Anasayfa Sağlık Erotomani Nedir?

Erotomani Nedir?

35
0
Erotomani Nedir

Erotomani, psikolojik sanrılardan kaynaklı olan bireyin herkesin kendine aşık olduğunu düşündüğü bir hastalık türüdür. Halk arasında platonik aşk olarak nitelendirilen duruma benzemektedir. Ancak bu platonik aşk durumunun takıntı noktasına geldiği durum erotomani hastalığıdır. Genellikle hoşlanma ve aşk duyulan kişiler ünlü ya da yüksek mertebe de olan kişilerdir. Birey bu kişilerin kendisine aşık olduğuna kendini inadırmıştır.

Erotomani Belirtileri Nelerdir?

Erotomani belirttiğimiz gibi kendisine aşık olunduğunun düşünülmesidir. Ancak böyle bir durumun varlığı gerçek değildir. Sadece birey kendisini buna inandırmıştır. Ayrıca erotomani olan birey kendisine aşık olduğuna inanılan kişinin açılamadığını ama sürekli bunu göstermeye çalıştığına inanmaktadır. Erotomani olan kişiler sürekli bu düşünce ve sanrılar içerisindedir. Karşı taraftan reddedilse dahi bunu kabul edemezler. Genel olarak bir kabullenememe durumu hakimdir. Dışardan bakıldığında karşılıklı bir romantik ilişki içerisinde olduğu algısı yaratılmaktadır. Sürekli bir takıntı durumu hakimdir. Hatta kendisine karşı çıkan ve düşündüklerinin aksini söyleyen kişilere saldırgan tavırlar içerisine de girilebilir.

Erotomani Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erotomani tedavi edilen bir psikolojik hastalıktır. Doktor kontrolünde ilaç tedavisi ve psikoterapi uygulanmaktadır. Ancak psikolojik hastalıklar da bu durum genel olarak yeterli gelmez. Toplumun ve ailenin de bireyin iyileşme göstermesi için sergilediği tutum önemlidir. Bireye yaklaşımlarda doktor tavsiyesi alınarak dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca eğer mümkünse aşık olduğuna inanılan kişi ile görüşülerek sert tepkiler vermemesi daha iyimser yaklaşması için yardım istenebilir. Tedavi süreci düzenli olarak uygulandığında kontrol altına alınabilir. Erotomani hastalığı erkeklere oranla kadınlar da daha sık görülen bir hastalıktır. Hastalığın iyileşme oranı çok yüksektir. Yani kalıcı ya da çözümü olmayan bir hastalık değildir. Uygulanan psikoterapi sayesinde bireyin zihin dünyasında rahatlaması sağlanabilir.

Önceki İçerikObsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?
Sonraki İçerikYürüyen Ceset (Cotard) Sendromu Nedir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz