Anasayfa Anne & Bebek İkinci Çocuk Ne Zaman Yapılmalıdır?

İkinci Çocuk Ne Zaman Yapılmalıdır?

27
0
İkinci Çocuk Ne Zaman Yapılmalıdır

İkinci Çocuk Ve Getirileri

İkinci çocuk; yeniden çocuk sahibi olmak, yeni telaşlar, yeni heyecanlar, tatlı yorgunluklar, uykusuz geceler, yeni tecrübeler demektir. Tam rahata ermişken çocuğunuza arkadaş, kardeş demektir. İkinci çocuğu yapmaya karar verdiyseniz tüm bunlara hazırlıklı olmanız gerekir. Kendinizi hazır hissettikten sonra sıra çocuğumuza kardeşi olacağını açıklamaktadır. Çocuğunuza kardeşi olacağı hakkında bilgiler vererek onu da hazır hale getirmek gerekir.

Genel itibari ile çocuklar arası yaş farkı iki yaş olması uygundur. Çünkü ilk çocuğu memeden kesmiş, tuvalet alışkanlığını edinmiş olması ve anneden biraz daha bağımsız olması gerekir. Çocuklar arasındaki yaş farkının iki yaş olması aradaki bağı daha çok kuvvetlendirir.

Anne ilk gebelik ve doğum stresini atmış olur ve sağlık açısından rahim kendini bu sürede toparlamış olmasıyla sağlıklı bir gebelik ve doğum gerçekleşir. Çocuklar arası yaş farkı ne kadar fazla ise anne o kadar rahat olur. Tabi en fazla yaş farkı dört yaş olması daha uygun olur. Bazı insanlar yaş farkı ne kadar çok ise ilk çocuğun yeni çocuğun etkilerinin ne olduğunu anlaması açısından o kadar iyi derken, bazıları ise az aralıklarla çocuk yapmanın çocukların hem arkadaş olmalarını sağlayacak hem de sizin iki küçük bebeği aynı zamanda büyütmenizi sağlayacaktır.

İkinci çocuk tekrardan hayatınızın düzenlenmesini gerektirecektir. İkinci çocuk sahibi olmaya karar vermeden önce bede olarak ve ruh açısından buna hazır olmanız ve enerjiniz olup olmadığını tekrar düşünmelisiniz.

İkinci Çocuğu Yapmada Etkili Olan Faktörler

İkinci çocuğu yapmada bazı etkili faktörler vardır. Bunlar;

  1. Annenin ve babanın geniş bir ailesinin olmasını istemesi
  2. Çocuğun bir kardeşe ihtiyaç duymak istemesi
  3. Anne ve babanın çocukları çok sevmesi
  4. Ekonomik durumun iyi olması
  5. Yaş faktörü
Önceki İçerikDoğal Sivrisinek Kovucular
Sonraki İçerikKanseri Önceden Haber Veren Dövme

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz