Anasayfa Kültür En Az Nüfusa Sahip Kıta Hangisidir?

En Az Nüfusa Sahip Kıta Hangisidir?

21
0
En Az Nüfusa Sahip Kıta Hangisidir?

Dünya üzerinde 7 kıta bulunmaktadır. Bunlar nüfus saylarına göre sıralanırsa Asya, Afrika, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avustralya ve Antarktika’dır. En az nüfus 4490 kişiyle Antarktika kıtasındadır. Kıta üzerinde herhangi bir ülke ve yaşayan toplum bulunmamaktadır. Nüfusu, çalışmak için kıtaya giden, çalışma istasyonlarında bulunan kişiler oluşturmaktadır. 200 yıl kadar önce en son keşfedilen kıtadır. Yüz ölçümü 14,4 milyon kilometrekaredir. 13,7 milyon kilometrekaresi buzla kaplıdır.

Antarktika Kıtası Nerededir?

Güney Kutbunda bulunmaktadır. Avustralya ile Afrika kıtasının güney kısmında yer alır. Güney Amerika Kıtası’ndan 1000 km, Avustralya Kıtası’ndan 3100 km, Afrika Kıtası’ndan ise 3100 km uzaktadır.

Özellikleri nelerdir?

Dünyanın en kurak bölgesi olduğu bilinmektedir. Çoğu bölgelerine milyonlarca yıldır yağmur yağmamıştır ve soğuk bir çöldür. Kıta üzerindeki buzun kalınlığı 2 kilometre iken, bu kalınlık kutup bölgesinde 4350 kilometreyi bulur. Antarktika Kıtasın da sıcaklık -93,2 santigrat dereceye kadar düşebilir. Bu kıta da bulunan buzul, tüm dünyadaki buzulların % 90 ını oluşturur. Bu buzulların altında 300 tane göl bulunmaktadır. Bu kıta dünyadaki tatlı su kaynaklarının % de 70 ine sahiptir. Bu kıta da buz kütleleri sürekli kırılmaktadır, kırılan en büyük buz kütlesinin büyüklüğü, 11.000 kilometrekare yüz ölçümü ile Jamaika kadardır.

Antarktika Kıtasında Yaşayan Hayvanlar

Hayvan olarak en çok penguen vardır, bunlar cins olarak İmparator Penguen, Kral Penguen, Makaroni Pengueni, Sakallı ve Tepeli Penguen, Adelie Pengueni olarak adlandırılırlar. Kıta da yaşayan diğer bir hayvan türü de foklardır. Foklarda, Güney Deniz Fili, Leopar Foku ve Pars foku olarak ayrılırlar. Bunun dışında Kambur Balina, Oluklu Balina, İncirkuşu, Albatros, Antarktika Martısı, Antarktik Fırtına Kuşu, Patagonya Diş Balığı, Antarktika Krili, Antarktika Buz Balığı, Dev Kalamarı yaşayan diğer hayvanlardır.

Önceki İçerikİş Görüşmenizin Başarılı Geçmesi İçin Bunlara Dikkat Edin!
Sonraki İçerikBalık Burcu Özellikleri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz