Anasayfa Güzellik Estetik Mucizesi Hyaluronik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Estetik Mucizesi Hyaluronik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır?

91
0
Estetik Mucizesi Hyaluronik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır

Son zamanlarda kesip biçilerek yapılan estetik ameliyatları rafa kalkmış gibi görünüyor. Bunun tek sebebiyse mucizevi karışım olarak kullanılan hyaluronik asit. Peki, Estetik Mucizesi Hyaluronik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır öğrenmek için bu kaynaktan yararlanabilirsiniz.

Son zamanlarda kadınlar artık daha korkusuz bir biçimde güzellik uzmanlarının ya da güzellik merkezlerinin kapısını aşındırabiliyor. Bunun en büyük sebebiyse sorunlu bölgeye iğne yoluyla sıkılarak enjekte edilen hyaluronik asit karışımı ve bu özel asidi içeren kremlerin piyasaya sürülmüş olması. Öte yandan bu uygulamanın sağlıklı olup olmadığını ya da hyaluronik asidin tam olarak hangi maddeden oluştuğunu merak eden titiz kadın ya da erkekler de yok değil.

Öncelikle hyaluronik asit yaşlanma karşıtı bir madde ayrıca bu maddeyi içeren ve piyasada satılan birçok hazır krem bile var. Hatta piyasadaki ünlü markaları bu yeni mucizevi içerik bazlı kremler üreterek birbiriyle kıyasıya bir yarışa girmiş durumda adeta. Gençlik asidi olarak da bilinen bu asidin kelime anlamı Yunanca’dan geliyor. Özellikle de 30’lu yaşlarını süren kadınların korkulu rüyası haline gelmiş olan erken yaşlanma konusunda da birebir uygulamalardan.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit kelimesi Yunanca’da cam anlamına geliyor( hyalos) Cildimiz büyük oranda bu asidi içeren canlı bir organizmadır. Yüze, cilde ve vücut derisine canlı dokuyu verense hyaluronik asidin ta kendisidir. Hyaluronik asit, vücut için çok önemlidir çünkü yoğunluk bakımından bir litresi altı litre suya eşit olan çok değerli bir maddedir. Örneğin sadece gözlerimizde yüzde seksen oranında hyaluronik asit bulunur.

Ayrıca bu asidin derimiz, tüm vücudumuz için önemli olduğu kadar saçlarımız içinde önemli olduğunu belirtelim. Zira saçlarımızın da suya ve neme ihtiyaç duyduğu bilinen gerçeklerden… Parlak ve yumuşak saçlar için hyaluronik asit içeren ürünler, serumlar, şampuanlar, nemlendiriciler kullanarak ve bu asidi içeren besinler tüketerek Estetik Mucizesi Hyaluronik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır konusunda çok daha canlı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz.

Hyaluronik Asitli Kremler Nasıl Kullanılmalı?

Diyelim ki Hyaluronik asit içeren bir krem aldınız, bu kremi alarak ve alelade bir şekilde yüzünüze sürerek maalesef işiniz bitmiyor. Bu kremi kullanmanın ve özellikle de yüze sürmenin bazı teknikleri var. Öncelikle kremin cilde/ yüze tampon hareketleriyle yedirilmesi gerekiyor. Bu tarz bir kremi yüze sadece yayarak bırakmanız istenen sonucu sağlamıyor, böyle bir uygulama sadece cildi nemlendirerek sonuç veriyor.

Kendimize En Uygun Hyaluronik Asit Kremini Nasıl Bulacağız?

Bu konuda öncelikle yaşınız, cilt tipiniz ve kırışıklık miktarınız önemli. Elbette ki bazı kadınlar erken yaşlandığından 30 yaşında bile 45 yaşındaki bir kadının derin kırışıklıklarına sahip olabiliyor. Ama temel olarak kırışık oranınıza göre krem seçmeniz öneriliyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey, eksilen asidin boşluğunu tekrar yeterli asitle doldurabilmek için ürünün asit oranına dikkat göstermek. Sonuç olarak yüzünüzde ya da dekolte bölgenizde çok fazla kırışıklığınız varsa, yüksek hyaluranik asidik kremlerden seçmelisiniz.

Yoğun Hyaluronik Asit Barındıran Kremler Hangileridir?

Bunun için kremin ingredients / yani içeriğini incelemelisiniz. Kullanacağınız serum ya da kremde hangi maddelerin baskın olduğunu üzerindeki içerik listesinin sıralamasından anlayabilirsiniz. Hyaluronic asit kelimesi en üstte duruyorsa, o krem zengin asitli demektir.

Yaşlanma ve Hyaluronik Asit

Yaşlanma Ve Hyaluronik Asit

Yaşlanmanın önemli bir bölümü hyaluronik asidin azalmasıyla oluşur. Kısacası vücudumuz daha doğrusu derimiz doğumdan ölüme dek bu asidi bir yakıt olarak kullanır. Yaşadığımız dönemlerde bu asidin miktarı sürekli olarak değişir. Örneğin yüzümüzde zamanla yaşlanırken oluşan boşluklar ve çukurlaşmalar, bu asidin boşalttığı yüzünden olur çünkü boşalan yerlerde bu noktaları geren bir kuvvet kalmaz. Böylelikle de yüz kimi bölgelerde çukurlaşır kimi bölgelerinde de sarkar. Göz çevresinde oluşan kazayağı çizgileri, elmacık kemiği ve göz kenarlarının çökmesi de bu yüzdendir. En çok hyaluronik asidin bulunduğu yerler; bağışıklık sistemi ve gözlerimizdir.

Hyaluronik Asitin Başlıca Faydaları
 1. Kırışıklığı azaltır ya da minimum seviyeye indirger.
 2. Akne tedavisinde kullanılır.
 3. Cildi nemlendirir.
 4. Ciltte bulunan yara bere ya da yanık gibi izleri siler.
 5. Derinin genç kalması için en ihtiyaç duyduğu kolajen liflerinin oluşumuna katkı sağlar.
 6. Cilde ihtiyaç duyduğu esnek ve pürüzsüzlüğü sağlar.
Hyaluronik Asidin Kullanımı

Hyalüronik asit yüklü ürünler piyasada; krem, maske serum ürünleri şeklinde hazırlanmış olarak bulabilirsiniz. Hatta hap olarak kullanılanları bile var. Bu haplara sadece eczanelerden ulaşabilirsiniz.

Hyaluronik Asit İçeren Yiyecekler Var mı?

Dilerseniz vücudunuz için gerekli olan bu asidi yiyeceklerden de kazanabilirsiniz. İçerisinde hyaluronik asit barındıran bir sürü gıda maddesi var örneğin. Bu listeyi sizin için aşağıda sıraladık.

 • Somon balığı
 • Tavuk derisi
 • Patates
 • Barbunya
 • Bakla
 • Nohut
 • Fasulye
 • Muz
 • Ahududu
 • Karadut
Hyaluronik Asit Zararlı mı?

Asit kelimesini duyduğumuz zaman irkilebilir ve vücudumuz için tehlikeli olabileceğini düşünebiliriz. Ama öte yandan da hyaluronik asit, zaten vücudumuzda bulunan ve gereksinimini duyduğu doğal bir madde. Bu yüzden önerilen dozda kullanıldığında hiçbir yan etkisi ya da tehlikesi bulunmuyor. Yapılan araştırmalara göre bu konudaki şikayet içeren geri dönüşler sadece haplar ile ilgili olmuş durumda. Örneğin bu asit türünün haplarını kullanan kişiler; baş dönmesi, mide bulantısı gibi etkiler yaşamıştır. Bu yazımızda sizlere Estetik Mucizesi Hyaluronik Asit Nedir, Nasıl Kullanılır konusunda değerli bilgiler vermeye çalıştık.

Önceki İçerikPers İmparatorluğu
Sonraki İçerikKırışıklıkları Yok Etmenin En Etkili 20 Doğal Yöntemi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz