Anasayfa Sağlık Kanseri Önceden Haber Veren Dövme

Kanseri Önceden Haber Veren Dövme

10
0
Kanseri Önceden Haber Veren Dövme

Birçok insan dövmeyi vücudunda bir dekoratif araç olarak kullanmakta ve vücudundaki derinin herhangi bir yerine yaptırmaktadır. Fakat ilerleyen zamanlarda insanlar bu dövmeyi kanser hastalığının teşhisini tespit etmek için kullanması söz konusu olabilecektir. Özellikle erken teşhis konusunda kanser gibi hastalıkların bilinmesi hayati bir önem taşıdığı herkesin malumudur. Bilindiği gibi kanser hastalığının tedavisinde en önemli husus kanserin önceden bilinmesidir. Tıp dilinde buna erken tanı adı verilmektedir. Fakat kanserin belirlenmesinde ve tedavi edilmesinde erken tanının hayat kurtardığı kabul edilse de maalesef bazı kanser türleri erkende olsa teşhis edilememektedir. Ama son zamanlarda bilim adamlarının geliştirmiş olduğu bir dövme sayesinde kanser artık önceden bilinebilmektedir. Bu dövmeye elektronik veya biyomedikal dövme adı verilmiştir. Elektronik (Biyomedikal) dövme hastanın görülebilen bir yerine yerleştirilen ve adeta bir beni andıran implant tarzı bir işlemdir. Bu dövmenin renginde bir değişim olmuş ise bir şeylerin yanlış gittiğini kişiye uyarı niteliğinde haber vermektedir.

Elektronik (Biyomedikal) Dövme Nedir?

Bu elektronik (Biyomedikal) dövme deriye yerleştirilir. kişi kansere yakalanmış ise deriye yerleştirilen dövmede renk değiştirmesi meydana gelir. Bu durum kişide anormal bir durumun seyrettiği anlamına gelir. Sonuç itibariyle bu durum kişiye uyarı verir niteliğinde olup erken teşhis edilmesi için hastaya büyük bir imkân vermektedir.

Elektronik (Biyomedikal) dövmenin işleyişi nasıl olmaktadır?

Kanser hastası olan kişilerde kalsiyum miktarında artış gözlemlenir. Tıp dünyasında buna Hiperkalsemi adı verilir ve bu durum kanser tanısı konulan kişilerin yaklaşık yüzde otuzunda gözlemlenmiştir. Elektronik (Biyomedikal) dövme ismi verilen bu implant, derinin altına yerleştirildikten sonra kandaki kalsiyum oranlarını ölçmekte olup, sonuç itibariyle bir artış gözlemleniyorsa dövme renk değiştirmektedir. Nihayetinde elektronik (Biyomedikal) dövmenin işleyişi bu şekilde olmaktadır.

Elektronik (Biyomedikal) Dövmeyi Dünyada Uygulayan Yerler

Bu müthiş ve aynı zamanda çığır açacak buluşu şuan için dünyada uygulayan ülke yoktur. Çünkü bu uygulama henüz tam sonuçlanmamış olup araştırma safhasındadır. Fakat bu uygulamanın son halini alması biraz daha zaman istemektedir. Fakat önümüzdeki beş on yıl içinde kullanılmaya başlaması kesin gibi görünmektedir. Şuan için uygulaması deney olarak sadece fareler üzerinde yapılmıştır. Bu uygulama neticesinde, günümüzde çok görülmekte olan kolon, akciğer, prostat kanserleri gibi yaygın olan türlerinde olumlu sonuçlar alındığı tespit edilmiştir.

Önceki İçerikİkinci Çocuk Ne Zaman Yapılmalıdır?
Sonraki İçerikSaç Boyasını Akıtmak İçin Karbonat

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz