasıl Gerçekleştiriliyor?

Bitcoin günümüzde kullanılan kâğıt paralar gibi darphanede basılma ya da bir merkez bankası tarafından üretilme gibi özelliklere sahip değildir. Evinizde bulunan bir bilgisayar bile bitcoin üretmenizi sağlayabilir. Bu işi yaparak sizde bir bitcoin madencisi olabilirsiniz. Bitcoin birçok ortamda bitcoin madencileri tarafından üretilmektedir. Eskiden bitcoin üretmek daha kolay iken azalan rezerv ve artan madenci sayısı bu işlemlerin daha yavaş gerçekleşmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden bu üretim için bilgisayarlardan yüzlerce kat daha güçlü cihazlar tercih ediliyor. Bu cihazlar ile bitcoin üretimi hem daha hızlı hem de daha rahat gerçekleşiyor. Belirli şifrelerin çözülmesi üzerine kurulu olan üretim aşamalarında güçlü bilgisayarlar her zaman sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

Yüksek kapasiteli cihazların fiyatlarının da yüksek olması farklı yollar ile de üretim yapılmasına yol açmaktadır. Bazı web siteleri aracılığıyla cihazlar kiralanabilmektedir. Bu sayede de üretim gerçekleştirilebilmekte fazla paralar kazanabiliyorken şimdi elektrik parasını çıkaramayacak duruma gelmiş olabilirsiniz. Bu durum da piyasada bu işle uğraşan kişi sayısının oldukça fazla olmasının bir sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretim yapmak yerine direk kripto para alma yolu da tercih edilenler arasında yer almaktadır. Sizde mevcut fiyatlara göre kripto para alımı yapabilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Madencilik yerine satın alarak da bitcoin üzerinden kazanç elde etmeniz bu sayede mümkün olmaktadır.

Bitcoin Alma Yöntemleri Nelerdir?

Bitcoin almak için yerli yabancı siteleri ziyaret edebilirsiniz. Bu alanda hizmet veren birçok farklı site bulunmaktadır. Size o an mevcut kur durumuna göre bitcoin satışı gerçekleştirmektedirler. Bazı sistemler içerisinde cüzdan da bulundurmaktadır. Bu sayede satın aldıktan sonra güvenli bir şekilde kripto paranızı saklamanıza imkân verilmektedir. Yatırım yapmak için öncelikle bazı şartlar istenmektedir. Yüksek yatırımlar için kimlik, ehliyet fotoğrafı gibi belgeler istenebilmektedir. Gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde yatırım yapılarak bitcoin üzerindeki dalgalanmalardan gelir elde edilebilmektedir.

Önceki İçerikHangi Burç Hangi Tatil Türüne İlgi Duymakta?
Sonraki İçerikSalonda Odak Noktası Nasıl Belirlenir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz