Anasayfa Sağlık Doğal Sivrisinek Kovucular

Doğal Sivrisinek Kovucular

38
0
Doğal Sivrisinek Kovucular

Boyutu küçük ama yarattığı sıkıntı büyük olabilen, hastalık taşıyan sivrisinekleri kendinizden ve çevrenizden uzak tutmak için, doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Ticari sivrisinek kovucu ürünlerinin bileşenlerini oluşturan uçucu yağlar ve doğal ürünler içeriğindeki maddeler ile sivrisineklere karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Sivrisinekleri korkutan doğal sprey

30 ml’lik cam bir sprey şişesinin (yağlar plastiği eritir) yarısını temiz içme suyuyla doldurun. 18 damla biberiye yağı, 12 damla limonlu melisa (sitronella) yağı, 6 damla çay ağacı yağı, 9 damla karanfil yağı 12 damla portakal yağı 12 damla okaliptüs yağı 9 damla lavanta yağı ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyin. Yağların yoğunluğu genellikle sudan daha az olduğundan suyun üzerinde bir katman oluşması normaldir. Şişenin sprey aparatını takıp karbonatın erimesini sağlamak için şişeyi çalkalayın. Karbonatın bir kısmı uçucu yağların bünyesinde hapsolduğu için tamamı erimez. Bu doğal spreyi öz ve ağız çevresine uygulamadan açıkta kalan bölgelerine sıkın veya elinizle yayın.

Sinek kovucuyu güneş almayan ve çocukların ulaşamayacağı bir alanda saklayın. Karışımdaki yağlar çocuklarda alerjiye neden olabileceğinden kullanmadan önce cildin küçük bir bölümünde (kol ya da bacakta) deneme yapın.

Karanfilli limon

1 adet olgunlaşmamış limonu (portakal da olur) avuç içinizde bastırarak sulandırın ve ikiye bölün. İçine karanfiller saplayarak masanın ortasına yerleştirin. Limon ve karanfil esansının kokusu sivrisinekleri uzaklaştıracaktır.

Sirkeli su

Sirke ilave edilmiş bir bardak suyu pencerenizin önüne koyarak, sirkenin güçlü kokusu sayesinde sivrisinekleri uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca çocuklu bir evde yaşamıyorsanız, sirkeli suyu 1 yemek kaşığı şeker ve birkaç damla bulaşık deterjanı ilavesiyle sineklerin olduğu bölgelere bırakarak sivrisineklerden korunabilirsiniz.

Sarımsaklı sinek kovucu

İçeriğinde ürettiği sülfürlü bileşimin neden olduğu güçlü kokuyla sarımsak sivrisineklerin düşmanıdır. 25 diş sarımsağı uda kaynatıp bir çay hazırlayın ve içine bebek şampuanı ekleyip karıştırın. Bu karışımı cildinizin açık bölgelerine uygulayın.

Plastik su şişesi sivrisinek kapanı

Sineklerin göz yapısı su torbalarını örümcek ağları olarak görmelerine sebep olduğundan ve suyun yansımasının sinekler için optik bir yanılsama oluşturmasına bağlı olarak sinekler için rahatsız edici olabildiğinden içi su dolu plastik bir su torbasını yüksek bir yere asmakta fayda vardır.

Önceki İçerikRoma İmparatorluğu
Sonraki İçerikİkinci Çocuk Ne Zaman Yapılmalıdır?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz