Anasayfa Fitness Koşu Sporunun İnsana Faydaları

Koşu Sporunun İnsana Faydaları

266
0
Koşu Sporunun İnsana Faydaları

Geleceğimizi ve yaşantımızı daha iyi koşullar altında devam ettirmek için günümüz şartlarında acımasız iş dünyasında insanlar olarak çok yoğun bir iş temposunda hayatımızı sürdürüyoruz. Lakin bu yoğun iş temposu arasında sağlımıza ne kadar önem gösteriyoruz. Bu insanın kendi kendine sorması gereken bir acil bir soru!

Evet, gündelik yaşantımızın yoğunluğu, öte yandan öteleyip durduğumuz ve bunun sonucunda biriktirdiğimiz işler, aktif sosyal hayatımız ve yerine getirmemiz gereken sorumluluklarımız maalesef birçok kişinin kendisine daha az zaman ayırmasına ve nihayetinde sağlığına dikkat etmemesine neden olan etkenler.

Neden İhtiyaç Duyarız

Öyle ki günlük olarak yaşadığımız yoğun iş temposunda bireylerin kendine haftada birkaç saat zaman ayırıp da hafif koşu, yürüyüş sporu ve diğer bir ifadeyle egzersiz yapabilmesi bile bir hayli zor hale gelmiştir. Çoğumuzun yemek yeme düzenleri yerli yersiz durumdadır. Ayrıca yediğimiz ve içtiğimiz yiyeceklere bile dikkat etme noktasında maalesef karnemiz zayıf durumdadır. Çünkü günlük yaşamda yoğun bir şekilde çalışan çoğu kişi ayakta veya hızlı bir şekilde tüketebileceği yemekleri yemeyi tercih ediyor ki bunların da birçoğunun sıvı yağlarda pişen fast food tarzı olduğunca bol yağlı sağlıksız gıdalar olduğu bir gerçek vakadır.

Fakat günlük bu koşuşturmalar sonrasında veya yaşanan tüm bu yoğun işler arasında da aslında birçok kişinin yapabileceği ve faydalanabileceği, insanların sağlığı açısından son derece önemi yüksek olan hem ekonomik hem basit hem de aynı zamanda sağlıklı bir spor türü var; O da “koşmak, koşmak, koşmak.”

Koşmak, insanın var olduğundan belli süre gelen bir spor türüdür. Koşmak için fazlaca bir şeye ihtiyaç yoktur, sadece edineceğiniz bir çift spor ayakkabı ve eşofman size kâfi gelecektir. Her kişi koşabilir. Koşu, ekonomik ve basit bir spordur. Ayrıca koşmanın, insanı hem zinde tutan hem de sıkı bir vücuda kavuşturan ve aynı zamanda da kişiyi zayıflatıcı bir etkisinin yanında, koşmanın insanlara daha birçok faydası bulunmaktadır.

Peki, nedir bu koşmanın diğer faydaları;

 1. Her şeyden önce, kişide olan stresi azaltır.
 2. İnsanın kendini iyi hissetmesine ve mutlu olmasına bir vesile olur.
 3. Sağlık açısından çok önemlidir. İnsan nabzını düzenlemekle kalmayıp kalp sağlığı içinde birçok olumlu bir etkisi söz konusudur.
 4. İnsanlarda kalp krizi riskini minimuma indirir.
 5. Beynin gri hücrelerinin yenilenmesinde olumlu bir rol oynar.
 6. Kan şekerini düşürür. Özellikle diyabet hastalarının yapması gereken bir spor türüdür.
 7. Vücutta depolanmış yağların yakımını hızlandırır ve fazla kiloların atılmasında etkin bir rol oynar.
 8. İnsan vücudunu forma sokar.
 9. Bacaklarının güçlenmesini sağlar.
 10. Kasların hem gücünü hem de dayanıklılığını arttırır.
 11. İnce belli ve fit olmaya yardımcı olur.
 12. İnsanda kondisyonu artırır ve nefes açılmasında rol oynar.
 13. Aynı zamanda büyüme çağındaki kişilere boy uzamaları konusunda da olumlu etkisi vardır.
 14. Koşmanın son zamanlarda yapılan araştırmalar neticesinde yaşlanmayı geciktirdiği, yaşı ilerlemiş insanların hafıza kayıpların azaltılmasında, ayrıca sinir bozukluğu hastalıkların başlamasını veya ileri boyutlara gitmesini önlediği görülmüştür.
 15. Koşmayı insanın günlük yaşantısının bir parçası kabul edip düzenli hale getirdiğinde kaygı belirtilerini de yok eder.
 16. Kemikleri güçlendirerek hem erkeklerde olsun hem de kadınlarda olsun, ileriki zamanlarda meydana gelebilecek kemik ve kas ve kayıpların önüne geçmektedir.
 17. İnsanlarda dikkat artırdığına dair bulgular mevcuttur.
 18. Kişiyi mutlu eder, çünkü kişi koşarken vücut mutluluk hormonu salgılamaktadır.
 19. Yaşam kalitesini artırır. Çünkü yapılan bir araştırmaya göre yaşam kalitesini on altı sene artırdığı saptanmıştır.
 20. İnsanda güven duygusunu güçlendirir.
 21. Koşmanın kişilerde cinsel yaşamında da olumlu tesirleri olduğu saptanmıştır.
 22. İnsandaki kalorileri fazlasıyla harcar. Bir kilometrede kişi yaklaşık olarak yüz kalori yakar.
 23. Normal bir seyirde hızlı koşan bir insan, bisiklet sporu yapan veya yüzen bir kişiden daha fazla kalori harcar.

Yukarıda sayılan onca fayda varken koşmamak akıl karı bir iş değil diye düşünüyorum. En azından koşmak sporu, her hastalığın başlamasına neden olan stresle baş etmede çok iyi bir yöntemdir. Olumlu ve dünyaya güzel bakan bir ruha kavuşmak için, düzenli olarak mutlaka koşmanız önerilir. Evet, özellikle altını çizerek söylüyorum ki, düzenli koşmak bu işin kuralı.

Ruhu, bedeni, olumlu bakmayı ve zihni birleştirerek kaliteli bir ve dört dörtlük bir insan meydana getiren bu sporu yapmak için daha ne bekliyoruz?

O halde herkes koşmaya…
Önceki İçerikDünyanın En Küçük 10 Köpek Cinsi
Sonraki İçerikDekoratif Yastık Nasıl Dikilir

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz