Anasayfa Sağlık Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

13
0
Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir

Obsesif kompulsif hastalığı endişelerden kaynaklanan bir takıntı hastalığıdır. Bu hastalık bireyde sürekli olarak aynı davranışların tekrar edilmesine neden olmaktadır. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler bu tekrarlayan davranışları yapmaktan kendilerini alıkoyamazlar. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilen bir psikolojik hastalık türüdür. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişiler tedavi olmadığı sürece sürekli bir saplantı ve takıntı içerisinde kalmaktadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Obsesif kompulsif belirtilerinde bir çok belirti bulunmaktadır. Bu belirtilerin görülme durumu hastalığın ilerleme aşamasına ve bireye göre farklılık göstermektedir. Obsesif kompulsif bozukluğu belirtilerinden en önemlisi ve en sık görüleni sürekli el yıkama ve bireyin bunun önüne geçememesidir. Bireyin bilinçaltında mikrop bulaşma korkusu bulunmaktadır. Yine takıntı haline gelen belirtilerden biri de sürekli temizlik yapma durumudur. Temizlik yapıldıktan sonra birey biraz rahatlama duysa da bir süre sonra yine aynı takıntılar devam etmektedir. Mikrop bulaşacağını düşündükleri cisimlere dokunmama da yine belirtiler arasındadır. Obsesif kompulsif bozukluğu olan kişilerin simetri ve her şeyin kusursuz olması yönünde de bir takım takıntıları bulunmaktadır. Sürekli bir şeylere karşı güvensizlik hakimdir. Bilinçaltında sürekli kuşku ve bazı şeylerden emin olamama gibi durumlar bulunmaktadır. Bu nedenle yaptıkları şeylerden emin olamazlar ve sürekli kontrol etme ihtiyacı duyarlar. Kapı kilidi ya da ütü gibi aletleri tekrar tekrar kontrol ederler. İnsanlarla temas etmekten uzak dururlar.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluğu nedenleri kesin olarak saptanamamıştır. Ancak yine de yapılan araştırmalar sonucunda bir takım sebepler belirlenmiştir. Bu nedenler genetik de olabilmektedir. Genetik nedenlerin dışında bir takım çevresel faktörler de obsesif kompulsif bozukluğuna neden olmaktadır. Bunların başında bireyin geçmiş yaşantısında yaşadığı sorunlar gelmektedir. Bireyin maruz kaldığı taciz ya da sevdiği birinin hayatını kaybetmesi gibi durumlar da obsesif kompulsif bozukluğuna neden olmaktadır. Aşırı stres altında kalınması da yine hastalığın nedenleri arasındadır.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Obsesif kompulsif bozukluğu riskli bir psikolojik hastalıktır. Mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Son yıllarda görülme oranı daha da artmaktadır. Obsesif kompulsif bozukluğunda bireyin saplantı ve takıntıları günlük hayatının düzenini bozmaktadır. Toplum içerisinde ilişkilerinde sorun yaşanmasına sebep olmaktadır. Hastalığın tedavisi ilk aşamada doktor tarafından verilen ilaçlar ile başlamaktadır. İlaçlar doktorun tavsiye ettiği süre içerisinde düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu aşamada mutlaka doktor kontrollerine devam edilmesi ve ilacın etkili olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi dışında terapi ile de hastalık kontrol altına alınabilir. Obsesif kompulsif bozukluğunda hastalar yaptıklarının normal tavırlar olmadığının farkına varabilmektedir. Ancak hasta bu tavırları azaltmaya çalıştıkça daha çok stres altına girmekte ve takıntılar daha da artmaktadır. Bu nedenle psikoterapi desteği alınması da bireyin endişelerinden kurtulmasına ve stresten uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz