Anasayfa Trendomi Bitcoin’i Paramparça Edecek Yepyeni Bir Blockchain IOTA!

Bitcoin’i Paramparça Edecek Yepyeni Bir Blockchain IOTA!

1
0
Bitcoin'i Paramparça Edecek Yepyeni Bir Blockchain IOTA

Bitcoin’i yenebilmek için bir atılım olacak bir şey icat etmeniz gerekiyor. Bitcoin, dijital olarak değeri depolayabileceğiniz ilk yöntemdi, blockchain, bitcoini bu kadar değerli yapan teknolojidir. Diğer paralar sadece temel programlamayı değiştirir, onlar Iphone için Huawei gibidir. Aynı olsalar bile, ilk olarak Iphone ile devam edeceksiniz.

Şimdi IOTA farklı. Bir blockchain veya blokları yoktur. “The Tangle” veya Directed Acyclic Graph olarak adlandırılan tamamen farklı bir teknoloji kullanıyorlar. Bu teknolojiyle madenciler ve bloklardan kurtulurlar, böylece işlemler ücretsizdir, hiçbir ücret alınmaz, asla. Peki bunu nasıl yapıyorlar?

IOTA cüzdanınızda bir işlem yaptığınızda, ağda yapılan diğer iki işlemi de doğrularsınız. Herkes Bitcoin’de bir madenci gibidir, sadece bunu mikro ölçekte yaparsınız. Diğer 2 işlemi onaylamak için bir bilgisayardaki süre 1 saniyedir. Ve bu eylemle, ağın güvenliğini sağlamanın maliyetini ödersiniz ve herhangi bir iota harcamanıza gerek yoktur. Gönderdiğin iota, gelen iota. 5 iota gönderir -> 5 iota gelir.

Bu teknoloji ile ilgili en önemli şey, daha fazla işlemin daha iyi olan her şeyin işleyişidir. Bitcoin saniyede ~ 8 işlemle sınırlıdır. Bu inanılmaz yavaştır. Vize şimdi saniyede 2000 işlem yapıyor ve saniyede 24 000’e kadar çıkabiliyor. Bitcoin için şans yok. Bloklar nedeniyle kolayca sabitlenemez, mayınlı blok başına onaylanabilecek sınırlı sayıda işlem vardır ve zorluk arttıkça daha pahalı hale gelir.

Iota artık beta formda (test edilmiş), saniyede 180 işlem yapabiliyor ve giderek daha fazla kişi katılabiliyor.

Dolayısıyla IOTA, bu yeni yaklaşımla ilgili aşağıdaki sorunları çözmektedir.

  1. Ücret yok! (Bitcoin şimdi bir işlem yapmak için 2–5 dolar alıyor)
  2. Saniyede 180 işlem yapıyor ve Bitcoin 8’den fazla yapamaz.
  3. Gerçekten de belli bir merkeze bağlı değil.
  4. Iota’nin geleceğe yönelik açıklılığı. (BitCoin’den daha fazla gelişecektir.)

Eğer IOTA takımı bunu başarabilirse birkaç yıl içerisinde yeni BitCoin olabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim. İota işlem hızından dolayı her zaman önde olacaktır.

Peki kısaca IOTA’yı özel yapan şeyler nedir?

IOTA, mimarisi nedeniyle benzersiz bir şekilde etkinleştirilen bir dizi özelliğe sahiptir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz