Anasayfa Gelinlik Kız İsteme Töreni Kıyafeti

Kız İsteme Töreni Kıyafeti

1848
0
Kız İsteme Töreni Kıyafeti

Kız isteme töreni çok eski zamanlardan beri süre gelen bir gelenektir.Birbirini seven iki insanın evlenmesi gibi kutsal bir ana vesile olan bu tören hem kız hem de erkek tarafı için çok önemlidir. Kız isteme törenine genelde kız tarafı ve erkek tarafı adına aile büyükleri katılır. İki taraf da bu tören için heyecanla hazırlanırlar. Kız isteme töreni gelin ailesinin evinde yapılır. İsteme töreni sırasında sunulmak üzere çeşitli ikramlıklar hazırlanır. Erkek tarafı ise çiçek ve tatlı alarak gelin ailesinin evine gelirler. Bu önemli günde gelin ve damadın kıyafetleri de çok önemlidir. Bu yüzden sizler için isteme töreni kıyafeti konulu bu yazıyı hazırladık.

Kız isteme töreni evde gerçekleştiği için abartıya kaçılmamalıdır. Böylesine özenli bir günde elbette herkes şık görünmek isteyecektir. Bu tarz törenlerde çeşitli ikramlar da yapılacağından özellikle müstakbel gelin kıyafeti adına dikkatli olmalıdır. Rahatsız edici kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Genel olarak dikkat etmeniz gereken husus dekoltesinin mümkünse olmaması ya da abartılı olmamasıdır. Bunun yanı sıra isteme töreni kıyafeti ev ortamına uygun kıyafetlerden seçilmelidir. Kıyafet kumaşı ve kesimi gece kıyafeti konseptinde olmamalıdır. Gündelik düz elbiselerle de özensiz bir görüntü çizilmemelidir. Ayrıca hem müstakbel gelin hem de müstakbel damat aksesuarları ile kombinlerini tamamlamalıdır.

Müstakbel Gelin Ne Giymeli?

Kız isteme törenlerinde dantel parçalar sıklıkla tercih edilir. Boy ile orantılı olarak diz altında biten elbiseler uygun olabilir. Bol dantel figürü barındıran bir elbise ile şık bir makyaj yaparak bu özel gününüzü geçirebilirsiniz. Elbiseninizin üst kısımları dekolte barındırmamalıdır. Elbise giymek istemeyenler de şık bir kalem etek ve büstiyer ile bir kombinlerini tamamlayabilirler. Açık renk kıyafetler tercih etmek isteme törenleri için bir gelenek haline gelse de siyah olmadığı sürece renk sınırlaması yoktur. Koyu renk tercih edenler için mor, bordo, parlament mavisi, zümrüt yeşili, kırmızı gibi güçlü renkler daha iyi olacaktır. Eğer isteme töreninde nişan yüzüğü takılacaksa uzun bir elbise giymekte herhangi bir sakınca yoktur.

Müstakbel Damat Ne Giymeli?

Damat adayı da tıpkı gelin adayı gibi abartıya kaçmayan şık kıyafetler giymelidir. Ev konseptine uygun bir kıyafet seçmeleri gerekir. Müstakbel damat takım elbise giymek zorunda değildir. Şık bir pantolon, gömlek ve ceket ile kombinlerini tamamlayabilirler. Çift olarak uyumlu olmak adına kol düğmeleri ya da başka aksesuarlar gelinin kıyafeti ile aynı renkte olabilir. Kıyafete uygun bir ayakkabı seçilmelidir. Ayakkabı rahat olmalıdır, fakat alakasız ve özenilmemiş ayakkabı modeli olmamalıdır. Erkekler için en temel aksesuarlardan biri olan kol saati de unutulmamalıdır. Böylesine özel bir törende ailelerin gözü genç çiftin üzerinde olacağından isteme kıyafeti konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

İsteme Kıyafetini Kim Almalı?

Aslında kız isteme kıyafetini kimin alacağı oldukça tartışmalı bir konudur. Gelin tarafı ve damat tarafı kendi geleneklerine göre kıyafeti kimin alacağına karar vermelidir. Kız isteme töreni aile arasında sade bir tören olacaksa gelin adayı kıyafetini kendi almalıdır. Fakat daha büyük bir merasim varsa ve kalabalıksa isteme kıyafeti erkek tarafı aracılığı ile alınabilir. Yine de bu kişilerin tercihlerine kalmış bir durumdur. İsteme töreni her ne kadar önemli ve akıllardan silinmeyecek bir gün olsa da kıyafet gayet de karşılanabilir fiyatlar ile temin edilebilir. Bu yüzden müstakbel gelin kendi kıyafetini, müstakbel damat da kendi kıyafetini karşılayabilir. Kimi zaman aile büyükleri isteme kıyafeti konusunda çok titiz davranabiliyor. Örneğin damat tarafı müstakbel gelinin kıyafet seçimi için söz sahibi olmak isteyebiliyor. Bu durum tamamen tercih meselesidir.

Önceki İçerikÇeyiz Nedir? Nelerden Oluşur? (Tam Liste)
Sonraki İçerikYeşil Kahve Nedir? Nasıl İçilir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz